ترک اعتیاد و مواد مخدر

رونمایی از داروی ایرانی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی

رونمایی از داروی ایرانی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی

داروی ایرانی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی بوپرنورفین ۲ میلی‌گرم با منشا تریاک در قالب طرح هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری امروز دوشنبه رونمایی شد.

داروی ایرانی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی بوپرنورفین ۲ میلی‌گرم با منشا تریاک در قالب طرح هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری امروز دوشنبه رونمایی شد.

این پروژه دانش‌بنیان با سرمایه گذاری ۵۵ میلیارد تومانی در قالب هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری انجام شده که سهم صندوق نوآوری از این میزان ۳۶ میلیارد تومان بوده است.

این محصول در کارخانه ای به مساحت ۱۹۲۰متر مربع و با ظرفیت ۸۲۶ کیلوگرم معادل ۴۱۳ میلیون عدد قرص  تولید شد.
بوپرنورفین (Buprenorphine) دارویی است که عمدتا برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود، مصارف درمانی دیگری از جمله تسکین دردهای شدید، قبل از بیهوشی، کنترل و برگرداندن مهار تنفسی ناشی از فنتانیل در بیهوشی نیز دارد.

داروی بوپرنورفین جزء داروهای ترک اعتیاد است که به دلیل دارا بودن خواص ویژه، آن را نسبت به دیگر داروهای این زمینه برتری داده است.
یعقوب حقیقتیان، مدیرعامل شرکت تولید کننده این دارو آن را علاوه بر کاهش ارزبری، راهکار مبارزه با یکی از معضلات اجتماعی کشور دانست و گفت: داروهای مختلفی برای ترک اعتیاد در دنیا وجود دارد که معتبرترین آن داروی بوپرنورفین است. این محصول در اشکال مختلفی چون آمپول نالوکسان، کپسول خوراکی نالتروکسان و فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی) عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: امروز از محصول و خط تولید این دارو رونمایی ‌شد اما پیش از این یک میلیون قرص بوپرنورفین ۲ میلی گرم تولید شده است و ۶ میلیون قرص نیز در فرایند تولید قرار دارد. در مدل فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی)، محصول به بدن فرد معتاد تزریق می‌شود و حالت خماری تا یک ماه به منظور خروج اثرات مواد مخدر از بدن بیمار باقی می‌ماند. 
به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، منشا این دارو تریاک است که ماده اولیه تدائین از آن تهیه شده و بعد از انجام ۹ فرآیند شیمیایی به بوپرنورفین تبدیل می‌شود که جایگزین مناسب و منطقی برای متادون است. این محصول برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ در انگلستان تولید شده و در دنیا به عنوان مناسب‌ترین داروی ترک اعتیاد مطرح است که می‌توانیم با قیمت قابل رقابت در تولید، این محصول را به کشورهای دیگر نیز صادر کنیم.
وی از بالا بودن قیمت واردات بوپرنورفین خبر داد و گفت: تولید این محصول نیاز به تکنولوژی پیشرفته دارد این خط تولید از سه نوع رآکتور تشکیل شده که بومی‌سازی  و با استفاده از توان داخل ساخته شده است. 
حقیقتیان ادامه داد: علاوه بر تولید ماده موثره، محصول نهایی یعنی قرص زیر زبانی حاوی ۲ میلی گرم بوپرنورفین به‌صورت هیدروکلراید را نیز تولید کردیم.
وی در مورد مزیت رقابتی این محصول علاوه بر کاهش قیمت، گفت: سنتز ماده اولیه بوپرنورفین هیدروکلراید با تکنولوژی متفاوت و پیشرفته همراه است. همچنین راندمان بالا و درجه خلوص ۱۰۰ درصد و ناخالصی صفر درصد باعث شده تا در مقایسه با نمونه‌های خارجی مزیت رقابت بالایی داشته باشد.
مدیرعامل شرکت مزبور، میزان کاهش ارزبری این محصول را ۳۰ میلیون دلار عنوان کرد و در مورد ظرفیت تولید گفت: حجم عملیات اجرایی سالانه ۸۰۰ میلیون عدد قرص است همچنین ظرفیت اسمی‌ تولید ماده موثره ۱۵۰۰ کیلوگرم است. میزان نیاز کشور ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون قرص است که علاوه بر تامین نیاز داخل بیش از ۵۰ درصد از تولیدات برای صادرات هدف‌گذاری شده است.
وی در پایان میزان اشتغالزایی تولید این محصول را ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم عنوان کرد.
گفتنی است در ساختار هم‌سرمایه گذاری، صندوق نوآوری و شکوفایی حداکثر تا ۸۰ درصد نقدینگی مورد نیاز یک پروژه را تامین می کند و عامل نیز متعهد خواهد بود حداقل ۲۰درصد از نقدینگی مورد نیاز هر موضوع از مشارکت را از منابع خود تامین نماید.

 این محصول با حضور مجازی سورنا ستاری معاون علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری، سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و  علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی رونمایی شد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه