معرفی کتب انتشارات فاطمی

کتاب ظهور و سقوط دایناسورها

کتاب ظهور و سقوط دایناسورها

از ظهور و سقوط دایناسورها تا دهه‌های آتی به عنوان تاریخچۀ علمی حیرت‌انگیز و گزارشی معتبر و ارزشمند یاد خواهد شد.

66 میلیون سال پیش هراس‌انگیزترین موجودات زمین یعنی دایناسورها ناپدید شدند. امروزه آن‌ها هنوز جزو بزرگ‌ترین معماهای سیارۀ ما به شمار می‌آیند. این کتاب داستان خارق‌العادۀ ۲۰۰ میلیون سالۀ آن‌ها را به طرزی بی‌سابقه روایت می‌کند.

استیو بروساتی، دیرینه‌شناس جوان آمریکایی و از پیشروترین ستاره‌های این حوزه که تا کنون پانزده گونۀ جدید را نام‌گذاری کرده است در این روایتِ گیرا و استادانه، تاریخچۀ جدید، کامل و غافلگیرکنندۀ دایناسورها را روایت می‌کند و از دانش جدید روز برای جان بخشیدن به دنیای گم‌شدۀ آن‌ها، برملا کردن خاستگاه اسرارآمیزشان، شکوفایی دیدنی‌شان، گوناگونی شگفت‌انگیز‌شان، انقراض فجیع‌شان و میراث زندۀ شگرف‌شان بهره می‌گیرد.

بروساتی اوج شکوفایی دایناسورها را در دوره‌های ژوراسیک و کرتاسه بازسازی می‌کند؛ در این دوره‌ها بود که هزاران گونه به کمال رسیدند و دایناسورهای بالدار و پَردار ـ اجداد پیشاتاریخیِ پرندگان امروزی ـ پدیدار شدند. داستان او تا پایان دورۀ کرتاسه و برخورد سیارک یا شهاب‌سنگی عظیم با سیارۀ ما ادامه می‌یابد؛ به این ترتیب در خارق‌العاده‌ترین رویدادِ انقراضِ تاریخِ زمین، دایناسور‌ها (اما نه همۀ آن‌ها) نابود شدند؛ رویدادی که امروز در آستانۀ خطر «ششمین انقراض جمعی» پُر از پند و اندرز است.

از ظهور و سقوط دایناسورها تا دهه‌های آتی به عنوان تاریخچۀ علمی حیرت‌انگیز و گزارشی معتبر و ارزشمند یاد خواهد شد.

مشخصات کتاب : 
ظهور و سقوط دایناسورها
نویسنده: استيون ال. پروساتي
مترجم: نرگس كريميان
چاپ اول، 1399 | صفحه | وزیری | شابک: 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه