مقالات اخلاقی
مقاله راهکارهای برون رفت از تزاحم‌های اخلاقی با تکیه بر دیدگاه ریچارد مروین هِر
تاریخ 12 مهر 1398 ساعت 14:02:46
کد خبر: 002952
مقاله راهکارهای برون رفت از تزاحم‌های اخلاقی با تکیه بر دیدگاه ریچارد مروین هِر

مقاله علمی و پژوهشی " راهکارهای برون رفت از تزاحم‌های اخلاقی با تکیه بر دیدگاه ریچارد مروین هِر " مقاله ای است در 20 صفحه و با 21 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد پژوهشهای اخلاقی منتشر شده است

در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تزاحم، استثناء، انتخاب بر اساس اصل، تشخیص فردی، تعمیم پذیری پرداخته شده است

چکیده مقاله

"موضوع مقاله، حل تزاحم قواعد و افعال اخلاقی از دیدگاه هِر است، این موضوع در فلسفه اخلاق به عنوان یکی از معضل های اخلاق کاربردی مطرح می باشد و بیان آن، بدین گونه است، که گاهی مکلفِ مختار، در انجام وظایف خود، میان دو یا چند فعل اخلاقی متحیر می شود و نمی داند، وظیفه فعلی او، انجام کدام عمل اخلاقی است. هدف از انجام این تحقیق، که به روش تحلیلی ـ توصیفی انجام گرفته ، بررسی روش حل تزاحم های اخلاقی از دیدگاه هِر و ارائه راه‎حلّ‎هایی برای رفع تزاحم‎های اخلاقی در بزنگاه‎ها، به منظور رهایی افراد از بن‎بست‎های عملی و پیشگیری از خسارت‎های روحی، روانی، مالی، حیثیتی و جانی است که در نتیجه انجام کارهای مرجوح در عرصه‎های زندگی بروز می‎کند. بنابراین دست‎یابی به روزنه‎هایی برای حلّ تزاحم‎های اخلاقی و رهایی از تحیّر و سرگردانی در مواقع عمل، بیان گر ضرورت انجام این تحقیق است. راه حل هِر، قاعده استثناء و انتخاب بر اساس اصل است. و ناکارآمدی این روش، فرو افتادن در نسبیت اخلاقی، تلقی نادرست از موضوعات اخلاقی و فراگیر نبودن قاعده استثناء از جمله نقدهای وارد بر این راه حل است.

دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

دانلود مقاله PDF