مقالات اجتماعی
انقلاب اسلامی به روایت رسانه‌ها و اندیشکده‌های عربی
تاریخ 23 بهمن 1398 ساعت 23:49:37
کد خبر: 009862
انقلاب اسلامی به روایت رسانه‌ها و اندیشکده‌های عربی

 تحلیلگران رسانه های عرب زبان معتقدند که پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران را تقویت کرده و انقلاب اسلامی ایران با حفظ هویت و خط انقلابی خود توانسته است استعمارگران را عقب راند و. صداقت خود را در دفاع از مساله فلسطین به اثبات رساند.

مراسم راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن و بزرگداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه همزمان با سراسر کشور در تهران آغاز شد. میلیون‌ها ایرانی در سرتاسر ایران به خیابان‌ها آمدند و با حضور گسترده خود، حماسه‌ای از اقتدار و صلابت را به نمایش گذاشتند. برگزاری مراسم دهه فجر و به ویژه راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و چهلمین روز شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و یارانش از چشمان رسانه‌های عربی پنهان نماند و آن را به طور گسترده بازتاب دادند و حضور حداکثری مردم در این حماسه ملی ‌را نشانگر اقتدار انقلاب اسلامی و پیوند ناگسستنی‌ ملت ایران با آرمان‌های والای حضرت امام خمینی(ره) و حفظ هویت واقعی انقلاب در حمایت از مستضعفان جهان دانستند.

انقلاب اسلامی و اقتدار روز افزون ایران

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ نقطه عطفی در تحولات قرن بیستم بود. این پیروزی بر رویدادهای سیاسی و اجتماعی جهان تأثیرگذاشت و با تغییر رژیم دیکتاتور پهلوی و قطع وابستگی ایران به قدرت‌های سلطه‌گر نقشی مهم و تاریخی در احیای استقلال ملی ایران داشت و اکنون پس از سپری شدن بیش از ۴ دهه از انقلاب اسلامی، ایران موفق شده است با تکیه بر توان داخلی پایه‌های قدرتمندی در عرصه‌های مختلف وضع کند.

به نوشته تارنمای اندیشکده سیاسی و راهبردی «الموسوعة» الجزائر، انقلاب اسلامی ایران به جنبش‌های آزادیبخش جهان در مبارزه با استکبار جهانی روح تازه‌ای دمید و ثابت کرد که اسلام دینی جهانی است و با همه به طور یکسان برخورد می‌کند. انقلاب اسلامی ایران با مشخص کردن دشمن از دوست هویت خود را مشخص کرد و رژیم صهیونیستی را به عنوان دشمن نخست خود معرفی کرد. ایران با برقراری ارتباط با کشورهای عربی نشان داد که برای همسایگان خود خطری تلقی نمی‌شود، بلکه همسایه‌ای صلح‌جو است و مدافع واقعی منطقه و آب‌های آن است. ایران همواره مورد تحریم واقع شد و برای زمینگیر کردن آن از همان لحظه‌های آغاز انقلاب با فشارهای بسیاری روبرو شد.

اما انقلاب ایران دارای مولفه‌های بسیاری برای ادامه حیات بود و در نتیجه داشتن این مولفه‌ها با وجود همه چالش‌هایی که با آن در نتیجه تحریم‌ها و فشارها روبرو شد توانست طی چهل و یک سال گذشته دستاوردهای شگفت‌آوری داشته است. از ویژگی‌های بارز این انقلاب آن است که هرچه بر دامنه تحریم‌ها علیه ایران افزوده می‌شود این کشور قدرت بیشتری از خود برای مقابله با دشمنان و شکست تحریم‌ها نشان می‌دهد. دستاوردهای نظامی‌و علمی این کشور در این زمینه شاهد مهمی است.

در سایه انقلاب جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است. همگرایی مردم این کشور، تبعیت مردم از رهبران آن، برنامه‌ریزی برای آینده و اعتماد به توان و امکانات داخلی، بومی‌سازی علم و دانش و در پیش‌گرفتن سیاست اقتصادی خردمندانه سبب شده است که ایران به یک الگو تبدیل شود. انقلاب ایران شایسته ستایش است. زیرا در نتیجه این انقلاب ایران به قدرت بزرگی تبدیل شده است و به اهداف انقلابی خود وفادار مانده است و بر عناصر قدرت خود افزوده است. این انقلاب مبارک چهره ایران و جهان را تغییر داده است و وجود سه عاملِ رهبری خردمندانه، حضور مردم و دین سبب پیروزی انقلاب شد. این کشور به یک قدرت نظامی و اقتصادی تاثیرگذار تبدیل شده است و در عرصه‌بین‌المللی وزنه سیاسی بزرگ و کارامدی است.

به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، جنگ و توطئه‌های غرب علیه ایران از جمله فشارهای اقتصادی و سیاسی یکی پس از دیگری شکست خود را به اثبات رسانده است. تحریم‌هایی که آمریکا به بهانه‌های مختلف علیه ایران اعمال می‌کند نتایجی به دنبال نداشته است، بلکه این موضوع سبب پایداری مردم ایران در رویارویی با توطئه‌های غربی شده است. یکی از دلایل شکست سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران تنوع اقتصاد ایران است. آمریکا در ادامه رویکرد استعماری خود برای پیش برد اهداف خود پافشاری می‌کند، اما شرط‌بندی آمریکا بر روی ادامه تحریم‌ها، تهدیدها و تنش‌آفرینی‌های‌ با هدف شکست اراده مردم ایران با شکست روبرو شده است و ایران هنوز هم در تصمیم‌گیری‌ها و مواضع سیاسی خود با استقلال کامل به مسیر خود ادامه می‌دهد.

به نوشته روزنامه «البناء»، پس از سپری شدن ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اکنون این کشور از هر زمان دیگری قدرتمندتر است و انقلاب این کشور از حمایت مردمی برخوردار است. این انقلاب دارای دیدگاهی راهبردی و طرحی برای پیشرفت و توسعه، آینده‌نگری، شهامت و شجاعت برای مقابله با دشمانان انقلاب است و برای مقابله با طرح‌های دشمنان سهل‌انگاری نخواهد کرد.

ادامه خط انقلابی و مسیر استکبار ستیزی

فلسطین طی بیش از ۴۰ سال گذشته همواره یکی از اصلی‌ترین آرمان‌های انقلاب اسلامی بوده است. در عرصه‌های گوناگون سیاسی، دیپلماسی و افکار عمومی حمایت از فلسطین توأم با تهاجم و دشمنی همه‌جانبه با رژیم صهیونیستی به عنوان راهبردی خدشه‌ناپذیر جمهوری اسلامی ایران همواره دنبال و پیگیری شده است.

به نوشته تارنمای اندیشکده سیاسی و راهبردی الموسوعة الجزائر، انقلاب ایران به هویت خود وفادار مانده است و از خط انقلابی خود منحرف نشده است و هنوز هم یاریگر مساله فلسطین است و در این زمینه کوتاهی نخواهد کرد. این کشور همواره پیشتیبان مسائل کشورهای عربی و مسلمانان بوده است و در این زمینه هیچ انعطافی از خود نشان نداده است. این کشور دارای طرح‌های سازندگی و تمدنی است و در اصول خود ثابت قدم است و نمی‌توان این کشور را با تهدید از اصول خود دور کرد.

همچنین به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، دستاوردهای انقلاب طی ۴۱ سال گذشته و در راس آن استقلال در تصمیم گیری سیاسی سبب شده است که ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شود. این موضوع سبب نگرانی کشورهای استعمارگر غربی شده است و خواب را از چشم آنها ربوده است. ایران در سیاست خود برقراری روابط خوب با همه کشورهای و حمایت از مساله فلسطین را دنبال می‌کند و این سیاست با طمع ورزی‌های آمریکا و همپیمانان آن مخالف است و مانع تحقق برنامه‌های آنها در منطقه شده است. از این رو، این کشورها به شدت در حال دسیسه‌چینی علیه ایران هستند.

تارنمای «العهد» لبنان نوشت، «حسین ابوحمدان» شهردار شهردار شهر «حرزتا» ی لبنان گفت انقلاب اسلامی ایران طی چهار دهه گذشته دستاوردهای بسیاری را در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و نظامی داشته است. برجسته‌ترین دستاورد تاریخی انقلاب اسلامی قطع روابط ایران با رژیم صهیونیستی و تبدیل سفارت این رژیم به سفارت فلسطین بود. ایران طی چهار دهه گذشته همواره از گروه‌های مقاومت لبنان و فلسطین پشتیبانی کرده است و هنوز هم ایران به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای از مظلومان و مستضعفان در برابر استکبار دفاع می‌کند.

به گزارش تارنمای العهد، «المطران درویش» مسئول فرهنگی جنبش امل لبنان گفت، انقلاب اسلامی بار دیگر به انسان‌ها انگیزه داد تا به درون خود نگاه کنند و توان خود را بشناسند. این انقلاب در سراسر جهان فضای فرهنگی، دینی، اجتماعی و سیاسی جدیدی را به وجود آورد. این انقلاب در برخورد با مسائل انسانی حقیقی به ویژه مساله فلسطین، صداقت خود را به اثبات رسانده و در برابر افراطی‌گری‌ها مقابله کرده است. مواضع جمهوری اسلامی و پافشاری این کشور بر نقش سازنده منطقه‌ای خود تا حد بسیاری در حفظ کرامت انسان و تقویت وحدت ملی نقش داشته است.

العهد به نقل از «شیخ بلال عواضه» مدیر حوزه علمیه امام المنتظر لبنان گزارش داد: هم گفت امام خمینی با انقلاب خود روحیه معنویت، اراده را در درون انسان ها زنده کرد و نشان داد که این قرن، قرن پیروزی مستضعفان بر مستکبران با سلاح معنویت و ایمان است. او نشان داد که وحدت و همگرایی تنها راه اساسی برای رویارویی با استکبار است.