کتاب آخرین اسکادران

کتاب آخرین اسکادران

جلد دوم از مجموعه دوجلدی آخرین اسکادران که به خاطرات امیر سرتیپ دوم خلبان علیرضا جراح از خلبانان اف ۱۴ نیروی هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس اختصاص دارد، بتازگی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

جلد دوم کتاب آخرین اسکادران به کوشش «مهدی بابامحمودی» بتازگی به وسیله انتشارات آتشبار وابسته به سازمان حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، منتشر و روانه بازار نشر شده است.
این کتاب بخشی از خاطرات امیر سرتیپ دوم خلبان علیرضا جراح از خلبانان اف ۱۴ نیروی هوایی ارتش را در دوران دفاع مقدس در برمی گیرد. در این کتاب که در ادامه جلد نخست آن منتشر شده، خاطرات دفاع مقدسی خلبان جراح از نبردهای بی‌امان هوایی او و یارانش در جنگ تحمیلی برای ایجاد آسمانی امن منتشر شده است. امیر جراح در این کتاب همچنین به بیان خاطرات پروازی خود از سال‌های پس جنگ و لحظات دلهره‌آوری که در پروازهای آموزشی با خلبانان جوان‌تر اتفاق افتاده می‌پردازد. به این ترتیب خواننده متوجه می‌شود که با وجود پایان جنگ، آمادگی برای مقابله با هرگونه تهدید و تهاجم در نیروی هوایی تمام نشده است، زیرا که باید همواره خلبانان جوان را آماده رزم نگه داشت.
در جلد نخست کتاب آخرین اسکادران نیز خاطرات دوران آموزش خلبانی امیر جراح آمده و در ادامه، خاطرات طنز این خلبان در برخورد با دیگر همرزمانش در دفاع مقدس بیان شده است. همچنین نویسنده در این اثر علاوه بر خاطرات امیر جراح از نحوه عملکرد خلبانان اف-١۴ در تامین امنیت آسمان خلیج فارس و محافظت از نفتکش‌ها و نجات صنعت نفت ایران به محافظت خلبانان شکاری از مناطق مسکونی در برابر بمباران‌های هوایی نیروی هوایی ارتش عراق، بخصوص مقابله با هواپیماهای میگ-٢۵ عراقی می پردازد. از دیگر نقاط قوت این کتاب، تحلیل «عملیات حمله به نیروگاه برق نکا» توسط خلبانان عراقی، از زبان امیر جراح است که جزییات جالبی از این ماجرا بیان شده است.
مجموعه ۲ جلدی آخرین اسکادران، برای نخستین بار در میان آثار مربوط به خاطرات شفاهی رزمندگان، صرفا به خاطرات خلبان از میدان نبرد پرداخته و از پرداختن به زندگی شخصی و خاطرات غیرنظامی راوی در آن خودداری شده است. به عبارت دیگر خوانندگان و مخاطبان در طول مطالعه این کتاب از میدان جنگ، محیط عملیاتی و فضای پرهیجان آن خارج نمی‌شود.
طرح جلد جذاب، متن شیوا و روان و همچنین استفاده از بیش از ۱۰۰ قطعه عکس در لابلای متن به‌ همراه توضیحات کامل از دیگر نقاط قوت این مجموعه ۲ جلدی محسوب می‌شود.
مجموعه ۲ جلدی «آخرین اسکادران» در ۴٠٠ صفحه به قیمت ۶٠ هزار تومان در قطع رقعی هم‌اکنون در بازار نشر در دسترس علاقه‌مندان است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه