نگاهی به کتاب" زیورآلات دوره قاجار"

نگاهی به کتاب" زیورآلات دوره قاجار"

 کتاب"جمع‌آوری زیورآلات دوره قاجار" نگاهی به آثار موجود در موزه هنرهای تزئینی اصفهان است که خواننده را پیشینه استفاده از زیورآلات در ایران آشنا می کند.

کتاب "جمع‌آوری زیورآلات دوره قاجار" تالیف رویا عزیزی و ناهید مغاره عابد از کارشناسان صنایع دستی با نگاهی ویژه به آثار موزه هنرهای تزیینی اصفهان تالیف شده است.

نویسندگان در بخش اول کتاب نگاهی اجمالی به دوره قاجار دارند و بخش دوم درباره پیشینه استفاده از زیورآلات در ایران سخن گفته شده است. گونه‌شناسی زیورآلات دوره قاجار نیز در بخش سوم شرح داده شده است. همچنین در بخش چهارم شرحی از زیورآلات دوره قاجار موزه هنرهای تزئینی اصفهان آورده می‌شود.

ابتدا وضعیت تاریخی دوره قاجار مورد بررسی قرار گرفته و سپس گونه شناسی تقسیم‌بندی زیورآلات مورد توجه بوده است.

در بخش آخر کتاب نیز طراحی جواهرات این دوره اضافه شده تا این طرح‌ها به نوعی حفظ شود.

منابع و کتبی که زیورآلات را در دوره‌های تاریخی بررسی کرده باشند بندرت یافت می‌شود.

تاکنون تنها دو نمونه کتاب به‌طور جدی به بررسی جواهرات در دوره‌های مختلف پرداخته اند اما در هیچ‌یک مانند کتاب "جمع‌آوری زیورآلات دوره قاجار" زیورآلات یک دوره تاریخی به صورت اختصاصی بررسی نشده بود.

استفاده از طرح‌هایی مانند گل و مرغ و وجود طوق‌ها، سکه‌ها و آویزها از زیورآلات خاص دوره قاجار است که اکنون نشانی از آن در طراحی جواهرات دیده نمی‌شود.

با تالیف این کتاب طراحان و سازندگان زیورآلات می‌توانند از طرح‌های ارزشمند دوره قاجار استفاده کنند.

این کتاب گلاسه سال ۹۸ با بیش از ۲۰۰ صفحه با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان به چاپ رسیده و روانه بازار کتاب شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه