هوش مصنوعی گوگل و تشخیص دقیق‌تر سرطان سینه

هوش مصنوعی گوگل و تشخیص دقیق‌تر سرطان سینه

گوگل با استفاده از هوش مصنوعی سیستم جدیدی را توسعه داده است که توانایی تشخیص سرطان سینه را بر اساس اطلاعات به دست آمده از دستگاه ماموگرافی دارد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، با وجود اینکه در حال حاضر دستگاه ماموگرافی بهترین ابزار موجود برای تشخیص سرطان سینه است، در حدود ۲۰ درصد از موارد، رادیولوژیست‌ها با مشاهده نتایج این دستگاه، قادر به تشخیص سرطان سینه نبوده و دچار اشتباه می‌شوند. از سوی دیگر حدود نیمی از زنانی که به طور سالانه اقدام به ماموگرافی می‌کنند، در یک بازه ۱۰ ساله حداقل یک بار به دلیل اشتباه رادیولوژیست‌ها به عنوان مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده می‌شوند.
اکنون شرکت گوگل این نرم‌افزار را با هدف بهبود کارآیی و سرعت فرایند تشخیص سرطان سینه و کمک به رادیولوژیست‌ها طراحی کرده است. برای آموزش این سیستم هوشمند از داده‌های مربوط به حدود ۱۰۰ هزار مورد ماموگرافی استفاده شد و سپس برای آزمایش عملکرد آن دو گروه از داده‌های مربوط به زنان آمریکایی و انگلیسی به کار گرفته شد. در نتیجه این آزمایش، سیستم هوشمند گوگل توانست موارد ابتلا به سرطان سینه را با ۹.۴ درصد خطای کمتر در مقایسه با متخصصان رادیولوژیست، تشخیص دهد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه