معرفی کتب انتشارات فاطمی

کتاب رام کردن روباه سرکش

کتاب رام کردن روباه سرکش

حدود ۶۰ سال پیش، دو پژوهشگر روس، تِرات و دیمیتری بِلایِف، تصمیم گرفتند با اهلی‌کردن روباه‌های وحشی جزئیات گذار از جانوری وحشی به حیوانی دست‌آموز را دریابند. آنان آزمایش خود را در مزرعه‌ای در سیبری آغاز کردند و طی دهه‌ها رام‌ترین روباه‌ها را در هر نسل با هم آمیختند.


«ملغمه‌ای از روایت علمی، قصه پریان روسی، و داستان هیجان‌انگیز جاسوسی … اثری درخشان.»

نقد کتاب نیویورک تایمز

«حدود ۶۰ سال پیش، دو پژوهشگر روس، تِرات و دیمیتری بِلایِف، تصمیم گرفتند با اهلی‌کردن روباه‌های وحشی جزئیات گذار از جانوری وحشی به حیوانی دست‌آموز را دریابند. آنان آزمایش خود را در مزرعه‌ای در سیبری آغاز کردند و طی دهه‌ها رام‌ترین روباه‌ها را در هر نسل با هم آمیختند. در این کتاب، دوگَتکین، زیست‌شناس و نویسندۀ موضوعات علمی و ترات این آزمایش سترگ را روایت می‌کنند. نتیجۀ آزمایش: انبوهی از روباه‌های اهلی و فهم شالودۀ ژنتیکی اهلی ‌شدن آن‌ها»

ساینتیفیک امریکن

«داستانی عجیب که رام کردن روباه سرکش آن را چیره‌دستانه روایت می‌کند … در پایان کتاب این نظریه که نقش گرگ‌ها در اهلی‌شدن‌شان هم‌سنگ نثش انسان بوده است بسیار محتمل می‌نماید.»

ضمیمۀ ادبی تایمز

«داستان الهام‌بخشی که به ما یادآوری می‌کند چه میزان از دنیای خود کم می‌دانیم و چه میزان می‌توانیم با تهور جسورانه در باب این دنیا بیاموزیم.»

نقد کتاب لس آنجلس

 ***

لی اَلِن دوگَتکین زیست‌شناس تکاملی و تاریخ‌دان علم در دانشکدۀ زیست‌شناسی دانشگاه لوئیزویل (ایالات متحده) است. لیودمیلا تِرات استاد ژنتیک تکاملی در مؤسسه سیتولوژی و ژنتیک (نووسیبرسک، سیبری) است؛ او از سال ۱۹۵۹ به عنوان پژوهشگر ارشد در آزمایش اهلی‌سازی روباه‌های نقره‌ای فعالیت می‌کند.

مشخصات کتاب : 
رام کردن روباه سرکش
نویسنده: لي الن دوگتكين | ليود ميلا ترات
مترجم: عطا كاليراد
چاپ ، 1399 | 180 صفحه | وزیری |

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه