معرفی کتاب

کتاب دعاهای نهج البلاغه

کتاب دعاهای نهج البلاغه

کتاب «دعاهای نهج ابلاغه» اثر حسین اکبری به همت موسسه بوستان کتاب در قم در ۱۹۲ صفحه منتشر و روانه بازار نشر شد.

کتاب «دعاهای نهج ابلاغه» اثر حسین اکبری به همت موسسه بوستان کتاب در قم در ۱۹۲ صفحه منتشر و روانه بازار نشر شد.

 در معرفی این اثر آمده است: امیرالمؤمنین (ع) که انسان کامل و امام نور و هادی امت نبوی و مقتدای پیروان دین محمدی است، دعاها و مناجات های فراوانی دارد که از قلب سلیم و زبان معصومش صادر شده است.

در کتاب شریف نهج البلاغه شماری از این دعاهای آسمانی دیده می شود که افزون بر کارکردهای مختلف، کارکرد تبلیغی و آموزشی نیز دارد. یادگیری دعاهای امیرالمؤمنین(ع) و دقت و تأمل در این دعاهای پر معنا می تواند ما را با نیازهای حقیقی و اساسی خودمان آشنا سازد و در پی آن دعاهای ما را تغییر دهد. با تغییر دعاها، سبک زندگی ما نیز به سبک زندگی امیرالمؤمنین(ع) نزدیک خواهد شد.

اثر پیش رو با این هدف، دعاهای امیرالمؤمنین(ع) در کتاب شریف نهج البلاغه را گردآوری و دسته بندی کرده و شرح مختصری از آن ارائه داده است.

گردآوری و دسته بندی این دعاها، مایه دسترسی آسان عاشقان و محبان امیرالمؤمنین(ع) به این منبع عظیم معنوی خواهد شد. شرح این دعاهای ارزشمند نیز یاری کننده فهم دعاها و منبعی برای مبلغان و مربیان نهج البلاغه شریف است.

ساختار اثر

این اثر در شش فصل تألیف شده است؛ فصل اول این کتاب با عنوان «شناخت امیرالمؤمنین(ع)» است که به ویژگی های شخصیتی آن حضرت پرداخته است.

«شناخت دعا» عنوان دومین فصل از این اثر است که در این فصل پس از بیان مباحثی در خصوص دعا از منظر قرآن و روایات، نقش دعا در فعالیت های زندگی و ارکان و عناصر تشکیل دهنده دعا مورد بحث و بررسی قرار گرفته است؛ در ادامه، کارکردهای دعا (عبادی، اعتقادی، روحی و روانی، تقربی، دفاعی و تبلیغی) تبیین شده است.

نویسنده در سومین فصل از این اثر، به بیان کلیاتی در مباحث دعا در نهج البلاغه پرداخته و پس از بیان جایگاه و اهمیت دعا در نهج البلاغه، به دعاهای امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه اشاره می کند و سپس به انواع این دعاها (تقاضایی و مناجاتی) می پردازد.

«دعاهای امیرالمؤمنین(ع) در خطبه های نهج البلاغه» عنوان چهارمین فصل از این کتاب می باشد که در این فصل، ۲۱ خطبه که دارای دعاهای حضرت در این کتاب شریف است را بیان می کند و در این اثر، در ابتدای هر یک از خطبه های مذکور، به ترسیم فضای کلی خطبه اشاره شده است.

فصل پنجم، «دعاهای حضرت در نامه های نهج البلاغه» را تبیین می کند که در این راستا، سه نامه ۱۵، ۳۱ و ۵۳ مورد بحث و بررسی قرار می گیرد که از جمله این دعاها، طلب خیر، فرونی عمر، سلامت جسم و وسعت روزی است. در این اثر، در ابتدای هر یک از نامه های مذکور، به ترسیم فضای کلی نامه پرداخته شده است.

ششمین و آخرین فصل از این اثر، به «دعاهای امیرالمؤمنین در حکمت های نهج البلاغه» اختصاص یافته که در این میان، حکمت های ۱۰۰، ۲۷۶ و ۴۷۲ معرفی و در این اثر، در ابتدای هر یک از حکمت های مذکور، به ترسیم فضای کلی حکمت پرداخته شده است.

تقاضای سلامت دین و جسم

«وَ نَسْأَلُهُ الْمُعَافَاةَ فِی الْأَدْیَانِ کَمَا نَسْأَلُهُ الْمُعَافَاةَ فِی الْأَبْدَانِ؛ ما از او سلامت در دین می طلبیم. آن گونه که سلامت در بدن ها را تقاضا می کنیم!»

این عبارت اشاره به نکته لطیفی است که آن این که اگر مردم به همان اندازه که به عافیت و سلامت جسمانی اهمیت می دهند، به سلامت دینشان اهمیت می دادند، وضع خوبی داشتند ولی افسوس! یک بیماری مختصر جسمانی گاه انسان را به دنبال طبیبان متعدد می فرستد، در حالی که به خاطر ده ها بیماری خطرناک معنوی و اخلاقی و دینی، حتی به دنبال یک طبیب هم نمی رود!

علامه جعفری(ره) از بعضی متفکران انسان شناس این سخن را نقل کرده اند: اگر یک صدم اشک هایی که برای شکم های گرسنه و بدن های برهنه ریخته می شود، برای ارواح گرسنه معرفت و برهنه از فضایل ریخته می شد، هم گرسنگی ها و برهنگی های جسمانی از بین می رفت و هم گرسنگی ها و برهنگی های روحی ذایل می گشت.  

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه