مقالات علمی و پژوهشی

دریافت ۳۰۹ هزار پایان‌نامه و رساله از ایرانداک

دریافت ۳۰۹ هزار پایان‌نامه و رساله از ایرانداک

 ۲۸۵ هزار دانشجو در سال تحصیلی گذشته تمام‌ متن ۳۰۹ هزار و ۲۲۱ پایان نامه و رساله را بیش از یک میلیون بار دریافت کردند.

 ۲۸۵ هزار دانشجو در سال تحصیلی گذشته تمام‌ متن ۳۰۹ هزار و ۲۲۱ پایان نامه و رساله را بیش از یک میلیون بار دریافت کردند.

به گزارش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، بر اساس فصل سوم آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهادها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها، دسترسی آزاد و رایگان به تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها (پارسا) در پایگاه اطلاعات علمی ایران به نشانی GANJ.IRANDOC.AC.IR، از سال ۱۳۹۵ و با پرچم‌داری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های این وزارت آغاز شد.

بر پایه این آیین‌نامه، اطلاعات کتاب‌شناختی، چکیده و ۲۰ برگ نخست هر پایان نامه و رساله، بی‌درنگ پس از ثبت در ایرانداک در دسترس همگان گذارده می‌شوند. در همین چارچوب نیز دسترسی آزاد و رایگان به تمام‌متن پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد پس از ۱۸ ماه و رساله‌های دکتری پس از ۳۰ ماه از زمان دفاع، برای همگان در گنج فراهم شد. کاربران می‌توانند در هر هفت روز، پنج پارسا را دریافت کنند.

بر این اساس، در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، دسترسی رایگان به تمام‌متن ۵۳۷ هزار و ۹۱۵ پایان نامه کارشناسی ارشد و ۶۱ هزار و ۶۳۵ رساله دکتری در گنج فراهم بود. در این سال تحصیلی، تمام‌متن ۲۸۶ هزار و ۹۶۹ پایان نامه و ۲۲ هزار و ۲۵۲ رساله را ۲۸۵ هزار کاربر، بیش از یک میلیون بار دریافت کردند که بر اساس آمارها، بیشترین پارساهای(پایان نامه و رساله) دریافت شده برای گروه آموزشی علوم انسانی بوده‌اند.

کاربران در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، تمام‌متن پارساهای ۴۷۴ دانشگاه را دریافت کردند که بیشترین آن‌ها از دانشگاه تربیت مدرس بود. دانشگاه‌های آزاد اسلامی (تهران مرکزی)، فردوسی مشهد، علامه طباطبائی و تبریز نیز در جایگاه‌های دوم تا پنجم هستند.

بیشترین دریافت تمام‌متن پارسا برای رشته مدیریت بود و رشته‌های روان‌شناسی، علوم تربیتی، حقوق، الهیات و معارف اسلامی نیز در جایگاه‌های دوم تا پنجم هستند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه