پژوهش های دانشگاهی

تولید لنزی برای درمان خودکار آب‌سیاه

تولید لنزی برای درمان خودکار آب‌سیاه

 گروهی از محققان چینی موفق به طراحی و تولید نوعی لنز تماسی شده‌اند که توانایی سنجش فشار داخل چشم و در صورت نیاز رساندن داروی ضدآب‌سیاه به داخل آن را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نیچر آسیا، آب‌سیاه و بیماری‌های وابسته به آن می تواند موجب کاهش بینایی برگشت‌ناپذیر به دلیل آسیب با افزایش فشار داخل چشم ناشی از گردش غیرعادی مایع داخل چشم شود.

این فشار به دلیل فعالیت های انسانی و میزان گردش متفاوت است و به همین دلیل درمان چالش برانگیز خواهد بود؛ زیرا به بررسی مستمر شرایط چشم نیاز دارد. نوع درمان و ابزار ترانوستیک (نوعی راهبرد درمانی مناسب برای پزشکی شخصی، فارماکوژنومیکس و تصویربرداری مولکولی) که تشخیص و درمان همزمان را در هم می‌آمیزد می تواند نظارت بر شرایط خاص و درمان مناسب را همزمان انجام دهد.

تولید لنزی برای درمان خودکار آب‌سیاه توسط محققان چینی

پروفسور ژی چنگ ینگ و همکارانش در دانشگاه یات سن شهر گوآنگجو چین لنز تماسی ترانوستیک (theranostic) را توسعه داده اند که با استفاده از ابزار سنجش الکترونیک، فشار داخل چشم را اندازه‌گیری می کند و در صورت نیاز دارو را به چشم می‌رساند.

این وسیله در مرحله آزمایش حیوانی روی خرگوش و خوک توانسته تغییرات در فشار داخلی چشم را بسنجد. زمانیکه فشار داخل چشم به میزان مشخصی برسد داروی ضد آب سیاه به داخل چشم از طریق قرنیه به داخل چشم می‌رساند.

بر اساس این گزارش بیماری آب سیاه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم را سالانه در سراسر جهان درگیر می کند و ناشی از گردش نادرست و نامتوازن مایع داخل چشم است که فشار داخل چشم را بالا ببرد و به عصب چشم آسیب بزند که سیگنال های بصری را به مغز می رسانند. 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه