کنکور سراسری

زمان و نحوه برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۲

زمان و نحوه برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۲

آزمون سراسری کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی همزمان در اسفنده ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شوند.

 معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری آزمون سال ۱۴۰۲ در دو نوبت دی ماه ۱۴۰۱ و تیرماه ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: آزمون سراسری کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی همزمان در اسفنده ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شوند.

حسن مروتی در نشست خبری سازمان سنجش گفت: رییس جمهور در ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ اصلاحیه ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو و متقاضیان ورود به کنکور ۱۴۰۲ را ابلاغ کرد که بر اساس آن کنکور در دو نوبت در سال برگزار می شود و دوم اینکه زیرگروه ها حذف می شوند.

وی افزود: ثبت نام برای نوبت اول آزمون سراسری در روزهای ۸ تا ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۱ خواهد بود و آزمون روز پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می شود. روز پنجشنبه ۲۹ دی صبح گروه علوم تجربی و بعدازظهر آزمون گروه زبان های خارجی برگزار می شود.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش ادامه داد: صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه آزمون گروه علوم انسانی و گروه علوم ریاضی و در بعدازظهر آن روز آزمون گروه هنر برگزار خواهد شد.

مروتی گفت: برای آزمون نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ ثبت نام آزمون در روزهای ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ انجام می شود و آزمون آن در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود که صبح روز ۱۴ تیر ماه آزمون گروه های علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی و در بعدازظهر همان روز آزمون گروه هنر و صبح پنجشنبه ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ آزمون گروه علوم تجربی و در بعدازظهر آن روز آزمون گروه زبان های خارجی برگزار خواهد شد.

وی درباره برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ گفت: آزمون کارشناسی ارشد که در دوسال گذشته به خاطر کرونا در اردیبهشت ماه برگزار شد، امسال همزمان با کنکور دکتری در اسفندماه ۱۴۰۱ برگزار می شوند. آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ در صبح روز پنجشنبه ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۱ برگزار می شود و عصر روز پنجشنبه و صبح و عصر جمعه ۱۲ اسفندماه ۱۴۰۱ آزمون کارشناسی ارشد برگزار می شوند.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش گفت: زمان ثبت نام برای کارشناسی ارشد از ۱۶ تا ۲۲ آذرماه است و از ۲۲ تا ۲۹ آبان ماه ثبت نام برای دکترا خواهد بود.

مروتی درباره تاثیر سوابق تحصیلی در کنکورها گفت: تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۱ به میزان ۴۰ درصد با تاثیر مثبت که البته فقط پایه دوازدهم است، در کنکور ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی، در کنکور ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی که این دوسال فقط پایه دوازدهم است، در کنکور ۱۴۰۴ به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی که نمرات پایه های یازدهم و دوازدهم مورد محاسبه قرار خواهند گرفت و در کنکور ۱۴۰۵ به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی که  نمرات پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم محاسبه می شود.

وی گفت: در کنکور سال آینده دروس عمومی وجود ندارد و نمره دروس عمومی و همچنین دروس اختصاصی که سوابق تحصیلی دارند از آموزش و پرورش خواهیم گرفت.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه