اخبار آموزشی
دانش‌آموزان با سند تحول بنیادین آشنا شوند
تاریخ 27 شهریور 1398 ساعت 20:33:58
کد خبر: 002690
دانش‌آموزان با سند تحول بنیادین آشنا شوند

معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها باید با سند تحول بنیادین نظام آموزشی آشنا شوند.

«علیرضا کاظمی» در دومین نشست نهمین دوره مجلس دانش آموزی در محل مجلس قدیم با بیان اینکه مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، پرسش گری و تقویت مسئولیت اجتماعی از اهداف اصلی مجلس دانش آموزی است، افزود: دانش آموزان را با سند تحول بنیادین آشنا می کنیم و آشنایی با برنامه های گام دوم انقلاب و نقش دانش آموزان در این زمینه را در نظر داریم.

وی ادامه داد: امید است با حمایت وزیر جدید آموزش و پرورش، برنامه ها را به خوبی پیش ببریم اما برای کیفیت بخشی فعالیت های آموزشی باید همه با هم تلاش کنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: یقینا امروز روزی است که نماد انسجام و غرور ملی دانش آموزان ایران از سراسر کشور است امروز گرد هم آمده اند تا دغدغه های دانش آموزان را مطرح کنند و تلاش می کنیم برنامه ها را براساس نیاز و پرسش های دانش آموزان تنظیم کنیم.
کاظمی تصریح کرد: مجلس دانش آموزی برخاسته از ۶٣ هزار عضو شورای دانش آموزی و هشت هزار نماینده مجامع شهرستان و ۲ هزار نماینده مجامع استانی است. این مجلس با این فرایند از کف مدرسه فعالیت خود را آغاز می کند و جوشش بیشتر آن در سطح مدارس است.

نظام آموزشی کشور به غلط علم محور است

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز در این مراسم گفت: این درد بزرگ ماست که به غلط نظام آموزشی ما علم محور است.

«محمد مهدی تندگویان» افزود: بسیاری از دغدغه های شما را رصد می کنم و با تمام مطالبات شما موافق هستم و فکر می کنم پایش درستی است اگر بپرسند مشکل اصلی جوانان ایران چیست حتما می گویم مهارت ، مهارت و مهارت است.
وی اضافه کرد: در جامعه شاهد جوانانی هستیم که در رشته های مختلف دانشگاهی فارغ‌التحصیل می شوند اما توانایی اداره یک محیط کوچک را ندارند.
معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: اینکه از ١٠٠ نفر اول کنکور هیچ یک از دانش آموزان مدارس دولتی نیستند باید پرسید در اداره کشور چند نفر از این افراد وجود دارند؟ آنهایی که کشور را اداره می کنند شما هستید؟.
تندگویان خاطرنشان کرد: ۴٠ درصد زمان بچه های ما در مدارس به موضوعات مهارتی نپرداختند و این همه فارغ‌التحصیل بیکار داریم که به دلیل فقدان توانمندی با مشکل مواجه هستند. ما به دانش آموزان مهارتی را یاد نداده ایم. ما شاهد جوانانی هستیم که از نظر اقتصادی درآمد خوبی دارند اما متعهد به ازدواج نیستند و این ارزش را برای آنها بازگو نکرده ایم و باید این اتفاقات در وزارت آموزش و پرورش رخ دهد.
وی ادامه داد: اگر چه وزیر آموزش و پرورش گفتند که کنکور را نمی توانیم برداریم اما من می گویم شما با یک برنامه ریزی مناسب کنکور را حذف کنید چون کنکور محوری در حوزه آموزش باید حذف شود. کنکور دستاوردی برای کشور ندارد.
معاون وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: پیام من در حوزه جوانان اصلا ناامیدی نیست بلکه شما را در مسئولیت ۴٠ سال آینده می بینم و جوانان ما در کشور خوب عمل کرده اند و هرجا که دولت خوب کار نکرده است جوانان به خوبی کار کرده و دیده می شوند.
تندگویان بیان داشت: استان تهران در ایران یکی از محروم ترین مناطق کشور است در منطقه ٢٢ در زمینه سرانه آموزشی و معلم کمبود داریم و فکر نکنید تهران همه امکانات را دارد.
وی با بیان اینکه در برخی استان ها کوتاهی شده است، اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان به عنوان نمونه این مشکلات است اما آینده خوبی دارد چون جوانان خوبی در این منطقه فعالیت دارند.
وی در ادامه خطاب به نمایندگان دانش آموزان در مجلس دانش آموزی گفت: امیدوار باشید چون شما آینده این کشور هستید و چشم انداز حوزه جوانان بسیار روشن است.
دومین نشست نهمین دوره مجلس دانش آموزی در محل مجلس قدیم با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و ١۵٠ نماینده دانش آموزان برگزار شد.