معرفی کتب جدید

کتاب مکاسب محرمه

کتاب مکاسب محرمه

مجموعه کتاب «مکاسب محرمه» در یازده جلد، اثر آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیرحوزه‌های علمیه کشور، توسط انتشارات مؤسسه اشراق و عرفان منتشر شد.

مجموعه کتاب «مکاسب محرمه» در یازده جلد، اثر آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیرحوزه‌های علمیه کشور، توسط انتشارات مؤسسه اشراق و عرفان منتشر شد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، مجموعه کتاب «مکاسب محرمه» در یازده جلد، اثر آیت الله علیرضا اعرافی، توسط انتشارات مؤسسه اشراق و عرفان به چاپ رسید.

این کتاب که برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، در یازده جلد تقدیم جامعه علمی شده است و از خصوصیاتی که این دوره را از کتاب‌های هم ردیف خود ممتاز می‌کند طرح و بررسی دقیق و عالمانه حضرت آیت الله اعرافی و طرح نویی است که وی برای تنظیم مباحث مکاسب محرمه در کتاب حاضر ارائه کرده است، که در نشست علمی در ۴ دیماه ۱۴۰۰ بررسی خواهد شد.

از جمله امتیازات مجموعه به این موارد می‌توان اشاره کرد:

تقسیم اعیان نجس به حیوانات و غیر حیوانات و طرح مباحثی درباره خرید و فروش انسان و حیوان؛

تقسیم موضوعی عنوان‌های نوع چهارم (تکسب با کارهای حرام) به هفت گروه: محرمات علوم، محرمات هنر، محرمات ورزش و بازی، محرمات روابط میانفردی، محرمات سیاست، محرمات تجاری و محرمات اداری؛

افزودن مفهوم شناسی و پیشینه فرافقهی و فقهی، قبل از بررسی ادله هریک از عناوین؛

طرح فروع بحث پس از بررسی ادله هریک از عناوین؛

بیان خلاصه گزاره‌های فقهی مرتبط با هریک از عناوین، در پایان بحث.

همچنین: از ویژگی‌های مجموعه مکاسب محرمه می‌توان به تطبیق بررسی سندی روایات با نظرات جدید آیت الله اعرافی و تجمیع مجلدات چاپ پیشین و کاهش مجلدات از پانزده به یازده جلد اشاره کرد./

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه