ویژه 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

عید "جمهوری اسلامی"

عید "جمهوری اسلامی"

 12 فروردین‌ماه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، روزی ماندگار و سرنوشت‌ساز است. این روز، روز اعلام استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران است، نظامی که تنها یک ماه و نیم پس از پیروزی انقلاب با شرکت گسترده مردم در یک همه‌پرسی و با 98/2 درصد آرا تایید و بنیانگذار آن حضرت امام خمینی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه مهر تایید بر خواسته‌ و تصمیم مردم زدند و به همین مناسبت این روز، «روز جمهوری اسلامی» نام گرفت

بهره‌ای از کلام امام خمینی به مناسبت روز جمهوری اسلامی

 12 فروردین‌ماه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، روزی ماندگار و سرنوشت‌ساز است. این روز، روز اعلام استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران است، نظامی که تنها یک ماه و نیم پس از پیروزی انقلاب با شرکت گسترده مردم در یک همه‌پرسی و با 2/98 درصد آرا تایید و بنیانگذار آن حضرت امام خمینی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه مهر تایید بر خواسته‌ و تصمیم مردم زدند و به همین مناسبت این روز، «روز جمهوری اسلامی» نام گرفت.
متاسفانه قرار گرفتن «روز جمهوری اسلامی» در تعطیلات نوروز، 12 فروردین را با مظلومیت مواجه ساخته است و تعطیل بودن کشور در این روز و عدم انتشار روزنامه‌ها هرساله بر این مظلومیت می‌افزاید. با این حال چنین سهل‌انگاری‌هایی از اهمیت این روز مبارک نمی‌کاهد و جایگاه آن برای همیشه تاریخ محفوظ خواهد ماند.
امام خمینی، با ایمان و اطمینانی که به مردم انقلابی ایران داشت و به نقش موثر و تعیین‌کننده آنها در حکومت معتقد بود، در طول سالیانی که رهبری و هدایت امور را برعهده داشت، هیچگاه از تکیه بر آرای مردمی با توکل به نصرت الهی عدول نکرد، ایشان جایگاه مردم در کشور را آن قدر مهم و اساسی می‌دانستند که می‌فرمودند: سرنوشت هر ملتی به دست خودش است و هر ملتی باید سرنوشت خودش را خودش معین کند. از این‌رو، وقتی که ملت سرافراز ایران اسلامی با شرکت در همه‌پرسی و رفراندوم جمهوری اسلامی "آری یا نه" خواسته قلبی امام را محقق نمودند، ایشان در پیامی به مناسبت روز جمهوری اسلامی، ضمن اعلام استقرار نظام جدید در کشور، از حضور گسترده مردم در رفراندوم تشکر و تعبیرات مهمی برای این روز به کار بردند. آنچه پیش‌رو دارید پیام مهم امام خمینی در روز دوازدهم فروردین سال 1358 است که به مناسبت سالروز فرخنده "جمهوری اسلامی" شما را به مطالعه و بازخوانی آن دعوت می‌نمائیم.
***
بسم‌الله الرحمن الرحیم
وَ نُریدْ اَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی‏الاَْرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ اَئِمَّهً وَ نَجْعَلُهُمُ الْوارِثینَ(1) صَدَقَ ‏اللّه‏ الْعَظیمْ.
من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی، که با استکبار خود آنان را خفیف(2) شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می‏گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‏کنم. به دنیا اعلام می‏ کنم که در تاریخ ایران چنین رفراندمی سابقه ندارد، که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق ها هجوم آورده و رای مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله‏ دان تاریخ دفن کنند.
من از این همبستگی بی مانند که جز مشتی ماجراجو و بیخبر از خدا، همه و همه به ندای آسمانی وَاْعتَصِمُوا بِحَبْلِ‏اللّه‏ِ جَمیعاً(3) لبیک گفتند، و با تقریباً اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر می‏کنم. مبارک باد بر شما روزی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقت فرسا، دشمن غول صفت و فرعون زمان را از پای درآوردید، و با رای قاطع به جمهوری اسلامی، حکومت عدل الهی را اعلام نمودید. حکومتی که در آن، جمیع اقشار ملت با یک چشم دیده می‏شوند و نور عدالت الهی بر همه و همه به یک طور می‏ تابد، و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می ‏بارد. مبارک باد شما را چنین حکومتی که در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترک و فارس و لر و کرد و بلوچ مطرح نیست. همه برادر و برابرند؛ فقط و فقط کرامت در پناه تقوا و برتری و به اخلاق فاضله و اعمال صالحه است.
مبارک باد بر شما روزی که در آن تمام اقشار ملت به حقوق خود می‏رسند، فرقی بین زن و مرد و اقلیتهای مذهبی و دیگران در اجرای عدالت نیست. طاغوت دفن شد و طغیان و سرکشی به دنبال او دفن می‏شود، و کشور از چنگال دشمنهای داخلی و خارجی و چپاولگران و غارت پیشگان نجات یافت. اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید. اینک شما هستید که باید این ارث الهی را با قدرت و قاطعیت حفظ کنید و نگذارید بقایای رژیم متعفن(4) که در کمین نشسته ‏اند و طرفداران دزدان بین‏ المللی و نفت خواران مفتخوار در بین صفوف فشرده شما رخنه کنند. اینک شمایید که باید مقدرات خود را به دست بگیرید و مجال به فرصت طلبان ندهید، و با قدرت الهی که مظهر آن جماعت است، قدمهای بعدی را بردارید، و با فرستادن طبقه فاضله و امنای خود در مجلس موسسان، قانون اساسی جمهوری اسلامی را به تصویب برسانید، و همان‌طور که با عشق و علاقه به جمهوری اسلامی رای دادید، به امنای امت رای دهید تا مجالی برای بداندیشان نماند.
صبحگاه 12 فروردین ـ که روز نخستین حکومت‌الله است ـ از بزرگترین ‌اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره‏های قصر 2500 سال حکومت طاغوتی فرو ریخت، و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست.
هان!‌ ای ملت عزیز که با خون جوانان خود حق خود را به دست آوردید، این حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری کنید، و در تحت لوای اسلام و پرچم قرآن، عدالت الهی را با پشتیبانی خود اجرا نمایید. من با تمام قوا در خدمت شما که خدمت به اسلام است، این چند روز آخر عمر را می‏گذرانم، و از ملت انتظار آن دارم که با تمام قوا از اسلام و جمهوری اسلامی پاسداری کنند.
من از دولتها می‏خواهم که بدون وحشت از غرب و شرق، با استقلال فکر و اراده، باقیمانده رژیم طاغوتی را که آثارش در تمام شئون کشور ریشه دارد پاکسازی کنند، و فرهنگ و دادگستری و سایر وزارتخانه‏ ها و ادارات که با فرم غربی و غرب‌زدگی بپا شده است به شکل اسلامی متحول کنند، و به دنیا عدالت اجتماعی و استقلال فرهنگی و اقتصادی و سیاسی را نشان دهند. از خداوند تعالی عظمت و استقلال کشور و امت اسلامی را خواستارم. والسلام علیکم و رحمه ‏اللّه‏.
روح‏الله‏ الموسوی الخمینی
صحیفه امام، ج6، صص 452-454
ـــــــــــــــــــــــــــــ
1- سوره قصص، آیه 5: «و ما بر آن هستیم که بر مستضعفان روی زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان سازیم و وارثان گردانیم».
2- سبک، بی‏ارزش.
3- سوره آل عمران، آیه 103: «و همگی به رشته خدا چنگ بزنید».
4- بدبو، گندیده.

*من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کنم
*خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است درهم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملت‌های مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت
*مبارک باد بر شما روزی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنج‌های طاقت‌فرسا، دشمن غول صفت وفرعون زمان را از پای درآوردید
*صبحگاه 12 فروردین – که روز نخستین حکومت‌الله است – از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست
*هان!‌‌ ای ملت عزیز که با خون جوانان خود حق خود را به دست آوردید، این حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری کنید

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه