اخبار علمی و پژوهشی
ارزیابی میکروب‌های محیط آبی با یک دستگاه کوچک
تاریخ 08 بهمن 1398 ساعت 02:06:43
کد خبر: 008144
ارزیابی میکروب‌های محیط آبی با یک دستگاه کوچک

محققان دانشگاه راجرز در آمریکا موفق به ساخت دستگاه کوچکی شده‌اند که محیط آبی را از نظر باکتری‌های مضر و مقاوم به دارو ارزیابی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، ارزیابی محیط زیست از نظر انواع میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا ضروری است و این کار در محیط‌های آبی از قبیل اقیانوس‌ها متحمل هزینه زیاد است. محققان دانشگاه راجرز به رهبری مهدی جوانمرد برای حل این مشکل راه حلی اندیشیده‌اند و موفق به ساخت دستگاه کوچک و قابل حملی شده‌اند که محیط آبی را نظر باکتری‌های مضر و مقاوم به دارو غربالگری می‌کند. این دستاورد کاربرد گسترده‌ای برای بررسی سلامت صخره‌های مرجانی دارد.

با استفاده از این دستگاه همچنین می‌توان واکنش میکروب‌ها و سلول‌ها در مقابل عواملی مانند آلودگی، تغییر دما و شوری آب را مورد ارزیابی قرار داد.
میکروارگانیسم‌ها در مقابل تغییراتی مانند افزایش دمای زمین بسیار حساس هستند و می‌توانند منجر به تاثیرات مخربی در اکوسیستم شوند، بنابراین بررسی این موجودات ذره بینی حائز اهمیت است.
روش‌های موجود بسیار پرهزینه و زمان‌گیر هستند، اما با استفاده از این دستگاه کوچک می‌توان با کمترین هزینه و بیشترین دقت محیط را از نظر میکروارگانیسم‌ها بررسی کرد.
عملکرد این دستگاه به این صورت است که میکروب‌ها از لوله‌ای نازک‌تر از تار موی انسان عبور داده می‌شوند و هنگام عبور از کانال دستگاه، مقاومت ظاهری و میدان الکتریکی تغییر می‌کند و این تغییر اندازه‌گیری می‌شود. میزان تغییر مقاومت ظاهری گویای اندازه ذره و حالت فیزیولوژیکی آن است که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار محققان قرار می‌دهد.
نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.