معرفی کتب علوم تربیتی
کتاب مدیریت زمان ویژه ی دانش آموزان
تاریخ 05 اردیبهشت 1399 ساعت 17:36:41
کد خبر: 012018
کتاب مدیریت زمان ویژه ی دانش آموزان


رضا اغلب در فصل امتحانات دچار کمبود وقت می‌شود و علی‌رغم این‌که سعی می‌کند براساس برنامه‌ی تهیّه شده حرکت کند، امّا درحالی سرجلسه امتحان می‌رود که تعداد قابل توجّهی از بخش‌ها یا صفحات کتاب را نتوانسته است مرور کند.

سمیّه زمان‌های مشخصی را برای هر یک از دروس خود اختصاص داده است و معمولاً تا پاسی از شب گذشته، مشغول مطالعه‌ یا حل تمرین‌های درسی بوده است. ولی نمی‌تواند به سایر کارهای مورد علاقه‌ی خود رسیدگی کند و به‌همین خاطر احساس خستگی و بی‌حوصلگی می‌کند.

مرتضی برای امتحانات پایانی فقط یک ماه فرصت دارد تا خود را آماده کند ولی احساس می‌کند این مدّت برای او کافی نیست. به‌همین خاطر به مشاور مدرسه مراجعه کرده است تا از راهنمایی‌های او بهره گیرد و در امتحانات موفّق شود.

این‌ها فقط نمونه‌ای از مسایلی است که دانش‌آموزان در زندگی تحصیلی خود با آن روبه‌رو هستند و برای حلّ موفّقیّت‌آمیز آن به راه‌های گوناگونی متوسّل می‌شوند. گروهی از ایشان سعی می‌کنند خودشان راهی برای غلبه بر این‌گونه مسائل بیابند، گروهی از تجربه‌ی والدینشان بهره می‌گیرند، تعدادی با مشورت دوستان یا همسالان خود به‌دنبال پاسخ سؤالات خود هستند، بعضی هم از راهنمایی دبیران دروس مختلف استفاده می‌کنند و تعدادی نیز به مشاور مدرسه مراجعه می‌کنند و در این زمینه از راهنمایی‌ها و مشورت وی بهره می‌گیرند.

ما در کتاب‌چه‌ی مدیریت زمان برآنیم تا به شما مهارت‌هایی را بیاموزیم که نه تنها در برنامه‌ریزی تحصیلی بلکه در زندگی فردی و اجتماعی خود موفّقیّت‌های مطلوب‌تری به‌دست آورید و از زندگی خود لذّت بیش‌تری ببرید.

فهرست مطالب
سخنی با مخاطبان عزیز
مقدّمه
مدیریت زمان یعنی چه؟
هدف‌گذاری
تعیین فعّالیّت‌ها و اولویّت‌بندی آن‌ها
رعایت اولویّت‌ها
تلف‌کننده‌های زمان
راه‌های ایجاد وقت
نکات مفید برای موفّقیّت در مدیریت زمان
برای موفّقیّت بیش‌تر در زمینه‌ی مدیریت زمان چه کنیم؟
ارزش‌یابی مهارت‌های مدیریت زمان
منابع