اخبار پزشکی
راز کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان بعد از سن 50 سالگی
تاریخ 28 آذر 1398 ساعت 22:25:41
کد خبر: 005451
راز کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان بعد از سن 50 سالگی

بسیاری از افراد به ویژه در سنین بالا به دنبال آن هستند که وزن خود را کاهش دهند، اما شاید بسیاری از زنان مطلع نباشند که در سنین بالای 50 سال ورزش کردن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد.

 تحقیقات مشخص کرده اند که ورزش کردن پس از یائسگی می توانند در کنار کاهش وزن منجر به کاهش ریسک ابتلا به سرطان شود.

پزشکان از مدتها قبل می دانند که چاقی احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنان را پس از یائسگی افزایش می دهد. با این حال ، این مطالعه جدید نشان می دهد که با کاهش وزن می توان با سرطان مبارزه موثرتری داشت. لورن تریس، نویسنده اصلی این تحقیقات در این خصوص، گفت: آنچه که ما پیدا کردیم این بود که زنانی که وزن خود را کاهش داده اند، بسیار کمتر از دیگران با خطر ابتلا به سرطان پستان مواجه می شوند.

این یافته ها می تواند پیامدهای گسترده ای در بهداشت عمومی داشته باشد ، با توجه به اینکه تخمین زده می شود از هر 3 زن، یک نفر در ایالات متحده دارای اضافه وزن یا چاقی است. نتایج این داده ها از 10 مطالعه جداگانه جمع آوری شده است ، که درمجموع ، 180 هزار زن بالای 50 سال را طی یک دهه مورد بررسی قرار داده بودند. در این مدت نزدیک به 7 هزار زن مبتلا به سرطان پستان شناسایی شدند که دچار اضافه وزن بودند.

نکته مهمتر این بود که زنانی که توانستند فقط 4/4 پوند وزن خود را کاهش دهند، تا13 درصد خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دادند. دکتر جنیفر لیگیبل ، انکولوژیست پستان در انستیتوی سرطان دانا فاربر که درگیر این تحقیقات بود در این باره می گوید: "این مطالعه واقعا امیدوار کننده بود. این تحقیقات نشان می دهد که کارهایی وجود دارد که افراد می توانند انجام دهند تا به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند."

انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که متوسط ​​خطر زن برای ابتلا به سرطان پستان 1 در 8 یا حدود 12 درصد است.کارشناسان سرطان پستان می گویند برخی از هورمون ها و التهاب مزمن نیز ممکن است در پیوند بین چاقی و سرطان پستان نقش داشته باشند. در حالی که برخی از سرطانهای پستان ژنتیکی است ، اما عواملی مثل شیوه زندگی نیز می توانند به این مشکل منجر شود.