والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

والدین هلی‌کوپتری در اصل به پدرها و مادرانی گفته می‌شود که به‌شدت خود را درگیر زندگی کودکان خود می‌کنند و اجازه انجام هیچ کاری را به آنها نمی‌دهند.

در واقع این والدین درست مانند یک هلی‌کوپتر اطراف فرزند خود پرواز می‌کنند، همواره او را زیر نظر دارند و با بروز هر مشکلی سریعا خودشان را به محل حادثه می‌رسانند. 

کودکان این والدین چه در حال تماشای تلویزیون باشند یا در حال بازی کردن با دوستان یا انجام تکالیف مدرسه، سایه پدر و مادر خود را بالای سرشان می‌بینند.
از آنجایی که این بچه‌ها در دوران کودکی اجازه امتحان کردن بسیاری از بازی‌ها و سرگرمی‌ها را نداشته اند،
با رسیدن به دوره نوجوانی و جوانی شخصیتی عقده‌ای و افراطی از خود نشان می‌دهند.
مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد، دانشجویانی که در دوران کودکی به‌شدت زیر نظر والدین‌شان بوده‌اند هنگام یادگیری یک ساز موسیقی یا ورزش کردن رفتاری بسیار غیرطبیعی از خود بروز می‌دهند و در انجام بسیاری از کارها زیاده‌روی می‌کنند.
نشان دادن رفتارهای پرخطر در رانندگی و زیر پا گذاشتن قانون از دیگر ویژگی‌های بارز این افراد برای خالی کردن عقده‌های دوران کودکی به شمار می‌آید.
این افراد فرصت لذت بردن از دوران کودکی خود را نداشتند و مرتب باید در کلاس‌هایی که والدین‌شان برای آنها ثبت‌نام کرده بودند، شرکت می‌کردند اما اکنون که آنها استقلال بیشتری دارند دیگر توانایی کنترل خود را ندارند و ممکن است دست به انجام هر کار خطرناکی بزنند تا کمبودهای چند سال پیش را جبران کنند.
به‌طور متوسط 10 درصد از کودکان دارای والدین هلی‌کوپتری هستند
که البته تعداد دختران بیشتر از پسران است.
روانشناسان متوجه شدند توجه بیش از اندازه والدین به دانش‌آموزان باعث ناامیدی، احساس ترس و عصبی شدن آنها می‌شود و حس مسئولیت‌پذیری آنها را نابود می‌کند.
در عوض این نتایج در کودکانی که آزادی و استقلال بیشتری در خانه داشتند، کاملا برعکس بود و آنها امید بیشتری به زندگی آینده خود داشتند و از حس استقلال‌طلبی خود لذت می‌بردند.

 

چه بلایی سر مادران می‌آید؟
تا به حال هرچه گفتیم در مورد اثرات منفی تربیت هلی‌کوپتری روی کودکان بود اما خود والدین هم از این شیوه غلط آسیب‌های زیادی می‌بینند. تحقیقات بلندمدت روی مادران 18 تا 49 ساله نشان می‌دهد، درصد زیادی از این زنان به افسردگی دچار می‌شوند. تقریبا یک‌چهارم مادران به‌شدت از وظیفه نگهداری از فرزندان خسته می‌شوند و این طور تصور می‌کنند که آنها نمی‌توانند مادر خوبی باشند. استرس و نگرانی از خصوصیات اصلی مادران هلی‌کوپتری است، زیرا آنها همیشه باید خود را جای فرزندشان بگذارند و همه مسئولیت‌های او را انجام دهند.

پدر و مادرهایی که با بروز هر مشکل به سمت کودکان‌شان می‌شتابند و همه نیازهای او را فراهم می‌کنند، باید انتظار آینده‌ای فاجعه‌بار را بکشند.

زمانی که کودکان روش مواجه شدن با مشکلات را فرا نگیرند و هر چیزی را که می‌خواهند بلافاصله در مقابل چشمان خود آماده ببینند، تصور می‌کنند که دنیا همیشه باید به همین شکل باشد. پس اگر فرزندتان در سالگرد تولد 16 سالگی‌اش از شما یک ماشین به‌عنوان هدیه تولد خواست اصلا تعجب نکنید، زیرا این شما بودید که او را در این مسیر قرار دادید.

 

 

تهیه کننده: فاطمه گودرزی 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه