معرفی کتاب«گردش روزگار برعکس است»

معرفی کتاب«گردش روزگار برعکس است»

«گردش روزگار برعکس است» عنوان کتابی است که به کوشش «یوسف نیک‌فام» نویسنده اراکی به رشته تحریر درآمده است.

در این کتاب ۸۹ صفحه‌ای که با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی چاپخانه بهمن منتشر شده و نویسنده کوشیده است خاطرات شفاهی «محمدحسین جمالزاده» از عکاسان بنام اراکی را با زبانی شیوا ارایه دهد.

قیمت هر جلد این کتاب برای علاقه‌مندان به مطالعه ۶۰ هزار ریال است.

مطالب این کتاب در سه بخش ارایه شده که گام نخست با عنوان «مردی با دوربین عکاسی»، گام دوم گفت‌وگو با جمالزاده و شرح وقایعی که این عکاس در طول فعالیت حرفه‌ای خود در اراک داشته و گام سوم به زندگینامه قهرمان روایی کتاب اختصاص دارد.

در گام نخست این کتاب آمده است: آشنایی من با مرد دوربین به دست وقتی شروع شد که خیلی بچه بودم و برای گرفتن عکس پرسنای مدرسه همراه والدین به مغازه‌ عکاسیش رفتم و اکنون ۲ عکس از کودکانه‌هایم به همن او یادگار مانده است که باارزش‌ترین چیزهایی است که مرا به سفر در دوران پیشین می‌برد.

جمازاده با بخش مهمی از تاریخ شهر اراک گره خورده است، سرزمینی که مردان و زنانش تاریخ‌ساز و موثر بوده‌اند و به دیار فرهیختگان لقب گرفته است.

عکاسخانه «ژیلا» چهل سال روایت عکاسی را در خود راد و مجموعه نفیسی از تاریخ اراک، شخصیت‌ها و چهره‌های ماندگار، وزرشکاران، هنرمندان، موسیقی و شعر، نویسندگان، دانشگاهیان، پزشکان و حوادث تلخ و شیرین ساکنانش را در آغوش گرفته است.

در گام دوم این کتاب که با تکنیک مصاحبه و سووال و جواب ارایه شده یادمان‌های جمالزاده عکاس اراکی از روایان تاریخی اراک عنوان شده است.

این بخش نه تنها تاریخ اراک بلکه اطلاعات مفیدی را در حوزه پیشینه عکاسی در این شهر ارایه می‌دهدو تصاویر جالبی از روایت گذراین زمان را در جای جای خود دارد.

بخشی از این گام به حوادث حین پیروی انقلاب و ماجراهایی که در مسیر کار حرفه‌ای برای این عکاس رخ داده از جمله دستگیری، نحوه تظاهرات‌های مردمی و و ریخت‌شناسی رفتارهای سیاسی مردم اراک در این دوران ارایه شده است.

واپسین گام این کتاب نیز کارنامه‌ای از کار حرفه‌ای این عکاس را برای خوانندگان شرح داده است.

«محمدحسین جمالزاده در سال ۱۳۳۱ در اراک به دنیا آمد و درحال حاضر نیز به عنوان یکی از عکاسان حرفه‌ای عرصه اجتماعی و خبری در این شهر فعالیت دارد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه