اخبار پزشکی
همه چیز درباره تب کردن کودکان
تاریخ 03 بهمن 1398 ساعت 23:59:03
کد خبر: 007656
همه چیز درباره تب کردن کودکان

تب داشتن یک تجربه بد و وحشتناک در کودکان است. تجربه ای که بسیاری از والدین را نیز نگران می کند و باعث می شود آنها برای مبارزه با تب کودک هر روشی را امتحان کنند.

 تب کردن کودکان موضوع عجیبی نیست. اما برای والدین بی تجربه بسیار سخت است که با تب کودک برخورد مناسبی داشته باشند. اکنون اطلاعاتی را درباره تب کردن کودکان با شما به اشتراک می گذاریم:

دمای معمولی بدن کودک چه میزان است؟

به طور کلی ، دمای بدن کودک گاهی بر اثر تحرک، گرمای هوا یا برخی عوامل طبیعی موقتا به 38 درجه سانتیگراد (100.4 درجه فارنهایت) می رسد. اما بالا رفتن بی دلیل دما و بیقراری کودک همزمان با دمای بالاتر نشان دهنده خطر است. ضمن این که جالب است بدانید دمای دهان یا زیربغل کودک با یکدیگر فرق دارد. این موارد خطرناکند:

درجه حرارت دهان و دندان: بالاتر از 37.5 درجه سانتیگراد (99.5 درجه فارنهایت)

دمای زیر بغل: در دمای بالاتر از 37.5 درجه سانتیگراد (99.5 درجه فارنهایت)

دمای گوش: بالاتر از 38 درجه سانتیگراد (100.4 درجه فارنهایت)

اما به یاد داشته باشید که دماسنج ها گاهی اوقات می توانند نقص داشته باشند و دمای گوش و زیر بغل بسیار ظریف است و همیشه دقیق نیست. به علاوه ، طبیعی است که تب کودکان کاملاً بالا و پایین برود.

چگونه باید دمای بدن فرزندم را کاهش دهم؟

انجمن کودکان کودکان کانادا می گوید ، برای کودکان زیر پنج سال ، دمای مقعدی دقیقترین دمای بدن است. بررسی درجه حرارت در زیر بغل گزینه دوم مناسب است. برای بچه های بین دو تا پنج سال ، گرفتن درجه حرارت از طریق گوش آنها نیز جایگزین مناسبی است. برای کودکان بالای پنج سال ، دماسنج را در دهان ، زیر زبان آنها قرار دهید.

به یاد داشته باشید ، هنگام گرفتن دمای کودک از دماسنجهای دهان و پیشانی و ... به جای یکدیگر استفاده نکنید. ضمن این که دماسنجهای پیشانی دقیق در نظر گرفته نمی شوند

 

چه موقع باید به کودک دارو بدهم؟

اگر کودک بزرگتر از شش ماه داشته باشد و تب بالایی نداشته باشد اجباری برای مصرف دارو وجود ندارد. کالج پزشکان خانواده کانادا پیشنهاد می کند که در صورت رسیدن به دمای بالاتر از 37.8 درجه سانتیگراد (100.2 درجه فارنهایت) به کودکان تب بر داده شود.

دقت کنید که هرگز خوددرمانی نکنید و فراتر از دوزهای توصیه شده توسط پزشک به کودک دارو ندهید. اگر دارو را از داروخانه گرفته اید نیز در دوز مصرفی دقت کنید و زیاده روی نکنید.

چه کار دیگری باید انجام دهم؟

مقدار زیادی مایعات به کودک خود بدهید. آب بهترین گزینه است . سعی کنید از آب میوه یا نوشابه پرهیز کنید ، زیرا آنها اغلب با شکر مصنوعی همراهند. در صورت سرد بودن بدن کودک به او یک پتوی اضافی بدهید. فرزند خود را در محیطی آرام نگه دارید. به کودکتان حمام ولرم بدهید. حاصل کنید که آب خیلی گرم یا خیلی سرد نیست.

چه معنی دارد اگر بچه من تشنج داشته باشد؟

طبق گفته بیمارستان کودکان کودک انتاریو ، در هر 20 کودک بیمار مبتلا به تب تشنج اتفاق می افتد. تشنج معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد و بدون ایجاد صدمه ای متوقف می شوند اما باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا کودکتان تشنج نکند.

چه زمانی باید حتما به پزشک مراجعه کنم؟

_تب بیش از سه روز ادامه دارد

_سردرد شدید یا درد گوش

_استفراغ مداوم یا اسهال

_دل درد

_در تنفس مشکل دارد

_علائم کمبود آب بدن را نشان می دهد (بسیار تشنه بودن ، داشتن ادرار تیره)

_خواب آلود است

_با دارو بهبود نمی یابد

_درد سر یا گردن درد دارد که با دارو بهبود نمی یابد