معرفی کتب علوم تربیتی
کتاب مدرسه هرگز کافی نیست
تاریخ 04 اردیبهشت 1399 ساعت 15:41:08
کد خبر: 011960
کتاب مدرسه هرگز کافی نیست


کتاب مدرسه هرگز کافی نیست نوشته علی صادقی حاصل چندین سال تحقیق و پژوهش در زمینه آموزش و یادگیری در کودکان، نوجوانان و جوانان است.

اگر این سوال از شما پرسیده شود مطالبی که در مدرسه و دانشگاه آموختید چقدر به داشتن زندگی بهتر و شغل مناسب به شما کمک کرده است، چه جوابی می‌دهید؟

علی صادقی، با توجه به مشکلاتی که خودش در زندگی و انتخاب شغل داشته است تحقیقاتی انجام داده است و به این نتیجه رسیده است که این آموزش‌ها را کافی نیست. با توجه به سیستم‌های آموزشی برتر جهان که متعلق به کشورهای فنلاند، کره جنوبی و ژاپن است، در مقایسه با سایر کشورها از جمله ایران، یک تحول بسیار بزرگ نیاز است تا آموزش مدارس و دانشگاه‌ها کاربردی شود. منظور از کاربردی بودن یعنی آموزشی که در تمام زمینه‌های زندگی به کار گرفته شود و موجب پیشرفت افراد گردد.

انسان می‌تواند زه گهواره تا گور دانش بجوید و چه خوب است که دانش بجوید اما مهم‌ترین دوران زندگی آموزشی یک فرد دوران نوجوانی است. نوجوانی دوران بسیار حساسی است که معمولا از 12 سالگی شروع می‌شود. در این سن اگر افراد آموزش‌های خوبی ببینند قطعا در جوانی و بزرگسالی نسبت به دیگران موفق‌تر خواهند بود.

نیازهای آموزشی در سنین نوجوانی به اوج خود می‌رسد اما آن طور که شایسته باشد محصولات آموزشی، هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی جوابگوی نوجوانان عزیز ایران نیست. لذا مطالبی که در این کتاب آمده است با توجه به بخشی از این نیازها بوده است.

در کتاب مدرسه هرگز کافی نیست، سعی شده است که شبیه یک دوره آموزشی طراحی شود. می‌توان گفت یک خود آموز غیر درسی است. برای همین توصیه می‌شود از راهنمای مطالعه کتاب حتما استفاده شود. در این کتاب مخاطب نوجوانان هستند و با سایر کتاب‌هایی از این دست که برای والدین نوشته می‌شود متفاوت است. اما سایر افراد نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

در فصل اول به کشف استعدادها و علاقه‌مندی‌ها پرداخته می‌شود. تمریناتی نیز برای هر فصل در نظر گرفته شده است تا مطالب کاربرد بیشتری داشته باشد. در فصل دوم به مهارت‌های مهم زندگی گفته می‌شود که در پایان هر کدام از مهارت‌ها تمرینات مربوط به آن وجود دارد. این مهارت‌ها شامل: خودآگاهی، خلاقیت، حل مسئله، مهارت‌های ارتباطی، مهارت هدف‌گذاری، مهارت‌های دوران بلوغ، مهارت‌های مالی است. در فصل سوم کتاب به مهارت‌های شغلی پرداخته شده است. این مهارت‌ها شامل : انتخاب شغل، عوامل پیشرفت شغلی و نکاتی در مورد مشاغل مختلف است. در قسمت پیوست کتاب هم آزمون‌های لازم استعدادیابی همراه با تفسیر و توضیحات کامل و فهرستی از مشاغل خانگی و اینترنتی مختلف آمده است.

فهرست مطالب
مقدمه
راهنمای مطالعه این کتاب
شروع انگیزش
فصل اول: چه مهارت‌هایی لازم دارید؟
فصل دوم: مهارت‌ها زندگی
فصل سوم: مهارت‌های شغلی
پیوست 1
پیوست 2
پیوست 3
پیوست 4
سپاسگزاری
منابع