کتاب عیدی نیمه شعبان با خاطراتی از شهید شاهچراغی

کتاب عیدی نیمه شعبان با خاطراتی از شهید شاهچراغی

خاطرات یکی از رزمندگان دفاع مقدس به نام «سیدمحمدتقی شاهچراغی» از جنگ ایران و عراق در سال‌های ۱۳۵۹- ۱۳۶۷ محتوای کتاب «عیدی نیمه شعبان» است که محمود ترحمی آن را تالیف کرده است.

خاطرات یکی از رزمندگان دفاع مقدس به نام «سیدمحمدتقی شاهچراغی» از جنگ ایران و عراق در سال‌های ۱۳۵۹- ۱۳۶۷ محتوای کتاب «عیدی نیمه شعبان» است که محمود ترحمی آن را تالیف کرده است.

به گزارش ایرنا، روزهای اولیه جنگ تا انتهای آن در قالب ۱۳ فصل خاطره که محمود ترحمی از زبان راوی داستان‌ها و خطاب به خود وی در کتاب خود با عنوان «عیدی نیمه شعبان» تحریرکرده است.
آن فرو ریخته گل‌های پریشان بر باد
کز می جام شهادت همه مدهوشانند
نامشان زمزمه‌ی نیمه شب مستان باد
تا نگویند که از یاد فراموشانند


ترحمی در ابتدای صحیفه خود شعری که در عرشه خط حاضر آمده است را ترقیم کرده است.زمزم هدایت به عنوان ناشر قطع رقعی را برای صحیفه «عیدی نیمه شعبان» ۱۶۸صفحه‌ای برگزیده و مروارید، احسان، دشت عباس توکل، با آقا مهدی، عیدی نیمه شعبان، مشهدی حسین مامورنجات، مزد استغفار در سحرگاه، عنایت آقا، عشق در هور، سلام بر حسین، با توکل و کربلایی مهران، عنوانی است که ترحمی برای ۱۲ فصل کتاب خویش برگزیده است.

عکس‌ها سخن می‌گویند...
عنوان «عکس‌ها سخن می‌گویند»  نیز برای فصل پایانی کتاب عیدی نیمه شعبان گزینش شده که امانتدار تصاویری از این رزمنده و مدافع دین و وطن  امانتداری است.
عنوان کتاب، نام یکی از این خاطرات است. در ابتدای برخی از فصول، نقشه‌ای از محل وقوع خاطره نیز درج شده است.
این کتاب در پی دریافت مصاحبه های متعدد از سردار شاهچراغی و تبیین خاطرات توسط ایشان به همت معاونت ادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان تهیه شده است.

چارکی از کتاب
چند روزی بیشتر به نیمه شعبان سال هزار و سیصد و شصت شمسی باقی نمانده است. هر کسی حال و هوای خودش را دارد. عده ای زیر لب آواز می خوانند و از این که میلاد امام زمان(عج) نزدیک است خوشحالی می کنند. سادات هم بزم و رزم خاص خودشان را دارند. اما یاد موشک باران دزفول، رگه تلخی در کام شیرین بچه ها شده است.
همه در فکر ضربه زدن به نیروهای دشمن هستید تا پیروزی را برای مردم به ارمغان بیاورید.

حدیثی از نویسنده
محمود ترحمی (متولد ۱۳۳۸ سمنان)، تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی ارشد علوم قرآنی پیگیری کرد. حضور در دفاع مقدس و نویسندگی دفاع مقدس از جمله فعالیت‌های وی محسوب می‌شود و تاکنون چندین جلد کتاب به رشته تحریر درآورده است.
«من همیشه با تو هستم»، «فصلی از پایداری گیلان غرب»، «فرهنگ‌نامه شهدای استان سمنان شهرستان سمنان»، «آخرین پناه»، «تنها راه» و «وعده دیدار» برخی از این آثار است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه