کتاب هوش و حافظه
کتاب تقویت حافظه و تمرکز کودکان
تاریخ 11 اسفند 1398 ساعت 23:57:57
کد خبر: 010944
کتاب تقویت حافظه و تمرکز کودکان

در کتاب تقویت حافظه و تمرکز کودکان اثر راضیه السادات میرحسینی و سجاد کارآمد تلاش شده، راهکارهای تقویت حافظه، تمرکز و هوش به شکل کاربردی، با تمرین‌هایی به صورت بازی‌های مداد-کاغذی و فعالیت‌های حسی-حرکتی در اختیار درمانگران، مربیان و والدین گرامی قرار گیرد.

با استفاده از دستورالعمل‌های آمده در کتاب تقویت حافظه و تمرکز کودکان با دانش آموزان 7 تا 12 ساله، به صورت انفرادی یا گروهی (بسته به نوع تمرین) کار شود و پس از ایجاد مهارت در یک تمرین و ایجاد یادگیری در حد تسلط، دانش‌آموز بتواند آن تمرین را در یادگیری سایر زمینه‌ها و فعالیت‌های آموزشی که نیازمند به مهارت ذهنی و یا حرکتی هستند تعمیم دهد.

دانش‌آموزان زیادی هستند که در یادگیری و تحصیل مشکل دارند و تعداد زیادی از آن‌ها دچار ناتوانایی‌های یادگیری و یا ضعف در حافظه هستند و یا از عدم تمرکز و راهبرهای شناختی رنج می‌برند و اعتماد به نفس آن‌ها در زمینه یادگیری لطمه می‌بیند، انگیزه‌ی پیشرفت خود را از دست می‌دهند و یا برخی از آن‌ها دچار درمانگی آموخته شده می‌شوند. تعلیم و تربیت زمانی تأثیر مطلوب خود را می‌گذارد که با نیازها، توانمندی‌ها و استعدادهای دانش آموزان هماهنگ شود، در غیر این صورت آن اهداف آن تحقق نمی‌یابد. یکی از راه‌هایی که به کودکان در زمینه تقویت حافظه، بالا بردن تمرکز و آموزش راهبردهای شناختی و رفع پاره‌ای از مشکلات ناتوانایی‌های یادگیری کمک می‌کند، بازی درمانی است. به اعتقاد شاوفر، بازی فعالیتی لذت‌بخش و در نتیجه ذاتاً انگیزه‌بخش است. در اثنای بازی، کودک بیشتر به خود بازی توجه دارد تا نتیجه‌ی پایانی آن و اغلب غرق آن می‌شود. کودک به هنگام بازی احساس آرامش می‌کند. بازی برای کودکان راهی طبیعی است تا چیزهایی را که دوست دارند بروز دهند، احساس امنیت کنند و اعتماد به نفس آن‌ها افزایش یابد. یک ویژگی مهم دیگر بازی آن است که در بازی دیگر صحبت از ارزشیابی و قضاوتی که بزرگترها به عمل می‌آورند به میان نمی‌آید و کودک نگران نیست که خطا یا اشتباهی را مرتکب شود. همچنین فعالیت‌هایی که کودک به عنوان بازی انجام می‌دهد در پرورش نیروی بدنی و حواس او تأثیر زیادی دارد و از این طریق حواس بینایی، شنوایی و لامسه‌ی او پرورش می‌یابد.

در بخشی از کتاب تقویت حافظه و تمرکز کودکان می‌خوانیم:

حافظه‌ی کوتاه مدت یک سیستم اندوزش موقت است و فرد نسبت به اطلاعات آگاهی هشیارانه‌ای دارد و تنها آن بخشی از اطلاعات که در حافظه‌ی حسی مورد توجه و دقت قرار می‌گیرند، وارد حافظه‌ی کوتاه مدت می‌شوند. حافظه‌ی کوتاه مدت در واقع یک مخزن نگهدارنده است که در آن اطلاعات تکرار می‌شوند ولی پردازش نمی‌شوند.

فهرست مطالب
پیشگفتار
مقدمه
تعریف حافظه
نظریه پردازش اطلاعات
انواع حافظه
حافظه‌ی کوتاه مدت
حافظه‌ی کاری
حافظه‌ی بلندمدت
حافظه‌ی شنیداری
حافظه‌ی دیداری
حافظه‌ی بازشناسی
حافظه‌ی یادآوری
حافظه‌ی حرکتی
تمرینات
تمرین 1-21
ضمائم
منابع