نظارت دائمی بر سلامت با استفاده از حسگر پوشیدنی عرق

نظارت دائمی بر سلامت با استفاده از حسگر پوشیدنی عرق

 محققان دانشگاه کارولینای شمالی یک حسگر پوشیدنی عرق طراحی کردند که به اندازه یک ساعت مچی بوده و قادر است ساختار شیمیایی بدن را به صورت لحظه‌ای تحت نظارت قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی،‌ این دستگاه مجهز به حسگرهای شیمیایی قابل تعویض است که در قسمت زیر آن نصب می‌شوند و با نمونه‌گیری از عرق کاربر، اطلاعات مورد نیاز را گردآوری کرده و برای تجهیزات سخت‌افزاری درون دستگاه ارسال می‌کنند. سپس این دستگاه اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج را برای یک گوشی هوشمند ارسال می‌کند.
این دستگاه قادر است میزان گلوکز، لاکتات، pH و دمای عرق شخص را اندازه‌گیری کند و محققان امیدوارند با تولید حسگرهای شیمیایی جدید، به زودی امکان اندازه‌گیری متغیرهای بیشتری برای آن فراهم شود. به گفته محققان کارآیی این حسگر پوشیدنی معادل چهار دستگاه الکتروشیمیایی حجیم است که در حال حاضر برای ارزیابی میزان متابولیت‌ها در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این حسگر پوشیدنی امکان تشخیص مشکلات سلامتی را پیش از وخیم شدن اوضاع فراهم می‌کند و موجب کاهش آسیب‌های وارده در جریان تمرینات ورزشی و نظامی خواهد شد.
در حال حاضر محققان در تلاشند تا عملکرد این دستگاه را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار دهند و یک روش مقرون به صرفه برای تولید انبوه آن توسعه دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.

مطالب پربیننده

عضویت در خبرنامه