کتابهای ارتباطات و روابط عمومی
کتاب کوچک آداب معاشرت (نزاکت)
تاریخ 02 اسفند 1398 ساعت 00:20:01
کد خبر: 010429
کتاب کوچک آداب معاشرت (نزاکت)


کتاب کوچک آداب معاشرت (نزاکت) نوشته‌ی ویجایا کومار، از مطالعۀ یکایک وجوه آداب معاشرت، نکته به نکته و با زبانی ساده برای کسانی گردآوری شده که مایل به یادگیری این نکات هستند، اما فرصت کافی برای تجسس در کتاب‌های تحقیقی قطور و ریشه‌ای را ندارند.

دنیای امروز، دنیای ارتباطات است و به همین دلیل مبادی آداب بودن و با نزاکت بودن در درجه‌ی اول اهمیت قرار دارد. خوش رفتاری نزد همه ارزشمند است و به انسان جذابیت و آراستگی می‌بخشد. در مورد آداب معاشرت مطالب زیادی به رشته نگارش در نیامده است. کتاب کوچک آداب معاشرت (A Little Book of Etiquette)، یک راهنمای کاربردی برای رفتارهای درست و سنجیده در زندگی خصوصی و شغلی است.

این کتاب به هیچ وجه یک تحقیق گسترده از سوی یک متخصص نیست. مطالبی که در این اثر ویجایا کومار (Vijaya Kumar) جمع‌آوری‌ کرده، تعبیر شخصی‌اش از موضوع نزاکت و آداب معاشرت بوده که آن‌ها را از کتاب‌های مختلف در این زمینه و نیز تجربیات خود و دیگران دستچین نموده است.

در بخشی از کتاب کوچک آداب معاشرت (نزاکت) می‌خوانیم:

1. هنگامی که از کسی به خاطر اشتباه یا سهو انتقاد می‌کنید، با ملاحظه و نزاکت از شدت حمله بکاهید. مثلاً نگویید: «اشتباه می‌کنی، این عدد را از کجا آورده‌ای؟» در عوض بگویید: «من جواب دیگری پیدا کرده‌ام. می‌خواهی جواب‌ها را با هم مقایسه کنیم؟»
2. طبق مثال فوق همیشه خوب است با استفاده از ضمیر «ما» به جای «من»، طرف مقابل را هم درگیر موضوع کنید.
3. اگر از شما انتقاد شد و خواستید از خود دفاع کنید، به هر حال با متانت پاسخ دهید. می‌توانید بگویید: «فکر می‌کنم به شما اطلاعات اشتباه داده‌اند»، «که این طور. پس اجازه دهید یک بار با هم مرور کنیم»، «به نظرم درست نمی‌رسد».
4. از استعمال کلمۀ «ولی...» خوددداری کنید. فوراً جرقه می‌زند و ایجاد واکنش دفاعی می‌کند. نگویید: «سخنرانی‌تان را خیلی خوب ایراد کردید، ولی...». در عوض مثلاً بگویید: «سخنرانی‌تان را خیلی خوب ایراد کردید و من پیشنهاد می‌کنم دفعۀ بعد... را هم در حرف‌ها‌یتان بگنجانید».
5. هنگام انتقاد، دربارۀ رفتار شخص حرف بزنید، نه شخصیت او. مثلاً هرگز نگویید فلان کار شما «غلط»، یا «احمقانه» بود.
6. نظرات‌تان را در خلوت مطرح کنید، نه در حضور جمع، چون شخص احساس حقارت خواهد کرد.
7. نظرات‌تان را بسیار دقیق مطرح کنید.


فهرست مطالب
پیشگفتار
مقدمه
نزاکت در خانه
آداب غذا خوردن
رعایت نزاکت در محل کار
آداب معاشرت در مناسبت‌ها
گفتن حرف‌های مناسب
متانت در رفتار
مکاتبات
بازی‌ و مسافرت
خرده‌ریزها
لغزش و خطا