کتابهای ارتباطات و روابط عمومی
کتاب جادوی فن بیان: با قدرت حرف بزنید و موفق شوید
تاریخ 02 اسفند 1398 ساعت 00:17:26
کد خبر: 010426
کتاب جادوی فن بیان: با قدرت حرف بزنید و موفق شوید

کتاب جادوی فن بیان: با قدرت حرف بزنید و موفق شوید نوشته‌ی محبوبه بلوچ، با خاتمه دادن ترس‌های شما، شجاعت و خودباوری‌تان را در گفت و گو با دیگران افزایش می‌دهد. بدون شک این اثر مخصوص افرادی است که خواهان موفقیت‌اند.

شاید هنگام انتخاب این کتاب با تعجب پرسیده باشید منظور از جادوی فن بیان چیست؟ و چطور می‌شود افراد را جادو کرد؟ قطعا شما هم با افرادی مواجه شده‌اید که صحبت کردن در جمع برایشان بسیار راحت است، بلافاصله از جای خود بلند و شروع به صحبت می‌کنند، حتی توجه تمام حضار را به خود جلب می‌کنند اما چه اتفاقی افتاده که آن‌ها به این راحتی می‌توانند سخن بگویند؟

سخنرانی و فن بیان یک مهارت است مانند تمام مهارت‌های دیگر مثل نوازندگی، رانندگی و یا شنا کردن، کافی است اصول را بشناسید و به آن‌ها عمل کنید. اگر فکر می‌کنید صحبت کردن و سخنور بودن کار آسانی است، پس چرا افراد کمی در مقابل جمع این کار را انجام می‌دهند و یا از روی اجبار این کار را انجام می‌دهند؟ باید توجه داشت که حتی سخنرانان برجسته دنیا نیز مدام به بهبود دادن مهارت‌های خود اهمیت می‌دهند. پس باید بدانید که مهارت‌های سخنرانی بخش بزرگی از فرآیند رسیدن به خواسته‌های شما هستند.

حرف زدن کاری جز حرف زدن نیست فقط باید بدانید که در چه خصوص و تا چه اندازه به صحبتی که انجام می‌دهید ایمان‌ دارید. آن زمان است که صحبت شما ارزش و معنا می‌یابد. بدون آن هر اندازه تلاش کنید که یک صحبت تأثیرگذار داشته باشید باز هم امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا اولین نفر خود شما هستید که باید به خودتان اعتماد کنید. در حقیقت سخنور بودن یک سفر است که پایان ندارد و هر روز در حال سفر بودن لذت‌بخش است. اما کار کردن روی صدا و بیان با تمرین و حساسیت همراه است و این مهارت هر چه بیشتر بگذرد، شما را به سمت پختگی هدایت می‌کند. این کار در گذر زمان امکان‌پذیر است و نقطه پایان ندارد.

در نهایت می‌توان گفت داشتن مهارت فن بیان یکی از قدرتمندترین ابزارهای تاثیرگذاری بر روی افراد است. در این اثر محبوبه بلوچ به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید این مهارت را کسب کنید و از این پس با قدرت به اهدافتان دست پیدا کنید.

در بخشی از کتاب جادوی فن بیان: با قدرت حرف بزنید و موفق شوید می‌خوانیم:

اعتماد به توانایی‌هایت و این که به خودت و دانش خودت اعتماد کنی و از آن استفاده کنی. اینکه موفق شدن و شاد بودن رو حق خودت بدونی و احساس ارزشمندی کنی. زمانی که تو عزت ‌نفس بالایی داشته باشی احتمال این که با مشکلات رو به ‌رو بشوی خیلی بیشتر از زمانی است که عزت‌ نفس پایینی داشته باشی در عزت‌ نفس کم احتمال اینکه تسلیم بشوی بیشتر است و یا این که از تمام توان خودت استفاده نکنی. با توجه به بررسی‌های انجام‌شده افراد با عزت‌ نفس بالا در مقایسه با اشخاص فاقد عزت ‌نفس در برابر شرایط سخت زندگی و مشکلات مقاومت بیشتری دارند و آن فردی که بتواند مقاومت و مداومت بیشتری داشته باشد امکان موفقیت بیشتری خواهد داشت. در حقیقت ارزش عزت ‌نفس فقط به این نیست که به تو امکان می‌دهد احساس بهتری نسبت به خودت داشته باشی بلکه به تو فرصت بهتر زندگی کردن را می‌دهد.

همان‌طور که سلامت افراد اندازه ندارد عزت‌ نفس هم به همین شکل قابل‌ اندازه‌گیری نیست. افرادی که عزت ‌نفس زیادی دارند خود را نسبت به دیگران برتر نمی‌دانند و نمی‌خواهند که خود را با دیگران مقایسه کنند و خوشحالی آن‌ها از این است که به خود می‌بالند که چنین فردی هستند.

فهرست مطالب
فصل اول: چطور این مهارت را کسب کنیم؟
ضرورت کسب مهارت سخنوری و فن بیان
اشتباهات مرگبار یک سخنران
چطور به مهارت فن بیان و سخنوری دست پیدا کنیم؟
چطور توانایی خود را بهبود ببخشی و ترس را فراموش کنی؟
دلایل ترس از صحبت کردن
عوامل ترس
ویژگی‌های بیان خوب
تمرین برای بهتر صحبت کردن
سخنرانی جذاب از تو
یادداشت آره یا نه؟
مزایا و معایب استفاده از یادداشت چیست؟
آماده‌باش
فصل دوم: شروع و پایان
چطور با یک شروع متفاوت توجه حضار را به خود جلب کنی؟
کفری کردن مخاطب
چطور شروع عالی داشته باشیم؟
بدنه صحبت
تمرکز حواس در زمان سخنرانی
چطور از اسلاید استفاده کنی؟
پایان سخنرانی
چطور پایان دادن صحبت به شیوه مؤثر
فصل سوم: زبان بدن
حرکت بدن و زبان بدن مناسب چیست؟
اما منظور ما دقیقاً از زبان بدن چیست؟ شامل چه حرکاتی است؟
نکات طلایی در آموزش زبان بدن
چطور پوششی مناسب است؟
چطور اعتمادبه‌نفس را با زبان بدنت نشان بدی
چطور می‌خواهی دیده شوی؟
تأثیرگذارترین حرکات و اشارات
شیوه‌ی راه رفتن تو
اهمیت صدای تو
فصل چهارم: جذب مخاطب
چه اتفاقی مانع موفقیت تو در سخنرانی می‌شود؟
سرعت حرف زدن
چه اندازه برای آماده شدن وقت بزاری؟
چطور بعد از اتمام سخنرانی همه به افتخارت بلند شوند؟
برخی از نکات که هنگام سخنرانی کردن لازمه به کار بگیری
چطور تمرین کنی؟
چه اندازه وقت و چه اندازه تمرین کنی؟
تنوع در سخنرانی
برگه تمرین
فصل پنجم: اعتماد به نفس
برای شروع آماده‌ای؟
نقطه قوت تو
کنترل استرس و علت ترس
ایجاد حس خوب
لهجه در تو
تأثیر ظاهر بر اعتمادبه‌نفس
اعتراف کن
عزت ‌نفس چیست؟
فصل ششم: تنفس
چطور نفس بکشیم؟
تنفس سینه‌ای
تنفس عمیق دیافراگمی
ترس ناشی از قرار گرفتن در یک موقعیت رسمی
تمرین تنفس
صدای متفاوت تو