کنکور سراسری

کنکور ۱۴۰۱؛ چند سوال و چند دقیقه زمان؟

کنکور ۱۴۰۱؛ چند سوال و چند دقیقه زمان؟

 آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ مطابق سنوات گذشته در پنج گروه آزمایشی برگزار می‌شود و برای هر گروه یک دفترچه سوالات آزمون عمومی و دو دفترچه سوالات آزمون اختصاصی تهیه شده است؛ اما تعداد سوالات و دقایقی که هر داوطلب می‌تواند به آنها پاسخ دهد، چقدر است؟

 آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ مطابق سنوات گذشته در پنج گروه آزمایشی برگزار می‌شود و برای هر گروه یک دفترچه سوالات آزمون عمومی و دو دفترچه سوالات آزمون اختصاصی تهیه شده است؛ اما تعداد سوالات و دقایقی که هر داوطلب می‌تواند به آنها پاسخ دهد، چقدر است؟

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، برگزاری آزمون سراسری از سال ۱۳۴۸ در ایران آغاز شد و بعد از بیش از پنج دهه برگزاری هنوز معیار اصلی برای ورود به دانشگاه و دست‌کم رشته‌های منتخب و دانشگاه‌های برتر است. آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برای پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی غیرانتفاعی و غیردولتی همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در روزهای چهارشنبه هشتم، پنجشنبه نهم، جمعه دهم و شنبه یازدهم تیر و در پنچ گروه آزمایشی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

بر اساس آخرین آمارها آزمون سراسری امسال با یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر داوطلب نسبت به سال قبل حدود ۶۳ هزار نفر داوطلب بیشتر دارد، اما با توجه به اینکه داوطلبان می‌توانند علاوه بر گروه اصلی در گروه های هنر و زبان‌های خارجی هم شرکت کنند، در کل تعداد ۱۲۰ هزار شرکت‌کننده آزمون سال ۱۴۰۱ بیش تر از سال قبل و میزان قابل توجه این افزایش در گروه علوم انسانی (۴۲ هزار و ۱۸ نفر) است.

داوطلبان در آزمون امسال برخلاف آزمون سال ۱۴۰۰ که پنج دفترچه و پنج پاسخنامه داشتند، ۱۴ دفترچه و پاسخنامه دارند. برای گروه‌های آزمایشی انسانی، علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی دو دفترچه و دو پاسخنامه برای دروس اختصاصی اما برای گروه تجربی یک دفترچه و یک پاسخنامه اضافه هم برای متقاضیان سهمیه بهیاری و برای آزمون‌های هنر و زبان نیز هر کدام یک دفترچه و یک پاسخنامه طراحی شده است.

تعداد سوالات و زمان پاسخگویی هر یک از آزمون‌ها

گروه آزمایشی هنر؛ ۱۶۰ سوال و ۱۶۵ دقیقه زمان

داوطلبان گروه آزمایشی هنر شروع‌کننده آزمون سال جاری روز چهارشنبه هشتم تیر هستند؛ این گروه که ۱۶۱ هزار و ۳۴۳ داوطلب (۱۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر زن و بقیه مرد) در آن به رقابت می‌پردازند، به غیر از ۱۰۰ سوال آزمون عمومی باید به ۱۶۰ سوال از دروس درک عمومی هنر (۳۰ سوال)، درک عمومی ریاضی- فیزیک (۳۰ سوال)، ترسیم فنی (۲۰ سوال)، خلاقیت تصویری و تجسمی (۲۰ سوال)، خلاقیت نمایشی (۲۰ سوال)، خلاقیت موسیقی (۲۰ سوال) و خواص مواد (۲۰ سوال) در ۱۶۵ دقیقه پاسخ دهند.

 

گروه آزمایشی علوم تجربی؛ ۱۶۵ سوال و ۱۸۰ دقیقه زمان

همچنین صبح پنجشنبه نهم تیر، دو گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی سر جلسه آزمون می‌روند.

با توجه به آمار ۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفری داوطلبان در گروه آموزشی علوم تجربی در آزمون امسال، این گروه پرتعدادترین داوطلبان را به خود اختصاص می‌دهد؛ از این تعداد ۳۴۷ هزار و ۷۱۲ نفر زن و بقیه مرد هستند. این داوطلبان باید غیر از آزمون عمومی به سوالات آزمون اختصاصی ۱۶۵ سوال از دروس ریاضی (۳۰ سوال)، فیزیک (۳۰ سوال)، شیمی (۳۵ سوال)، زیست‌شناسی (۵۰ سوال) و زمین‌شناسی (۲۰ سوال) در ۱۸۰ دقیقه و در دو دفترچه و دو پاسخنامه مجزا پاسخ دهند. البته متقاضیان سهمیه بهیاری باید به سوالات یک دفترچه اضافی شامل ۳۵ سوال با یک پاسخنامه اضافی در ۲۰ دقیقه پاسخ دهند.

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی؛ ۱۲۰ سوال و ۱۶۰ دقیقه زمان

همچنین داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی که با آمار ۱۴۵ هزار و ۶۵۷ کمترین تعداد داوطلب در سال جاری هستند؛ غیر از آزمون عمومی باید به باید به ۱۲۰ سوال از دروس ریاضی (۵۰ سوال)، فیزیک (۴۰ سوال) و شیمی (۳۰ سوال) در ۱۶۰ دقیقه و در دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا پاسخ دهند. از مجموع داوطلبان این گروه آزمایشی ۹۳ هزار و ۳۲۹ نفر مرد و بقیه زن هستند. 

 

گروه آزمایشی علوم انسانی؛ ۱۷۵ سوال و ۱۶۰ دقیقه زمان

داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی نیز صبح جمعه (دهم تیر) در آزمون سراسری شرکت می‌کنند. در این گروه ۴۱۲ هزار و ۵۷۷ داوطلب شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۲۴۹ هزار و ۵۱ نفر زن و بقیه مرد هستند. این داوطلبان غیر از آزمون عمومی باید به ۱۷۵ سوال اختصاصی از دروس ریاضی (۲۰ سوال)، اقتصاد (۱۵ سوال)، ادبیات فارسی (۳۰ سوال)، زبان عربی (۲۰ سوال)، تاریخ (۱۵ سوال)، علوم اجتماعی (۲۰ سوال)، جغرافیا (۱۵ سوال)، فلسفه و منطق (۲۰ سوال) و روانشناسی (۱۵ سوال) در ۱۶۰ دقیقه در دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا پاسخ دهند.

 

گروه آزمایشی زبان‌های خارجی؛ ۷۰ سوال در ۱۰۵ دقیقه

داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز روز شنبه (یازدهم تیر) پایان‌دهنده ماراتن کنکور سال ۱۴۰۱ هستند، ۱۹۴ هزار و ۹۱۰ داوطلب در این گروه آزمایشی شرکت کردند که ۱۲۷ هزار و ۹۷۳ نفر زن و بقیه مرد هستند. این داوطلبان نیز غیر از سوالات آزمون عمومی باید به ۷۰ سوال اختصاصی در ۱۰۵ دقیقه جواب دهند.

 

نتایج اولیه؛ مرداد و نتایج نهایی؛ شهریور

انتظار می‌رود نتایج اولیه آزمون سراسری سال جاری آن همانند سنوات گذشته اواسط مردادماه اعلام می‌شود. انتخاب رشته داوطلبان، پس از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری ۱۴۰۱ ممکن خواهد بود و نتایج آن نیز اوایل دهه سوم شهریور یا قبل از مهرماه  از طریق سایت سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد تا داوطلبان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از ابتدای سال تحصیلی جدید وارد دانشگاه‌ها شوند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه