کتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات
کتاب کلید تصویرسازی و شخصیت پردازی با ایلستریتور
تاریخ 07 بهمن 1398 ساعت 23:40:38
کد خبر: 008120
کتاب کلید تصویرسازی و شخصیت پردازی با ایلستریتور


کتاب کلید تصویرسازی و شخصیت پردازی با ایلستریتور به قلم محمدجواد لاله چینی، ابتدا محیط این نرم‌افزار را معرفی کرده و سپس کاربردها و قابلیت‌های آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نرم‌افزار ایلستریتور در دسته‌ی نرم‌افزارهای گرافیک دو بعدی قرار می‌گیرد. این نرم‌افزارهای گرافیکی در دو دسته تولید و عرضه می‌شوند و کاربر گرافیک کامپیوتری باید با هر دو آشنایی داشته باشد. دسته اول مانند فتوشاپ، این قابلیت را دارند تا به کاربر اجازه دهند که با جزئیات تصویر و حساسیت‌های طراحی به مانند یک نقاش پرتره عمل کنند. دسته دوم نیز مانند ایلستریتور، ویژه طراحی‌هایی است که لازم است در ابعاد متفاوت و با ویژگی‌های هندسی باشند.

مقایسه ایلستریتور و فتوشاپ کاری کاملا غیرحرفه‌ای است و نمی‌توان یکی را بر دیگری ترجیح داد زیرا هر یک کاربرد ویژه‌ی خود را دارند. مثلا اگر شما بخواهید یک پرتره، منظره و یا یک عکس که با دوربین دیجیتال گرفته شده و یا یک تصویر اسکن شده را ویرایش کنید، بدیهی است هیچ نرم‌افزار دیگری به اندازه‌ی فتوشاپ برای این کار مناسب نیست.

اما در عوض اگر تصمیم داشته باشید یک لوگو با ویژگی‌های هندسی، یک پوستر و بروشور متنی و یا نقاشی‌های کتاب کودک با تصاویر کارتونی را طراحی کنید، بدیهی است نرم‌افزاری همچون ایلوستریتور برای شما یک انتخاب مناسب است.

به این پرسش که آیا ایلوستریتور در بین نرم‌افزارهای برداری بهترین است یا خیر نمی‌توان یک جواب قطعی داد، اما منکر این حقیقت نیز نمی‌توان شد که در بین نرم‌افزارهای پیکسلی فتوشاپ مهم‌ترین است. و چون ایلوستریتور هم از خانواده سازنده فتوشاپ یعنی ادوبی می‌باشد، کار کردن با آن بسیار سهل و آسان است.

محیط این نرم‌افزار شباهت زیادی به محیط فتوشاپ دارد و با یادگیری دو مفهوم برداری و بیت‌مپی به راحتی می‌توان با محیط آن ارتباط برقرار کرد. ضمن این که رنگ‌ها در این محیط همچون فتوشاپ به واقعیت بسیار نزدیک است، موضوعی که در دیگر نرم‌افزارها بسیار نگران کننده بود و طراحانی که با سایر نرم‌افزارها کار کرده‌اند این را به خوبی درک می‌کنند.

آنچه در کتاب کلید تصویرسازی و شخصیت‌پردازی با ایلستریتور می‌آموزید:

- طراحی لولگوی فیلم
- طراحی گل با ابزار Blend
- طراحی تصویر پرنده خشمگین
- طراحی لوگوی باشگاه بولینگز
- ذخیره‌سازی طراحی برای چاپ

این کتاب مطالب مفید و ارزشمندی برای افراد و گروه‌های زیر به همراه دارد:

- مجریان امور گرافیکی
- علاقه‌مندان به گرافیک کامپیوتری
- دانشجویان رشته گرافیک و گرافیک کامپیوتری
- دانش‌آموزان و هنرآموزان مراکز فنی و حرفه‌ای، کار و دانش و آموزشگاه‌های آزاد کامپیوتر

فهرست مطالب
مقدمه
فصل اول: آشنایی با ایلستریتور
فصل دوم: طراحی
فصل سوم: ابزار (pen)
فصل چهارم: ایجاد طرح‌های تکراری و لایه‌ها
فصل پنجم: ذخیره‌سازی و چاپ سند