انتخابات ریاست جمهوری

اهمیت نظر و رأی مردم در اندیشه‌ها و دیدگاه‌های امام خمینی(ره)

اهمیت نظر و رأی مردم در اندیشه‌ها و دیدگاه‌های امام خمینی(ره)

 اگر ما به صورت دقیق و کامل به رهنمودهای امام و اصول روشن قانون اساسی در خصوص رای مردم ایستاده بودیم و آن را به دقت اجرا می‌کردیم، امروز شرایط کشور به نحو بهتر و مطلوب‌تری اداره می‌شد.

 اگر ما به صورت دقیق و کامل به رهنمودهای امام و اصول روشن قانون اساسی در خصوص رای مردم ایستاده بودیم و آن را به دقت اجرا می‌کردیم، امروز شرایط کشور به نحو بهتر و مطلوب‌تری اداره می‌شد.

خبرگزاری ایلنا به گفت وگو با علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی پرداخت و آورد:  با توجه به نهضت هایی که قبل از انقلاب و سال ۵۷ در کشور ما روی داده بود، انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) برعلیه استبداد، دیکتاتوری و درنظر نگرفتن رای و نظر مردم صورت گرفت که در بهترین حالت یک انتخابات تشریفاتی بود که اراده مردم در آن نقشی نداشت.   امام حرکت خود را با تکیه بر مردم آغاز کرد و این طبیعی بود که وقتی امام در مقابل دیکتاتوری به پا خواسته بود، به دنبال تحقق یک سیستم حکومتی در مقابل آن بود که آن هم حکومتی با رأی و نظر مردم بود.

 

 امام از نظر ذهنی، تئوریک و تشکیلات باور عجیبی به رای و نظر مردم داشت و همواره به این مساله در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود اشاره می‌کرد و در این رابطه آن جمله تاریخی «میزان رای مردم است» را بیان فرموند. حتی به همین دلیل وقتی در ابتدای انقلاب، اسامی مختلف با پسوندهای گوناگون برای نظام مطرح می‌شد امام فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیشتر.

 

به دلیل همین اعتقاد امام به نظر و خواست ملت بود که خیلی زود و کمتر از ۵۰ روز پس از انقلاب مردم پای صندوق رای آمدند و به نظام سیاسی مدنظر خود رای دادند. همچنین پس از آن بلافاصله مجلس خبرگان قانون اساسی تشکیل شد و بعد هم قانون اساسی تهیه شده به رای گذاشته شد و نظام برخواسته از یک انقلاب طی ۷-۸ ماه تبدیل به یک نظامی رسمی با رای و خواست و نظر مردم، شد. امام از همان روز اول و تا زمانی که در قید حیات بودند، همواره پای این عقیده ایستاد و هرجا که خواستند مشکل ایجاد کنند، ایشان از رای مردم حمایت کردند؛ خاطرم هست در انتخابات مجلس سوم مشکلاتی به وجود آمده بود و برخی به دنبال ابطال انتخابات بودند اما امام(ره) محکم پای رای مردم ایستادند.

 

امروز در سالگرد رحلت حضرت امام(ره)، یاد، خاطره، راه و منش ایشان را گرامی می‌داریم. راه و منش امام همان جمهوری اسلامی با تاکید بر جمهوریت نظام است که متاسفانه این روزها تنگ نظری‌ها و تک‌روی‌ها و اینکه جمعی خودشان را حق می‌دانند و مانع جمهوریت نظام می‌شوند به این مساله آسیب وارد کرده و امیدواریم که مسئولان هرچه زودتر به قانون اساسی که میثاق امام(ره) و مردم است، بازگردند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه