اخبار دانشگاهی

شرایط پذیرش و ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی بازگشته از اوکراین

شرایط پذیرش و ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی بازگشته از اوکراین

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان، در تشریح شرایط انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین به کشور، معدل ۱۲ به بالا را یکی از شروط موافقت با انتقال دانشجویان مقطع کارشناسی اعلام کرد.

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان، در تشریح شرایط انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین به کشور، معدل ۱۲ به بالا را یکی از شروط موافقت با انتقال دانشجویان مقطع کارشناسی اعلام کرد.

ابوالفضل دانشور درباره شروط ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های اوکراین، اظهار داشت: از زمان بازگشت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین، تاکنون سه درخواست برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران به سازمان امور دانشجویان واصل شده است و هم اکنون در مرحله تشکیل پرونده قرار دارد.

وی افزود: علاوه بر این، چند مورد هم حضوری صحبت کرده اند که باید پس از ارایه مدارک مورد نیاز، شرایط آنها بررسی و نسبت به تکمیل پرونده آنها اقدام شود.

شرایط انتقال دانشجویان دکتری

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان درباره شرایط انتقال این دانشجویان به دانشگاه های داخل کشور بر اساس آیین نامه، خاطرنشان کرد: در آیین نامه انتقال خارج به داخل، دانشجویان مقطع دکتری باید دو سوم مدت زمان تحصیل را در کشور اوکراین گذرانده و ۲ نیمسال هم درس خوانده باشند.

مدیرکل امور دانشجویان داخل درباره دانشجویان دکتری پژوهش محور و سایر دوره ها، یادآور شد: دانشجویان دکتری پژوهش محور باید مدارکی مانند گزارش پیشرفت تحصیلی و پروپوزال تصویب شده ارایه دهند. دانشجویان ترکیبیِ پژوهش و آموزش محور هم علاوه بر گزارش پیشرفت تحصیلی و تصویب پروپوزال، ریز نمرات را نیز باید ارائه دهند.

به گفته این مسوول سازمان امور دانشجویان، اعتبار دانشگاه محل تحصیل در اوکراین هم دیگر ویژگی پذیرش این دانشجویان در دانشگاه های داخل کشور است و مشخص خواهد کرد که در کدام یک از دانشگاههای کشور بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

 

شروط انتقال دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشور درباره پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی نیز گفت: در مقطع کارشناسی، دانشجویان باید ۱۲ واحد اصلی را گذرانده، معدل ۱۲ به بالا داشته و دارای ویزای معتبر باشند.

وی همچنین با اشاره به معدل دانشجویان کارشناسی ارشد، بیان کرد: در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان باید ۶ واحد از دروس اصلی را گذرانده و معدل ۱۴ به بالا داشته باشند. دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری حرفه ای و پیوسته نیز ۳۰ واحد از دروس اصلی را باید گذرانده و معدل ۱۵ به بالا باشد.

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان، خاطرنشان کرد: به علت کم بودن تعداد تقاضای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های اوکراین برای تحصیل در دانشگاه های داخل، باوجود اینکه برنامه ریزی شده بود برای مساعدت به دانشجویان آسیب دیده تحصیلی از بحران اوکراین، کاهش اضطراب آنها و خانواده هایشان، جلسه شورای انتقال خارج به داخل سازمان امور دانشجویان در فروردین ماه سال‌جاری برگزار شود، ولی به دلیل کم بودن درخواست ها مقرر شد این جلسه در اردیبهشت ماه برگزار شود تا فرصت بیشتری به دانشجویانی داده شود که امکان تشکیل پرونده نداشتند یا هنوز تصمیم نگرفته اند در داخل کشور ادامه تحصیل دهند.

دانشور تاکید کرد که تمام تلاش سازمان امور دانشجویان برای کمک حداکثری به این دانشجویان است و در این راستا قوانین آیین نامه شورای انتقال خارج به داخل با حداکثر مساعدت برای این دانشجویان اعمال خواهد شد.

 همزمان با آغاز درگیری میان کشورهای روسیه و اوکراین، تعدادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های اوکراین به کشور بازگشتند.

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه