معرفی کتب علوم تربیتی
کتاب مراحل رشد کودک و وظایف والدین و مربیان
تاریخ 05 اردیبهشت 1399 ساعت 19:57:59
کد خبر: 012056
کتاب مراحل رشد کودک و وظایف والدین و مربیان


کتاب مراحل رشد کودک و وظایف والدین و مربیان، به تالیف هادی سلطانی، به ما در تربیت و پرورش فرزندان شایسته و کاردان کمک می‌نماید تا به‌وسیله ارزش‌های انسانی و اسلامی، فرزندان خود را تربیت نموده و تحویل جامعه نماییم.

حضرت محمد (ص) می‌فرمایند: فرزندان صالح مانند گل‌های باغ بهشت هستند.
نفس انسان تربیت‌پذیر است و رستگاری آدمی درگرو تلاش‌های فردی و جمعی است که برای تعلیم و تربیت بنی آدمی صورت می‌گیرد. در آیه ۷۸ سوره نحل آمده است که خداوند شما را از شکم مادرانتان در حالی که هیچ نمی‌دانستید بیرون آورد. چشم، گوش، قلب و سایر اعضا را برایتان در نظر گرفت و شما باید شکرگزار باشید، در احادیث نبوی آمده است که انسان از لحاظ فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و اقتصادی محصول تربیت و تعلیم است.

در کتاب مراحل رشد کودک و وظایف والدین و مربیان، والدین و مربیان اطلاعاتی در خصوص اهمیت پرورش و تربیت نوزاد و اینکه نوع تغذیه، محیط و افراد چه تاثیری بر فرزندان انسان دارند و همچنین نظرات علمی دانشمندان روانشناسان و جامعه‌شناسان در این رابطه چیست، آشنا می‌شوند.

برای آنکه والدین و مربیان محترم مطالبی در اختیار داشته باشند ضروری است که کتاب مراحل رشد کودک و وظایف والدین و مربیان، را مطالعه نمایند تا مشخص گردد که نوزاد آدمی در هر سن و سالی نیاز به تربیت خاص دارد و اگر بچه از این نعمت محروم شود حتما در آینده و در جامعه دچار مشکلاتی خواهد شد.

هادی سلطانی درباره کتاب خود می‌گوید: با توجه به مطالعه و تجارب خویش و ارتباطی که در جلسات متعدد با خانواده‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و الهامی که از استاد گرانقدر و بزرگوارم داشته‌ام با گرفتاری‌ها و مشکلات تربیتی و رفتار آنان آشنا شدم.

خانواده‌ها و دولت‌ها سعی دارند که فرزند یا فرزندان خویش را به بهترین وجه تربیت کنند تا آنان افرادی دانا و توانا و خداشناس باشند. اما متاسفانه هجمه و هجومی که از طرف رسانه‌های مختلف خوش آب و رنگ و به‌ویژه دنیای مجازی وجود دارد می‌توانند نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسالان را هم تحت تاثیر قرار دهند.

در این مسیر فرزندان خانواده‌ها از والدین خویش پیشی گرفته و پدر و مادرها از قافله عقب مانده‌اند. لازم است که والدین در امر تعلیم و تربیت مطالعات زیادی داشته و با دنیای مجازی بیشتر آشنا شوند و در نهایت بدانند که مسئولیت سنگین تربیت بعهده والدین است.

فهرست مطالب
مقدمه
فصل یکم: اعمال دوره طفولیت
فصل دوم: زبان‌آموزی
فصل سوم: ابراز وجود کودک
فصل چهارم: تربیت شخصیتی
فصل پنجم: رشد شخصیت و وظیفه والدین و مربیان
فصل ششم: وظایف معلمان و مربیان
فصل هفتم: تفاوت‌های فردی در کودکان
فصل هشتم: یادگیری و هوش
فصل نهم: ویژگی‌های کودک و نوجوان
فصل دهم: ویژگی‌های معلم خوب
فصل یازدهم: اهمیت و اهداف تعلیم و تربیت
منابع و مآخذ