معرفی کتاب
کتاب «کوچه پس‌کوچه‌های سلطان‌آباد»روایتی از اراک قدیم
تاریخ 01 اسفند 1398 ساعت 02:03:14
کد خبر: 010355
کتاب «کوچه پس‌کوچه‌های سلطان‌آباد»روایتی از اراک قدیم

 «کوچه پس‌کوچه‌های سلطان‌آباد» نام کتابی ۹۰ صفحه‌ای در خصوص مختصات و تاریخ اراک در روزگاران گذشته است که « محسن خدیمی»، »فاطمه متقی‌زاده» و «گل‌چهره باستان» آن را به رشته تحریر در آورده‌اند.

در این کتاب که در شمارگان یک‌هزار نسخه و با قیمت هر جلد ۱۵ هزار تومان از سوی انتشارات ارشک اراک روانه کتابفروشی‌ها شده، ۶۰ خیابان و محله و شماری از جاذبه‌های طبیعی، مذهبی و تاریخی و برخی از مشاهیر و شهدای این کانون جمعیتی معرفی شده‌اند.

در مقدمه این کتاب آمده است: بنیان شهر اراک در دوره فتحعلی شاه قاجار گذاشته شد و تاسیس ساختمان اولیه این شهر که توسط «یوسف‌خان گرجی» نهاده شد قلعه‌ای به نام «سلطان‌آباد» بود که مطابق شهر نیس فرانسه طراحی شده بود و اهمیت شهر با تکمیل راه‌آهن سراسری شمال به جنوب ایران در سال ۱۹۳۸ افزایش یافت.

شهر قدیم اراک دارای چهار دروازه و ۲ راسته بازار عمود برهم بود که از تمامی امکانات زیستی بهره‌مند و به عنوان آخرین نمونه شهرسازی ایرانی و اسلامی مطرح بود ولی متاسفانه در دهه های بعد توسعه آن نامتوازن شد.

در ادامه نویسندگان این کتاب با ذکر نام هر خیابان و محله اراک کوشیده‌اند سابقه شکل‌گیری و مختصات جغرافیایی و علت نامگذاری آن را مطرح کنند و نقش این مناطق در پیوست شهری را به بحث و نظر گذاشته‌اند.

در بخش معرفی جاذبه‌های طبیعی ، تاریخی و مذهبی اراک، دریاچه میقان، پارک لاله، مجموعه طوفان، شهر بازی پامچال، باغ وحش اراک،حمام چهارفصل، مدرسه سپهداری، برج شیشه، ارگ حکومتی، تخت سادات، امامزاده محمدعابد(ع)، امامزاده آمنه خاتون، مقبره آقا نورالدین اراکی، کلیسای مسروپ و بقعه پیرمرادآباد و بخشی از قلاع تاریخی اطراف اراک شرح داده شده است.

در بخش مشاهیر و شهدای اراکی نیز گلچینی از افراد ذی نفوذ اراکی و شهدا با شرح کوتاهی از زندگی و آثار آنان معرفی شده است.