مقالات مدیریت منابع انسانی
مقاله مدل کاربردی اشتراک دانش کارکنان و مقایسه‌ی آن در مراکز تحقیقاتی و تولیدی
تاریخ 04 آذر 1398 ساعت 20:20:11
کد خبر: 004186
مقاله مدل کاربردی اشتراک دانش کارکنان و مقایسه‌ی آن در مراکز تحقیقاتی و تولیدی

مقاله علمی و پژوهشی " مدل کاربردی اشتراک دانش کارکنان و مقایسه‌ی آن در مراکز تحقیقاتی و تولیدی" مقاله ای است در 23 صفحه و با 34 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است

در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث اشتراک دانش؛ عوامل انگیزشی؛ علاقه به روش‌های اشتراک دانش؛ مدل‌سازی معادلات ساختاری پرداخته شده است

چکیده مقاله

مزایای بی‌شماری که اشتراک دانش می‌تواند برای سازمان به همراه آورد، آنرا به‌عنوان یکی از مراحل کلیدی فرایند مدیریت دانش معرفی نموده است. تحقیقات مختلف، به شناسایی عوامل مؤثر بر اشتراک دانش پرداخته و مدل‌هایی را نیز در این زمینه پیشنهاد داده‌اند.این مقاله، با معرفی دو عامل مؤثر در اشتراک دانش شامل عوامل انگیزشی و علاقه به روش‌های اشتراک دانش، مدل کاربردی اشتراک دانش را معرفی نموده و با مقایسه‌ی این مدل در محیط‌های تحقیقاتی و تولیدی نشان می‌دهد که به‌کارگیری این دو متغیر، بیش از 60 درصد رفتار اشتراک دانش را موجب شده و نسبت به سایر عوامل مؤثر در اشتراک دانش، نقش بسیار پررنگ‌تری را ایفا می‌نمایند. درنهایت، مدل کاربردی اشتراک دانش ارایه‌شده، با استفاده از مدل‌سازی معادلات ساختاری (SEM) و نرم‌افزار Lisrel 8.8 در هر یک از محیط‌های تحقیق مورد تأیید قرار گرفت.

عنوان مقاله [English]

Employees Knowledge Sharing Model Compared with Models Used in Production and Research Centers

چکیده [English]

Due to the advantages of knowledge sharing for organizations, it is now introduced as one of the most key process in knowledge management. Various researches have been devoted to knowledge sharing, which have resulted in various models. This research has introduced a model based on two factors affecting knowledge sharing, motivation and interest in sharing knowledge. This is an applied model for sharing knowledge which was compared with those used in productive and research centers. The results indicated that these two factors are more significant than others and cause more than 60 percent of knowledge sharing behavior. The final model is presented using structural equation modeling (SEM) and LISREL in all research environments.

کلیدواژه‌ها [English]

Knowledge sharing, Motivation Factors, Interest in Knowledge Sharing Methods, Structural Equation Modeling (SEM)

دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .