اخبار علمی
ساخت نانوفیلتر با قابلیت جذب دوده خودروهای دیزلی از سوی محققان ایرانی
تاریخ 09 دی 1398 ساعت 21:03:30
کد خبر: 006051
ساخت نانوفیلتر با قابلیت جذب دوده خودروهای دیزلی از سوی محققان ایرانی

محققان کشورمان در قالب طرحی ملی، موفق به دستیابی به دانش فنی ساخت نسل جدید نانو فیلتر با قابلیت جذب دوده خودروی دیزلی شدند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در شرایطی که آلودگی هوای کلان شهرها مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است، نوآوری محققان ایرانی در قالب محصول «ایران ساخت» به کمک رفع آلاینده‌های هیدورکربنی محیط زیست آمده است.

رسول نوروزیان مجری این طرح ملی بیان کرد: در حال حاضر فرآیند ساخت نانو فیلتر جاذب دوده ایرانی خودروی دیزل و پیگیری برای اخذ استاندارد بین‌المللی ECE-R۱۳۲ در حال طی شدن است.

وی با اشاره به حمایت‌های مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری از اجرای این طرح گفت: در حال حاضر خودروسازان از فیلترهای سرامیکی خارجی استفاده می‌کنند که کارایی و سازگاری با شرایط موتور دیزل و گازوئیل یورو ٢ را ندارد، ضمن اینکه قیمت آن سه برابر محصول تولیدی ایرانی است.

نوروزیان افزود: این محصول متناسب با شرایط کشور بومی شده و جمهوری اسلامی ایران صاحب پیشرفته‌ترین فناوری روز دنیا در حوزه کنترل و رفع آلاینده‌های هیدروکربنی زیست محیطی شده است.

وی به یکی از نوآوری‌های این طرح اشاره کرد و افزود: این فیلتر دوده قابلیت اجرا بر روی انواع خودرو دیزل و حتی با پایه موتور یورو ٢ و با شرایط سوخت گازوئیل یورو ٢ و ٧٠٠ پی پی ام گوگرد را داراست. همچنین عمر و پایداری ٣ برابری نسبت به نمونه فیلتر سرامیکی خارجی دارد.

این محقق با تاکید براینکه خودروهای بنزینی، خودروهای دیزلی و موتور سیکلت‌ها در مجموع حدود ۷۵ درصد آلودگی هوای تهران را ایجاد می‌کنند، توجه لازم به منظور کنترل و کاهش آلودگی در در این بخش را بسیار با اهمیت دانست و گفت: آلودگی هوا را باید از بین بردن منشا آن کنترل کرد.

نوروزیان اظهارکرد: این فیلتر هوا قدرت جذب ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون را دارد. پس می‌تواند برای کنترل آلودگی گامی مهم باشد.

وی با بیان اینکه این فلیترها با نصب یک نانو کاتالیست جاذب، قابلیت استفاده در خودروهای بنزینی را نیز دارد و دانش تولید آن در اختیار محققان کشورمان است، تاکید کرد: به طورحتم اجرای این فناوری نوین ایرانی در جهت کنترل و کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها سهم بسزایی می‌تواند داشته باشد.

نوروزیان به درخواست دو شرکت سوئیسی و دانمارکی برای بهره‌برداری از این دانش فنی اشاره کرد و گفت: نیاز ضروری کشور در شرایط فعلی تحریم‌های ظالمانه و تعصب نسبت به کشور باعث شد اقدامات لازم به منظور توسعه، تجاری‌سازی و تولید ملی این فناوری پیشرفته ایرانی با همکاری سرمایه گذاران صنعت خودرو کشور انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر یک شرکت خودرو ساز ایرانی به عنوان بهره بردار اول این طرح ملی موافقت خود را برای استفاده از این محصول اعلام کرده و امید است با باور توانمندی‌ها و استعدادهای دانش آموختگان ایرانی حسب فرمایشات مقام معظم رهبری به شکل صحیحی برای تحقق هر چه بیشتر تولید ملی فناوری‌های نوین گام برداریم.