کتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات
کتاب SharePoint 2016 به زبان ساده
تاریخ 05 بهمن 1398 ساعت 18:15:04
کد خبر: 007796
کتاب SharePoint 2016 به زبان ساده


کتاب SharePoint 2016 به زبان ساده نوشتۀ کن ویتی و روزماری ویتی، موارد مربوط به آموزش و معرفی SharePoint 2016 را به سادگی و با ذکر مثال‌های متعدد به صورتی ذکر نموده که اگر خواننده آشنایی با نسخه‌های قدیمی آن نداشته باشد، نیاز به مراجعه به آن‌ها نیز نخواهد داشت.

داشتن یک پورتال وب مرکزی، در سازمان‌های کوچک و بزرگ به صورت یک امر مورد نیاز در آمده است. یک پورتال مجتمع شامل مزایا و محاسنی است که تا زمانی که کامپیوترها و شبکه‌ها در سازمان نهادینه نشوند قابل مشاهده نخواهند بود. اینکه افراد سازمان در یک صفحه به کار گرفته شده و با هم دیگر کار کنند و به شکلی مفید به موفقیت برسند ارزشمند است. سازمان‌های پیشرفته مجبور به پذیرش این امر بوده و طبعاً افراد داخل آن‌ها نیز مجبور به پذیرش این مسئله به شکلی مطلوب هستند. با توجه به مبارزه غول‌های بزرگ تکنولوژی جهت کسب بازار محصولات پورتال وب، یک پلتفرم برنده آشکار این مبارزه شده است، Microsoft SharePoint.

SharePoint 2016 آخرین نسخه این محصول بوده و نسبت به نسخه‌های قبلی دارای هیاهوی بیشتری است. محصولات Microsoft هر لحظه بهتر می‌شوند. SharePoint 2016 ضعفی ندارد و محصولی کامل و بی‌عیب است.

این کتاب مخصوص کسانی است که با SharePoint برخورد کرده‌اند یا در مورد استفاده از آن کنجکاو هستند. SharePoint محصولی گسترده با زوایای آشکار و نهان زیاد بوده و هیچ کتابی نمی‌تواند تمامی قسمت‌های آن را پوشش دهد. این کتاب به این منظور طراحی شده تا مقدمه و دیدی کلی از این پلتفرم را ارائه دهد. همچنین نشان می‌دهد که بدون اینکه قبلاً از این محصول استفاده کرده و یا به صورت کامل با وضعیت ظاهر خاص آن آگاه باشید، چطور می‌توانید از بیشتر قسمت‌های این محصول استفاده نمائید.

در ارتباط با نحوه مطالعه این کتاب توضیحات کافی توسط کن ویتی (Ken Withee) و روزماری ویتی (Rosemarie Withee)، نویسندگان کتاب، در مقدمه آورده شده است ولی نکته‌ای که به آن اشاره می‌شود این است که در حین ترجمه، برخی واژه‌های ترکیبی و ساده لاتین (فرضاً واژه ترکیبی out of the box یا واژه Governance) که ترجمه آن باعث ناهمگونی و سنگینی مطلب و پاره‌ای اوقات نامفهوم بودن جمله می‌شد، به همان شکل در جمله قرار گرفتند ولی در عوض در واژه‌نامه ضمیمه که با عنوان "واژه‌های کلیدی به کار رفته در متن به همراه توضیحات" مشخص شده، در مورد آن‌ها توضیحاتی داده شده که پیشنهاد می‌شود قبل از مطالعه کتاب این واژه‌نامه مطالعه گردد. ترتیب این واژگان بر اساس بخش مربوطه که در آن به کار گرفته شده‌اند، می‌باشد. همچنین کلماتی نظیر SharePoint یا Office به همان صورت لاتین در جملات تایپ گردیده‌اند و از لفظ فارسی آن‌ها به صورت "شیرپوینت" یا "آفیس" خودداری شده است که این کار به صورت سلیقه‌ای انجام گردیده و همچنین انتهای جملات که کلمات لاتین ترکیبی با شکست خط مواجه می‌شدند، به صورتی تنظیم شده که هیچ کلمه ترکیبی در این کتاب با شکست مواجه نگردد که این مورد را برای راحتی خواننده کتاب انجام گرفته است.

فهرست مطالب
مقدمه
قسمت اول: شروع کار با SharePoint 2016
بخش 1: آشنایی با SharePoint 2016
بخش 2: معرفی SharePoint آنلاین
بخش 3: گرد آوری عملکردهای SharePoint
قسمت دوم: رفتن به اعماق SharePoint 2016
بخش 4: آشنایی با Team Site
بخش 5: کار با Web Page‌ها
بخش 6: کار با Web Part‌ها
بخش 7: آشنایی با App‌ها
بخش 8: ایجاد یک App سفارشی
بخش 9: مشاهده داده‌ها در App
قسمت سوم: به یک مدیر SharePoint تبدیل شوید
بخش 10: آشنایی با تنظیمات سایت
بخش 11: پیکر بندی Site Navigation
بخش 12: مفهوم SharePoint Features
بخش 13: تغییر Look and Feel سایت
بخش 14: تامین امنیت سایت SharePoint
قسمت چهارم: شبکه اجتماعی و Mobile
بخش 15: کنترل پروفایل شخصی و محتوا
بخش 16 : پیش به سوی شبکه‌های اجتماعی
بخش 17: SharePoint Mobile
قسمت پنجم: مدیریت محتوای سازمان
بخش 18: به اشتراک گذاری و تائید محتوا
بخش 19: یافتن چیزی که نیاز دارید توسط Search
بخش 20: بایگانی اسناد و رکوردها
بخش 21: کنترل نهایی با گردش کار
قسمت ششم: Office 365 و SharePoint Online
بخش 22: ایجاد یک وب سایت عمومی
بخش 23 : ایجاد یک پورتال کلاینت در SharePoint Online
قسمت هفتم: مباحث ده گانه SharePoint
بخش 24: ده مبحث داغ SharePoint
بخش 25: ده راه برای حفظ کنترل با governance
بخش 26: ده راه برای تبدیل شدن به یک استاد SharePoint
درباره نویسنده
واژگان
واژه نامه کلمات کلیدی به کار رفته در متن با معنی