کتاب مادر و بارداری
کتاب راهنمای نگهداری از کودک: از تولد تا یکسالگی
تاریخ 12 اسفند 1398 ساعت 01:19:59
کد خبر: 010968
کتاب راهنمای نگهداری از کودک: از تولد تا یکسالگی

کتاب راهنمای نگهداری از کودک: از تولد تا یکسالگی (Caring for your new baby)، نوشتۀ دکتر آلیسون مک کانکی (Alison Mackonochie) به شما برای نگهداری از نوزاد تازه متولد شده تان کمک خواهد کرد. این کتاب توسط دکتر فرهاد همت خواه ترجمه شده و ناشر آن عصر کتاب می باشد.

یک نوزاد تازه متولد شده نیاز زیادی به مراقبت‌های ویژه دارد که آگاهی داشتن از چنین مواردی لازمۀ مادران و پدران و یا حتی اطرافیان است.

یک نوزاد دارای مشخصات ظاهریه متفاوتی است مانند: چین و چروک‌های فراوان، لکه لکه بودن، رنگ‌هایی غیر عادی، سایز اندام‌ها، وزن، قد و غیره که تمامی این موارد هم می‌تواند طبیعی باشد و هم می‌تواند غیر طبیعی باشد. شما در این کتاب با تمامی این موارد آشنا شده و از نگرانی‌های بی مورد آسوده می‌شوید.

از یک ماهگی تا دو ماهگی کودک تازه متولد شدۀ شما هنوز قدرت کافی را جهت انجام حرکت‌های مختلف را نخواهد داشت و شما باید با ظرافت خاص خود مراقب باشید و در هر لحظه از وضعیت نوزاد خود آگاه باشید.

در سه ماهگی تا چهار ماهگی هم کودک شما تکامل بیشتری نسبت به قبل دارد و ممکن است با انجام دادن حرکاتی مناسب شما را شگفت زده کند.

پنج ماهگی شروع تکامل‌های بعدی نوزاد است که تا هفت ماهگی ادامه خواهد داشت و شما می‌توانید شاهد خندیدن، دست زدن، گریه کردن، شنوایی و حرکات مشابه و حیرت آور کودک خود باشید و با اطلاعات درست این رفتارها را بهبود ببخشید.

در هشت ماهگی تا یک سالگی نیز حرکات نوزاد شما بیشتر می‌شود بصورتی که می‌تواند کم کم بایستد قدرت تکلم و معاشرت بیشتری کسب کند، دندان در بیاورد و یا عادات غذایی گوناگونی پیدا کند.

مهم‌تر از همه شیر مادر است که حاوی تمام چیزهایی است که نوزاد از همان بدو تولد به آن احتیاج خواهد داشت. لازم است بدانید در هر بار شیر دادن به نوزاد مواد تشکیل دهندۀ آن می‌تواند متفاوت باشد و با تغذیۀ شما رابطۀ مستقیم دارد. علاوه بر این نحوۀ شیر دادن، زمان آن و مشکلاتی که در زمان شیر دهی با آن مواجه می‌شود همگی از اهمیت برخوردار هستند.

در اواسط فصول کتاب یه شروع غذاهای جامد اشاره شده که می‌تواند مکمل غذایی در دوران 5 ماهگی به بعد باشد، آلرژی و حساسیت غذایی کودک نیز باید کنترل شود.

و اما نظافت، تمیز کردن کودک، حمام کردن و یا پوشاندن لباس مناسب دارای اهمیت فراوانی است می‌توان به تعویض پوشک و انواع پوشک اشاره کرد.

شما در این کتاب با خواب کودک و مهارت‌های لازمۀ آن آشنا می‌شوید. همچنین در آخرین فصول بیماری‌ها و مراقبت‌های لازمه را فرا می‌گیرید و درک اینکه چه خطرهایی در اطراف کودک شما وجود دارد برای شما آسان‌تر می‌گردد.

این کتاب یکی دیگر از عناوین کتاب‌های مجموعه راهنمای پزشکی خانواده انجمن پزشکی بریتانیا می‌باشد. در کتاب‌های راهنمای پزشکی خانواده مطالب به گونه‌ای ساده بیان شده‌اند، که برای عموم قابل فهم باشند.

فهرست مطالب
نوزاد تازه متولد شده
یک ماهگى
دو ماهگى
سه ماهگى
چهار ماهگى
پنج ماهگى
شش ماهگى
هفت ماهگى
هشت ماهگى
نه ماهگى
ده ماهگى
یازده ماهگى
دوازده ماهگى
شیر مادر
تغذیه با شیر خشک
شروع غذاهاى جامد
پوشک‌ها
لباس پوشاندن نوزاد
حمام کردن
خواب
گریه کردن
کولیک
دندانها
چشمها و بینایى
شنوایى
بویایى، چشایى، لامسه
صحبت کردن
ماساژ نوزادان
واکسیناسیون
بازى‌ها
رفتارهاى اجتماعى
بیماریهاى کودکان
کمکهاى اولیه