مقالات حج

مروری بر جنایت خونین آل‌سعود در حج 1366

مروری بر جنایت خونین آل‌سعود در حج 1366

هرسال، ماه ذی‌الحجه ‌الحرام و ایام مناسک حج یادآور جنایت عظیمی است که آل‌سعود در خانه امن الهی و میعادگاه عاشقان درگاه ربوبی آفریدند و ننگ این جنایت را برای همیشه تاریخ به نام خود ثبت کردند. جمعه خونین مکه در سال 1366 اگرچه به ظاهر برای سرکوب مراسم «برائت از مشرکین» رخ نمود، اما در واقع براساس دستور اربابان غربی و مستکبر آل‌سعود و در جهت مقابله با گسترش انقلاب اسلامی ایران رقم خورد. 

هرسال، ماه ذی‌الحجه ‌الحرام و ایام مناسک حج یادآور جنایت عظیمی است که آل‌سعود در خانه امن الهی و میعادگاه عاشقان درگاه ربوبی آفریدند و ننگ این جنایت را برای همیشه تاریخ به نام خود ثبت کردند. جمعه خونین مکه در سال 1366 اگرچه به ظاهر برای سرکوب مراسم «برائت از مشرکین» رخ نمود، اما در واقع براساس دستور اربابان غربی و مستکبر آل‌سعود و در جهت مقابله با گسترش انقلاب اسلامی ایران رقم خورد. ولی این تلاش مذبوحانه موجب بسط هرچه بیشتر انقلاب اسلامی و زمینه‌ای برای نشان دادن مظلومیت حرکت اسلامی و انقلابی مردم ایران گردید و سخن حق را بیش از گذشته در برابر چشم جهانیان بخصوص مسلمین جهان قرار داد و نقطه عطفی برای صدور انقلاب گردید.
جنایت آل‌سعود در جمعه خونین حج سال 66 موضوعی تصادفی نبود و از مدت‌ها قبل سعودی‌ها برای اجرای آن تصمیم گرفته بودند، تصمیمی که با دستور و طراحی از جانب اربابان غربی و صهیونیستی آل‌سعود به آنها دیکته شده بود بلکه وقوع این جنایت بتواند مانعی برای حرکت سریع انقلاب در آگاهی بخشی به مسلمین جهان ایجاد نماید. بازخوانی اخبار و شواهد مربوط به این فاجعه عظیم با گذشت سی و چهار سال از وقوع این جنایت هنوز هم به قدری روشنگر است که هیچگونه ابهامی را در عمدی بودن این ظلم مسلم به زائرین خانه خدا باقی نمی‌گذارد.
در روز پنجم ذیحجه (یک روز پیش از برگزاری مراسم برائت از مشرکین حج سال 66) بیمارستان‌ها و سازمان‌های بهداری عربستان اعلام کرده بودند هیچ مراجعه‌کننده ایرانی را برای درمان در روز ششم ذیحجه نخواهند پذیرفت. یک ساعت قبل از آغاز راهپیمایی برائت از مشرکین درهای ساختمان بزرگی که مخصوص حجاج اردنی و فلسطینی بود بسته شد و به هیچ‌کس اجازه داخل یا خارج شدن را ندادند. پشت‌بام ساختمان‌های واقع شده در مسیر راهپیمایی از کپسول‌های خالی گاز، سنگ‌ها و پاره‌آجرها و ابزارها و آلات فلزی از کار افتاده انباشته شده بود و همین اجسام سخت از بالای پشت‌بام‌های آن ساختمان‌ها بر سر زائرین خانه خدا فرو ریخته شد. برخی از صاحبان این ساختمان‌ها اعتراف کردند که این وسایل از چند روز قبل توسط عوامل آل‌سعود به پشت‌بام آن‌ها منتقل شده بود. در سال‌های گذشته که معمولاً عوامل سعودی با پارک کردن عمدی خودروها در مسیر راهپیمایی تلاش می‌کردند با ایجاد موانع فیزیکی مانع حرکت راحت راهپیمایان شوند، در این مراسم نه‌تنها از پارک خودروها در مسیر ممانعت کردند، بلکه پارک اتومبیل‌ها را نوعی آرایش کرده بودند که راه‌های فرار زائرین و خیابان‌های فرعی منتهی به مسیر اصلی مسدود شود و گردان‌های ویژه پلیس طوری آرایش گرفته بودند که فرماندهان آنها پشت نیروهای عمل‌کننده قرار داشتند و مسیر انتهایی راهپیمایان را مسدود کرده بودند. شواهد فراوان دیگری از این قبیل وجود دارند که همگی نشان‌دهنده طراحی و تصمیم از پیش گرفته شده برای برخورد با زائرین هستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ شیخ ‌مهدی کروبی که در آن سال به عنوان نماینده حضرت امام خمینی و سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه حضور داشت و چند روز پس از جنایت آل‌سعود مجبور به ترک عربستان و عزیمت به ایران گردید، در اولین فرصت پس از ورود به کشور در کنفرانسی مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی، مسائل و زوایای مختلف جمعه خونین مکه را شکافت و پرده از ابهامات بی‌شمار این فاجعه برداشت. آقای کروبی در این کنفرانس ابتدا لزوم برپایی راهپیمایی و مراسم برائت از مشرکین و اعلام بیزاری مسلمین از کفار و همچنین ایجاد فرصت مناسب برای بررسی مسائل جهان اسلام در کنگره عظیم حج را مورد تاکید قرار داد و تصریح نمود که: راهپیمایی برائت از مشرکین در مکه مکرمه چند سال است که بصورت منظم و آرام و بدون هیچ مشکلی انجام شده و امسال نیز ابتدا راهپیمایی وحدت خیلی آرام و منظم در مدینه برگزار شد و سپس زائرین بیت‌الله‌الحرام در شهر مکه اقدام به برگزاری مراسم برائت از مشرکین کردند. وجود نظم و آرامش راهپیمایان گویای این نکته بود که زائرین ایرانی و شرکت‌کنندگان از سایر کشورها در این مراسم به هیچ‌وجه قصد درگیری با هیچکس را نداشتند و تنها شعارهای معینی که برگرفته از فرهنگ دینی و تعالیم مناسک حج بود داده می‌شد و مکرراً به زائرین تاکید شده بود که به هیچ‌وجه با کسی درگیر نشوند.
حجت‌الاسلام کروبی در ادامه سخنان خود در این کنفرانس گفت: امسال نیز همچون سال‌های گذشته در مورد نحوه برگزاری و مسیر راهپیمایی با مسئولین حجاز به توافق رسیده بودیم و در مذاکراتی که با وزیر و سایر مسئولان کشور عربستان داشتیم مجوز لازم برای انجام این بخش از مناسک حج را داده بودند. اما در راهپیمایی برائت از مشرکین، مزدوران آل‌سعود زائران و راهپیمایان را در محاصره قرار دادند. اگر آنها قصد متفرق کردن راهپیمایان را داشتند، پس چرا آنها را کاملاً به محاصره خود درآورده بودند و از تمام نقاط با استفاده از باتوم، گاز خفه‌کننده و اسلحه و... بر آنها هجوم آوردند؟ آقای کروبی افزود: این هجوم وحشیانه پلیس از مقابل تظاهرکنندگان که عمدتاً معلولان، جانبازان و حتی جانبازان قطع دو پا و همچنین صف خواهران بودند صورت گرفت و با گلوله مستقیم آنها را به شهادت رساندند و پس از حمله و فشار به تظاهرکنندگان و حمله وابستگان آنها از پشت‌بام‌ها، از آخر صف راهپیمایان هم به آنها حمله شد که نتیجه آن به شهادت رسیدن عده کثیری از زائرین بود.
نماینده امام و سرپرست وقت حجاج ایرانی در ادامه گفت: نشر اکاذیب همچون قصد اشغال و به آتش کشیدن حرم امن خدا توسط ایرانیان یا بردن قسمتی از حرم به شهر قم! و یا حمل چاقو، قیچی، کارد و... به هیچوجه صحت ندارد و اتهاماتی کذب برای توجیه جنایت است. کروبی در این کنفرانس همچنین برای چندمین‌بار تاکید کرد که: ما مسیر راهپیمایی را قبلاً با توافق آل‌سعود اعلام کردیم و حتی حمله به راهپیمایان در محل دویست متری پایان مسیر صورت گرفت، درحالیکه جانبازان و معلولان و زنان در پیشاپیش راهپیمایان قرار داشتند، یعنی پیشقراولان و طلایه‌داران ما نه‌تنها قدرت تهاجم نداشتند بلکه قدرت حرکت بعضی از آنها نیز سلب شده بود و تنها سلاح‌های آنان شعار «یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا»، «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» بود. حجت‌الاسلام کروبی اضافه کرد: دلایل ذکر شده مشخص می‌کند حکام آل‌سعود برنامه‌ریزی و طراحی دقیقی جهت کشتار مسلمین انجام داده بودند و این درحالی بود که اگر می‌خواستند به راحتی می‌توانستند مانع ادامه راهپیمایی شوند و با بستن خیابان جلوی ادامه راهپیمایی را بگیرند.
در این فاجعه و جنایت عظیم، آل‌سعود 324 زائر خانه خدا شامل 210 نفر از زنان زائر و 114 نفر از زائرین مرد خانه خدا را به شهادت رساند و فاجعه‌ای به بار آورد که درطول تاریخ چنین جنایتی کم‌سابقه به شمار می‌آید و هر سال در ایام برگزاری مناسک یاد و خاطره این شهدای گرانقدر راه حق و حقیقت در دل‌ها زنده می‌گردد.
حضرت امام‌خمینی رضوان‌الله ‌تعالی ‌علیه در پیام خویش خطاب به حجت‌الاسلام کروبی به مناسبت این فاجعه بزرگ، فرمودند:
بسم‌الله الرحمن الرحیم‌
وَ الَّذینَ هاجَرُوا فی‌ سَبیلِ‌الله ثُمَّ قُتِلُوا اوْ ماتُوا لَیرْزُقَنَّهُم‌الله رِزْقاً حَسَناً وَ انَّ‌الله لَهُوَ خَیرُ الرَّازِقینَ
جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ مهدی کروبی- دامت افاضاته‌
پیام استقامت و مظلومیت شما و زائران عزیزتر از جانمان را از کنار کعبه مظلوم و حرم خون‌آلود خدا شنیدم. سلام خالصانه این جانب و همه ملت ایران را به همه عزیزانی که در کنار خانه خود و حرم امن خدا مورد تهاجم و گستاخی اجیرشدگان شیطان بزرگ، یعنی آمریکای جنایتکار قرار گرفته‌اند، ابلاغ کنید. این حادثه بزرگ نه تنها احساسات و عواطف ملت ایران را که یقیناً دل همه آزادگان جهان و ملتهای اسلامی را جریحه‌دار و متالم ساخته است ولی برای ملت بزرگ و قهرمانی همچون مردم عزیز کشورمان که تجربه چندین ساله انقلاب را دیده‌اند و نقاب از چهره‌ها و نیرنگهای ایادی آمریکا چون شاه و صدام را در حمله به عزاداران حسینی و آتش زدن قرآنها و مساجد برداشته‌اند، این حوادث غیر مترقبه و شگفت‌آور نیست که دوباره دست کثیف آمریکا و اسرائیل از آستین ریاکاران و سردمداران کشور عربستان و خائنین به حرمین شریفین به درآید و قلب بهترین مسلمانان و عزیزان و میهمانان خدا را نشانه رود و مدعیان سقایت حاجّ و عمارت مسجد الحرام، خیابانها و کوچه‌های مکه را از خون مسلمانان سیراب کنند.
ما در عین حال که شدیداً متاثر و عزادار از این قتل عام بی‌سابقه امت محمد- صلی‌الله علیه و آله و سلم- و پیروان ابراهیم حنیف و عاملین به قرآن کریم گردیده‌ایم ولی خداوند بزرگ را سپاس می‌گزاریم که دشمنان ما و مخالفین سیاست اسلامی ما را از کم عقلان و بیخردان قرار داده است، چرا که خودشان هم درک نمی‌کنند که حرکتهای کورشان سبب قوّت و تبلیغ انقلاب ما و معرف مظلومیت ملت ما گردیده است و در هر مرحله‌ای سبب ارتقای مکتب و کشورمان را فراهم کرده‌اند که اگر از صدها وسیله تبلیغاتی استفاده می‌کردیم و اگر هزاران مبلّغ و روحانی را به اقطار عالم می‌فرستادیم تا مرز واقعی بین اسلام راستین و اسلام آمریکایی و فرق بین حکومت عدل و حکومت سرسپردگان مدعی حمایت از اسلام را مشخص کنیم، به صورتی چنین زیبا نمی‌توانستیم، و اگر می‌خواستیم پرده از چهره کریه دست نشاندگان آمریکا برداریم و ثابت کنیم که فرقی بین محمد رضا خان و صدام آمریکایی و سران حکومت مرتجع عربستان در اسلام‌زدایی و مخالفتشان با قرآن نیست و همه نوکر آمریکا هستند و مامور خراب کردن مسجد و محراب و مسئول خاموش نمودن شعله فریاد حق طلبانه ملتها، باز به این زیبایی میسر نمی‌گردید، و همچنین اگر می‌خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کلیدداران کنونی کعبه لیاقت میزبانی سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تامین آمریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کاری از دستشان برنمی‌آید، بدین خوبی نمی‌توانستیم بیان کنیم و اگر می‌خواستیم به دنیا ثابت کنیم که حکومت آل‌سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌اند، به این اندازه که کارگزاران ناشی و بی‌اراده حاکمیت سعودی در این قساوت و بی‌رحمی عمل کرده‌اند، موفق نمی‌شدیم و حقا که این وارثان ابی سفیان و ابی لهب و این رهروان راه یزید روی آنان و اسلاف خویش را سفید کرده‌اند.
جمهوری اسلامی ایران الحمد للَّه در میان زائران خانه حق از ملیتها و نژادها و کشورها و حتی در خود عربستان طرفداران بسیار زیاد و دوستان صادق و وفاداری پیدا نموده‌ است که برای گواه و شهادت حقانیت ما و معرفی ابعاد قتل عام خونبار مسلمانان به دست خادم الحرمین و انتقال حقایق تلخ روز حادثه به مردم جهان ما را یاری دهند. و چه بهتر که بلافاصله و درحالی که اجساد عزیزان ما بر زمین افتاده‌اند، صدام و حسین اردنی و حسن مراکشی به حمایت از جنایت آل‌سعود اعلام همبستگی نمایند، گویی عربستان سنگر بزرگی را فتح کرده است و در کشتن صدها زن و مرد بی‌دفاع مسلمان و به رگبار مسلسل بستن آنان و عبور از روی اجساد مطهر آنان به پیروزی نظامی بزرگی نایل آمده است که به یکدیگر تبریک می‌گویند و حال آنکه جهان در این ماتم نشسته و دل پیامبر خاتم شکسته است. و چه کسی است که نداند توسل به زور و سرنیزه و لشکرکشی در برابر زائران خانه حق و تهیه آن همه مقدمات و توسل به بهانه‌های پوچ برای درگیری با زنان و مردان و جانبازان و مادران و همسران شهیدان چیزی جز استیصال و خشم و ضعف آمریکا و عجز و ناامیدی سرسپردگان آنان نخواهد بود. یقیناً آمریکا و عربستان از شرایط خلع سلاح مسلمانان در حرم خدا و احترام مومنین به احکام قرآن و پرهیز از جدال در کنار خانه خدا سوء استفاده کرده‌اند و با وسایل از پیش فراهم شده و نقشه‌های دقیق روبه صفتانه به صفوف شیرمردان و شیرزنان ما حمله نموده‌اند و آنان را غافلگیر کرده‌اند. حکومت سعودی مطمئن باشد که آمریکا لکه ننگی بر دامنش نهاده است که تا قیام قیامت هم با آب زمزم و کوثر پاک نمی‌شود و خونی که از دل اقیانوس بزرگ ملت ما بر سرزمین حجاز جاری شده است، زمزم هدایتی برای تشنگان سیاست ناب اسلام گردیده است که ملتها و نسلهای آینده از آن سیراب و ستمکاران در آن غرق و هلاک می‌شوند و ما همه این جنایتها را به حساب آمریکا گذاشته‌ایم و به یاری خدا و در موقع مناسب به حساب آنان خواهیم رسید و انتقام فرزندان ابراهیم را از «نمرود»‌‌ها و «شیاطین» و «قارون»‌‌ها خواهیم گرفت. و مجدداً تاکید می‌کنم که اینها بهای گران حاکمیت نه شرقی و نه غربی و استقلال و آزادی و اسلام خواهی ماست‌ و اینک از فرصت استفاده کرده به یکی از آیات کتاب کریم اشاره می‌کنم آن جا که فرموده است: اَ جَعلْتُمْ سِقایهَ الحاجِّ وَ عِمارَهَ المَسْجِدِ الحَرامِ کَمَنْ امَنَ بِاللهِ وَ الْیوْمِ الآخِرِ وَ جاهَدَ فی‌ سَبیلِ‌الله لا یسْتَوُونَ عِنْدَ‌الله وَ‌الله لا یهْدِی القَوْمَ الظّالِمینَ. گویی آیه کریمه در همین عصر نازل شده و گویی برای آل‌سعود و امثال آل‌سعود در طول تاریخ و برای ملت مجاهد و بزرگ ایران و حجاج بیت‌الله الحرام در عصر حاضر و امثال آنان در همه اعصار آمده است. و خداوند تعالی می‌فرماید: شما کوردلان آبرسانی به حجاج و تعمیر مسجد الحرام را با ارزش آنانی که ایمان به خدا و به روز جزا آورده و در راه خدا مجاهده می‌کنند، مساوی قرار داده‌اید، حاشا که اینان با شما مساوی نیستند و خداوند ستمگران را هدایت نمی‌کند. آیا سعودیها و امثال آنان در طول تاریخ ارزش خود را برای تهیه آب در مواقف حج و زرق و برق تعمیرات مسجد الحرام را با ارزشهای مسلمانانی که به خداوند و روز جزا ایمان دارند و با نثار خون خود و جوانان مجاهد خود در راه خدا و برای دفع دشمنان خدا از حریم اسلام و حرم خداوند تعالی بپاخاسته‌اند مقایسه نکرده‌اند؟ و سعودیهای عصر حاضر، پا را فراتر از آن نگذاشته و بر مسلمانان افتخار نمی‌کنند؟ و با مجاهدان راه خدا آن نمی‌کنند که روی آمریکای جهانخوار و ارباب خود را سفید کرده است؟ و جالب توجه اینکه خداوند در این آیه ایمان به خدا و روز جزا را ذکر فرموده و از میان تمام ارزشهای اسلامی و انسانی مجاهده در راه خدا را با دشمنان خدا و بشریت انتخاب کرده است و در این انتخاب به همه مسلمانان تعلیم فرموده است که ارزش جهاد فوق همه ارزشهاست. و آیا خداوند با ذکر وَ‌الله لا یهْدِی القَوْمَ الظّالِمینَ نمی‌خواهد بفرماید خداوند سعودیهای عصر را و تمام اعصار تاریخ را ستمگرانی بیش نمی‌داند که قابل هدایت نیستند و خداوند آنان را هدایت نمی‌فرماید؟ آیا ستمکاری بر حق و خلق و بر رسول خدا و امت بزرگوار حضرت رسول خاتم، بالاتر از آنچه آل‌سعود با کعبه و حرم امن الهی و با زائران مجاهد آن که همه چیز و همه کس خود را در راه دوست و آرمان اسلام تقدیم کردند، می‌توان تصور کرد؟ آیا جرم این مجاهدان که به فرمان خداوند تعالی ندای برائت از مشرکین را انجام داده‌اند، جز برائت از خدایان آل‌سعود و سعودیهای عصر حاضر و شاه حسین و شاه حسن و مبارک نامبارک و صدام عفلقی است؟ آیا سکوت در مقابل این ستمگریها که در طول تاریخ سابقه نداشته است، چیزی جز رضای به این جرم و شرکت در ظلم و ستم ظالمین و ستمگران است؟ و در هر صورت آل‌سعود برای تصدی امور کعبه و حج لیاقت نداشته و علما و مسلمانان و روشنفکران باید چاره‌ای بیندیشند. زائران شریف ایرانی امسال پیام انقلاب و برائت خود را با خونشان به جهان و به امت اسلام ابلاغ نمودند و با تقدیم شهدای بزرگ به پیشگاه مقدس حق از سازندگان و بانیان سیاست نه شرقی و نه غربی کعبه خداوند گشتند و ملت بزرگ ایران نیز با تجلیل گسترده خود از شهدا و شرکت میلیونی خود در راهپیمایی و اعلان برائت از کفر خصوصاً آل‌سعود به وظیفه انقلابی و الهی خود عمل نموده‌اند که در اینجا لازم است از حضور گسترده آنان و همه اقشار و خواهران و برادران تشکر کنم. اکنون نوبت زائران دیگر کشورها و خصوصاً علما و روشنفکران و گویندگان است که پیام مظلومیت ما را به جهان ابلاغ کنند. ان‌شاء‌الله زائران محترم ایرانی با مقاومت و صبر بقیه اعمال خود را به اتمام برسانند و با گامهای محکم و دلی آرام و قلبی سرشار از رضایت و لبی خندان، شادی پیروزی خون بر شمشیر و شهادت در کنار خانه خدا را جشن بگیرند و افرادی که به مدینه منوره مشرف می‌شوند، سلام شهیدان به خون خفته کعبه و مجروحین خانه امن را به رسول خدا و ائمه هدی- علیهم‌السلام- ابلاغ کنند و این موفقیت بزرگ را به محضرشان تبریک بگویند و به راه خود با صلابت و اطمینان ادامه دهند و مشکلاتی که آمریکا و عربستان بر آنان تحمیل نموده‌اند به حساب خدا و دفاع از پیامبر بگذارند و از اینکه خداوند هدیه‌ها و قربانیان‌ هاجروار و اسماعیل گونه این ملت بزرگ را در کنار خانه خود پذیرفته است سپاسگزار و شاکر باشند که ان شاء‌الله خداوند شهدای بزرگ ما را با شهدای صدر اسلام محشور و به بازماندگان آنان صبر و اجر و به مصدومین و مجروحین شفا عنایت فرماید و شرّ متجاوزان را به خودشان بازگرداند و آنان را به عقوبت خود کیفر دهد.
از خداوند مسالت می‌کنم که از این زمان که همه کفر و همه شرک دست به دست هم داده‌اند و تصمیم و عزم خود را برای شکست امت اسلام جزم کرده‌اند و همه ضربه‌ها را بر علیه ما به کار گرفته‌اند، خود ما را در حصار محکم خود و در لوای مرحمت و لطف خود حفاظت فرماید. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.
7 ذی‌الحجه سال 1407 هجری قمری
روح‌الله الموسوی الخمینی
(صحیفه امام، جلد 20، صفحه 352)

*جنایت آل‌سعود در جمعه خونین حج سال 66 موضوعی تصادفی نبود و از مدت‌ها قبل سعودی‌ها برای اجرای آن تصمیم گرفته بودند، تصمیمی که با دستور و طراحی از جانب اربابان غربی و صهیونیستی آل‌سعود به آنها دیکته شده بود
*نماینده امام و سرپرست وقت حجاج ایرانی: نشر اکاذیب همچون قصد اشغال و به آتش کشیدن حرم امن خدا توسط ایرانیان یا بردن قسمتی از حرم به شهر قم! و یا حمل چاقو، قیچی، کارد و... به هیچوجه صحت ندارد و اتهاماتی کذب برای توجیه جنایت است
*امام خمینی: این حادثه بزرگ نه تنها احساسات و عواطف ملت ایران را که یقیناً دل همه آزادگان جهان و ملتهای اسلامی را جریحه‌دار و متالم ساخته است

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه