مطالب سیاسی
مجهولات حل نشده معادلات انتخاباتی جناح‌های سیاسی
تاریخ 07 آذر 1398 ساعت 16:34:47
کد خبر: 004358
مجهولات حل نشده معادلات انتخاباتی جناح‌های سیاسی

فرصت اندکی باقی مانده تا ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و به صدا درآمدن سوت آغاز این ماراتن سیاسی اما به نظر می‌رسد جریان و نیروهای فعال در این عرصه هنوز در پیچ و خم رسیدن به راهبرد و برنامه نهایی خود هستند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛ بررسی فضای رسانه‌ای کشور و پیگیری اظهارات فعالان و نخبگان سیاسی حاکی از وجود نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی نظیر ائتلاف، انشقاق‌ها، سهم‌خواهی و ... هستند.

در میان اصلاح‌طلبان که تقریبا تمامی امور انتخاباتی خود اعم از اجرایی‌کردن طرح سرا و ائتلاف با دیگر نیروهای سیاسی را منوط به نتیجه روند تعیین صلاحیت‌ها کرده‌اند.

چالش‌های اصولگرایان نیز کم نیست. از اختلاف‌نظرها برسر مرجعیت و محوریت شورای ائتلاف گرفته تا ساز مخالف پایداری‌ها و سهم خواهی آنان و در نهایت سرلیستی و لیست‌های چندگانه.

اردوگاه اصلاح‌طلبان

به نوشته روزنامه شرق، اصولگرایان در ماجرای وحدت با جبهه پایداری دچار مشکل شده‌اند. جبهه پایداری می‌گوید که مدل وحدت اصولگرایان را نه تنها قبول ندارد، بلکه اصولگرایی را منسوخ‌شده می‌داند و می‌گوید که دیگر با آن کاری ندارند. آنها مدل و شیوه خودشان را دارند و حتی گفته‌اند به فهرست موازی با برخی عناصر مشترک هم فکر می‌کنند.سازوکارها و راهبردهای انتخاباتی

حسن رسولی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تارنمای نامه‌نیوز خبر داد: ما در شورای عالی سیاست‌گذاری در حوزه سازماندهی انتخاباتی به انتهای کار رسیده‌ایم و اکنون مشغول بررسی طرح‌های نظریِ انتخاباتی هستیم که متعاقبا اعلام می‌کنیم. رویکرد کلی جریان اصلاحات بعد از مشورت با احزاب و شخصیت‌های مؤثر و تعیین‌کننده اصلاحات در نهایت توسط شورای عالی سیاست‌گذاری اعلام می‌شود. طرح سرا هم که در چندوقت مطرح شد و نظرهای متفاوتی درباره آن ارائه شد، یک بحث تکنیکی و یک روش ابزاری است و راهبرد انتخاباتی اصلاحات بحثی استراتژیک است که در آینده‌ای نزدیک مشروح آن گفته خواهد شد.

تارنمای خبرآنلاین در این باره نوشت: با اینکه طرح سرا با آمدنش بلوایی در جریان اصلاح طلب به پا کرد، اما به یکباره سروصداها خوابید و مدتی است که خبری از سرانجام این طرح منتشر نمی شود، برخی خبرها حکایت از آن دارد که به دنبال انتقادات مطرح شده این طرح کنار گذاشته می شود و البته برخی نیز از اصلاح و بازنگری در سرا سخن می گویند. محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت وگو با این تارنما می‌گوید که این حرف‌ها شایعه است و اجرای این طرح قرار است بعد از تعیین تکلیف صلاحیت‌ها انجام شود. وی با تاکید براینکه احتمال ائتلاف بین اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در انتخابات پیش رو بعید است، این را هم می‌گوید که شورای عالی سیاستگذاری به عارف و دیگر اعضای هیات رئیسه شورا ماموریت داده برای ایجاد تفاهم بیشتر و کم‌کردن هزینه ردصلاحیت‌ها وارد رایزنی با شورای نگهبان شود.

به نوشته روزنامه شرق، سیاست انتخاباتی جبهه اصلاحات در شرایطی که فقط چند روز به ثبت‌نام نامزدهای انتخابات باقی است، هنوز مشخص نشده است. قرار بود که طرح سرا فهرست نهایی نامزدهای اصلاح‌طلب را مشخص کند که گویا آن هم به بعد از اعلام نتایج صلاحیت‌ها موکول شد؛ اما مهم‌ترین موضوعی که هنوز معلوم نشده است، چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات و چگونگی چیدمان فهرست انتخاباتی است؛ به معنای دیگر هنوز معلوم نیست که آیا اصلاح‌طلبان برخلاف چند انتخابات پیشین با هویت اصلاح‌طلبی به میدان می‌آیند یا آنکه می‌خواهند مانند گذشته در یک ائتلاف به پیروزی نسبی دست یابند. اصلاح‌طلبان در این مهم نه‌فقط تعیین تکلیف نکرده‌اند؛ بلکه گویا در میان ایشان وحدت نظری هم وجود ندارد. چنان‌که صداهایی که از حزب کارگزاران شنیده می‌شود، حکایت از تمایل این حزب به ائتلاف با نیروهای اصولگرای میانه‌رو دارد... برخلاف دیگر احزاب اصلاح‌طلب که بارها بر ضرورت حضور اصلاح‌طلبانه تأکید کرده‌اند. حال پرسش این است که اگر صلاحیت تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان احراز نشود و در حالی که گفته می‌شود عارف هم در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کند، آیا نیروهای اصلاح‌طلب باز هم به ائتلاف تن می‌دهند یا خیر؟

احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اصلاح‌طلب اراده ملت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با بیان مخالف با طرح سرا گفت: بزرگترین مشکل طرح این است که تحزب را تضعیف می‌کند. گفته می‌شود که این در راستای تحزب است اما درست نیست. چگونه ممکن است که یک عضو حقیقی بیاید و شبکه‌سازی کند در حالی که شبکه‌سازی برای احزاب است. اگر افراد حقیقی می‌توانند شبکه‌سازی کنند چرا حزب تشکیل نمی‌دهند و چرا عضو حزبی نمی‌شوند؟ در این طرح، حزب شبکه خود را معرفی می‌کند و فرد حقیقی هم شبکه خود را؛ یعنی یک حزب با یک فرد برابری می‌کند!؟ کارکردشان یکی است؟ خنده‌دار است! طرح سرا انواع و اقسام ایرادهای فنی و اجرایی دارد. لزومی ندارد که افراد اصلاح‌طلب خود و شماره ملی‌شان را معرفی کنند، چرا که برخی در ارگان‌ها مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و ایراد دیگر این است که از کجا راستی‌آزمایی می‌شود که کدهای ملی‌ که ارائه شده درست است؟ برای اینکه متوجه صحت آنها بشویم باید به اداره ثبت مراجعه کنیم که این غیرممکن است و آنها پاسخگو نخواند بود.

این فعال اصلاح طلب در مورد راهکار درست گفت: دو سال روی طرح مجمع و پارلمان اصلاحات کار کردیم، بهتر بود که آن را زمین نمی‌زدند. در آن زمان دوستانی که فکر می‌کردند منویاتشان اجرا نمی‌شود تهدید به خروج و پارلمان را زمین‌گیر کردند. پارلمان اصلاحات می‌توانست جامعیت لازم را داشته باشد.

نقش نهادهای استصوابی در افزایش مشارکت مردم

جهانبخش محبی‌نیا نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان در گفت وگو با روزنامه اعتماد توصیه می‌کند: شورای نگهبان و پستوهایی که به شورای نگهبان مشورت می‌دهند، به خاطر خدا کمی کوتاه بیایند. نمی‌گویم دچار آنارشی شویم. اما اجازه بدهند افراد در انتخابات حاضر شوند. ما می‌بینیم چه افرادی که شایستگی‌های زیادی دارند و می‌توانند باری از دوش جامعه بردارند اما با حرف‌هایی که ابدا درباره آنها صحت ندارد، مطرح شده و آنها محکوم شده‌اند و از این دایره کنار گذاشته می‌شوند و چه بسا افرادی که ذره‌ای صلاحیت ندارند اما به دلیل اینکه چهره‌ زین‌العابدینی به خود می‌گیرند، توانسته وارد انتخابات و مجلس شوند. اگر از امر مشارکت نگران هستیم و دغدغه داریم، می‌توانیم فضا را با قانون اساسی و مطابق با حق ملت باز کنیم. من نمی‌گویم این افرادی که به خیابان آمدند، دشمن بودند اما خانه تیمی‌هایی هم فعال بودند که ۱۵ نفر مسلح آنجا حضور داشتند. بنابراین از همین‌جا به ملت بگویم دشمن برای انتخابات ما برنامه دارد و هم مسوولان و هم مردم مبادا در انتخابات بر اثر رقابت‌های قومی و قبیله‌ای یا این جریان و آن جریان رفتارهای غیرمتعارفی را شکل بدهند.

رصد جریان مقابل

به نوشته روزنامه شرق، اصولگرایان در ماجرای وحدت با جبهه پایداری دچار مشکل شده‌اند. جبهه پایداری می‌گوید که مدل وحدت اصولگرایان را نه تنها قبول ندارد، بلکه اصولگرایی را منسوخ‌شده می‌داند و می‌گوید که دیگر با آن کاری ندارند. آنها مدل و شیوه خودشان را دارند و حتی گفته‌اند به فهرست موازی با برخی عناصر مشترک هم فکر می‌کنند. جبهه پایداری در انتخابات مجلس گذشته از فهرست تهران سهمی بسیار فراتر از جایگاه خود دریافت کرد که اعتراض بسیاری از سنتی‌ها و قدیمی‌های این جریان را هم به دنبال داشت، اما شورای هماهنگی اصولگرایان از ترس اینکه جبهه پایداری بازی وحدت را به هم نزند و فهرست جدا ندهد، مجبور به تمکین از آنها شد. امسال اما گویا بوی کباب به مشام همه اصولگرایان خورده است، چرا که جبهه پایداری حتی به اندازه چهار سال قبل هم حاضر به همراهی نیست و عملا گفته است زمانی که فهرست جداگانه داده‌اند، سهم بیشتری از صندلی‌های پارلمان نصیبشان شده است. حالا مشخص شده که پدر معنوی‌شان هم پشتشان است و به هیچ عنوان اهل کوتاه‌آمدن نیستند.

تارنمای خبرآنلاین نیز در گزارشی با اشاره به لیستی که اخیرا تحت عنوان لیست مردمی پویش گام دومی دعوت جوانان انقلابی از نیروهای متخصص ولایی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم و متشکل از مدیران ارشد و میانی ۶ سال نخست دولت محمود احمدی نژاد و برخی چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای اصولگرا منتشر شد، آورده است: اسامی نامبرده تنها دولتمردان دولت احمدی‌نژاد نیستند که نامشان در میان کاندیداهای احتمالی انتخابات به چشم می‌خورد. چهره‌های دیگری نیز از آن دولت، در قالب طیف‌ها، گروه‌ها و سازوکارهای انتخاباتی در تلاش هستند تا راهی به سوی پارلمان بیایند. برخی در کنار شورای وحدت ایستاده‌اند و برخی دیگر همراه با پایداری‌ها شده‌اند. در این میان نباید برنامه‌ریزی‌های پشت پرده احمدی‌نژاد برای فرستادن تعدادی از یاران غارش به مجلس را نادیده گرفت.

بر اساس این گزارش بهاری‌ها و یاران وفادار مانده به احمدی‌نژاد، قصد ائتلاف با هیچ کدام از جناح‌های سیاسی را ندارند و در تلاش هستند برای برخی حوزه‌های انتخابیه به جز تهران کاندیدا معرفی کنند. به طوری که گفته می‌شود در برنامه‌ریزی هایشان برای رای آوری بیشتر روی شهرهای کوچک برنامه‌ریزی می‌کنند. در این بین در لیست کاندیداهای احتمالی نام برخی وزرا و معاونان احمدی‌نژاد دیده می‌شود. برخی دیگر از دولتمردان و مدیران احمدی‌نژادی این روزها در حلقه پایداری‌ها زیست سیاسی دارند. جبهه‌ای که از قضا روزگاری بدنه اصلی حامیان احمدی‌نژاد در مجلس بودند و آنها نیز بعد از خانه نشینی یازده روزه کمی از احمدی نژاد فاصله گرفتند، فاصله‌ای که آنقدر نیست که به جدایی رسیده باشد، آنچنان که حتی این روزها خصوصا بعد از اظهارات روح الله حسینیان در دفاع از پایگاه رای احمدی‌نژاد، احتمالاتی درباره پیوند دوباره پایداری‌ها و احمدی‌نژادی‌ها به گوش می‌رسد.

اردوگاه اصولگریان

مرتضی طلایی چهره سیاسی اصولگرا در گفت وگو با تارنمای خبرآنلاین درباره شورای وحدت اصولگرایان اظهار داشت: این شورا با چالش‌های زیادی مواجه است، از جمله همین که تمام نیروهای متنسب به جریان اصولگرایی نپذیرفته‌اند که دور یک میز بنشینند و با هم حرف بزنند، از اعضای پایداری تا سایر گروه‌های مختلف چنین وضعی دارند. این یکی از مشکلات جدی است که عملا ما را دچار چند لیستی می‌کند.برنامه‌ها و راهبردهای انتخاباتی

حجت‌الاسلام حسین جلالی رییس دفتر آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره دیدار اخیر غلامعلی حداد عادل و محسن رضایی با آیت‌الله مصباح یزدی توضیحاتی داد.

وی با بیان اینکه در این دیدار محسن رضایی و حداد عادل از آیت‌الله مصباح یزدی درخواست می‌کنند تا از اعضای جبهه پایداری بخواهد که در جلسات وحدت اصول‌گرایان شرکت کنند، گفت: آیت‌الله مصباح در پاسخ گفت که من با همین شرایط و مبانی به دوستان گفته‌ام که در جلسات شرکت کنند.

مرتضی طلایی چهره سیاسی اصولگرا در گفت وگو با تارنمای خبرآنلاین درباره شورای وحدت اصولگرایان اظهار داشت: این شورا با چالش‌های زیادی مواجه است، از جمله همین که تمام نیروهای متنسب به جریان اصولگرایی نپذیرفته‌اند که دور یک میز بنشینند و با هم حرف بزنند، از اعضای پایداری تا سایر گروه‌های مختلف چنین وضعی دارند. این یکی از مشکلات جدی است که عملا ما را دچار چند لیستی می‌کند. به هر حال شورای ائتلاف یک سازوکاری برای ایجاد تجمیع میان اصولگراها ایجاد شده است و نمی تواند برای دیگر گروه‌ها قانونگذاری کند. آنچه من به دوستان اصولگرا توصیه می‌کنم این است که باید آنقدر فضا را باز کنند که تمام گروه‌ها احساس کنند در فرایند تصمیم ‌گیری جبهه انقلاب و اصولگرا، حضور فعال و موثر دارند، به‌خصوص اینکه این بار قرار بر این است تصمیم‌گیری از پایین به بالا شکل بگیرد و این کار هم موانع و مشکلات خود را دارد و میزان موفقیتش با ابهام روبرو است.

وی درباره رویکرد پایداری‌ها نیز گفت: از زمانی که جبهه پایداری در جامعه نفوذ پیدا کرد، به نوعی یک دندگی روششان بوده است. اگر هدف ما انقلاب و مردم است، می‌توانیم با هم حرف بزنیم و به یک نظر مثبت بینابین دست پیدا کنیم. مسئله این است که گاهی از نظام، کشور و مردم حرف می‌زنیم، اما تا جایی که با مبانی نظری ما سازگاری داشته باشد، هرجا سازگار نباشد، ردش می‌کنیم. ما که مدعی هستیم در دسته نیروهای انقلابی و ولایتمدار هستیم بالاخره شاید ناچار شویم در جایی از خواسته خودمان بگذریم، اما فرایند کار به نفع نیروهای انقلاب می‌شود. به نظرم راهی که منجر به پیروزی نیروهای انقلاب می‌شود را باید انتخاب کنیم نه آن راهی که پیروزی مجموعه خودمان ختم می‌شود.

عباس امیری فر که در دولت‌های نهم و دهم در نهاد ریاست جمهوری فعالیت می‌کرد به تارنمای خبرآنلاین می‌گوید: بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخابات حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند هم در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قرار دادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد.

حسن بیادی دبیر جمعیت آبادگران جوان در این باره به تارنمای نامه نیوز گفت: احمدی‌نژاد خودش نمی‌آید، اما نیروهایش را برای انتخابات مجلس ساماندهی می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا احمدی نژاد می تواند معادلات انتخابات مجلس را به هم بریزد، تاکید کرد: ۱۰۰درصد مؤثر خواهد بود.

به گزارش تارنمای مشرق نیوز، محمد ایمانی تحلیلگر سیاسی اصولگرا در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت: کمتر از سه ماه تا انتخابات مجلس یازدهم باقی است و به زودی ثبت نام نامزدها آغاز می شود. نباید اهمیت مسائل و چالش های روزمره، طیف های دلسوز و انقلابی و خدمتگزار را از اهمیت ثبت نام کافی افراد متعهد و صاحب نظر برای انتخابات مجلس غافل کند.

وی در ادامه افزود: در حقیقت، فردای پیروزی انتخابات، تازه آغاز چالش هایی به مراتب مهم تر از خود انتخابات و پیروزی در این ماراتن است. روزمرگی ها نباید نیروهای خدوم و دلسوز را از انتخابات خطیر نهادی که بر دولت اِشراف و نظارت دارد و نهاد مسئول قانونگذاری در کشور است، غافل کند و این البته غیر از ضرورت همفکری و هم افزایی و ائتلاف نیروهاست.

رصد جبهه رقیب

تارنمای راه دانا در گزارشی اختصاصی به بهانه پرداختن به سازوکارهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان، ضمن انتقاد از ساختار و عملکرد شورای عالی اصلاح‌طلبان مدعی شد: اصلاح‌طلبان در هر انتخابات برای اینکه منافع خود را تامین کنند دست به ساختارسازی های مختلف می زنند. در واقع انحصارطلبان قدرت در جریان اصلاحات همواره این روش را به کار می گیرند تا نیروهای دیگر و تازه نفس این جریان را کنار بزنند و خود دوباره میدان‌دار انتخابات باشند. این ساختارسازی‌ها به ظاهر شکل دموکراتیک دارند اما در باطن باعث انحصارطلبی و هدایت قدرت در دست گروهی خاص را در اصلاحات حادث می شوند.