درباره احمد پورمخبر

درباره احمد پورمخبر

 احمد پورمخبر بازیگر مجموعه‌ها و فیلم‌های طنز دهه ۷۰ تا به امروز است که به گفته خودش و بسیاری از اهالی سینما با معرفی رضا عطاران وارد حرفه بازیگری شده است.

احمد پورمخبر در ۱۳۱۹ خورشیدی در محله گلوبندک تهران دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن دوره کودکی و نوجوانی به ارتش پیوست و به عنوان کارمند در این نهاد مشغول به کار شد اما او پس از پایان خدمت در ارتش و در زمان بازنشستگی‌ خود، مرحله ای نوین از زندگی خود را آغاز و تجربه هایی تلخ و شیرین را روی پرده نقره ای تجربه کرد و وارد حرفه بازیگری در تلویزیون و سینما شد. شاید کمتر شخصی بداند که پورمخبر برای نخستین بار در ۱۳۷۵ خورشیدی در چند سکانس کوتاه در فیلم "بچه‌های آسمان" به کارگردانی مجید مجیدی در برابر دوربین حاضر شد و به نقش‌آفرینی پرداخت.

 

ماجرای بازیگر شدنش از زبان خودش

پورمخبر که بازیگری را از ۶۵ سالگی شروع کرد و با نام "مش قربون" به شهرت رسید، درباره بازیگر شدنش گفته است: " با پسرم رفته بودم تا او برای بازیگری تست بدهد، ولی آقای عطاران من را دید و چون نقش یک پیرمرد هم در فیلم بود، من را به دفترش برد و از من تست گرفت که قبول شدم." بدین ترتیب بود که او به جای پسرش بازیگر شد.

عطاران هم از پورمخبر انتظار بازی نداشت، او می خواست پورمخبر خودش باشد و خود به بابابزرگ داستان خط دهد و انصافا احمد پورمخبر به خوبی از عهده نقش خود برآمد و در نهایت او عمده شهرتش در عرصه بازیگری را به حضورش در مجموعه‌های طنز رضا عطاران مدیون است. پورمخبر در مجموعه متهم گریخت به کارگردانی رضا عطاران که در ماه مبارک رمضان ۱۳۸۴ خورشیدی از تلویزیون پخش شد و مجموعه ترش و شیرین که باز کاری از رضا عطاران بود و در نوروز ۱۳۸۶ خورشیدی مهمان خانه های ایرانیان بود، خوش درخشید و استعداد بی نظیر خود را در جوانی از آن بی خبر بود، شکوفا ساخت.

 

حضور در تلویزیون

خودش درباره علاقه‌اش به حضور در آثاری با درون‌مایه طنز گفته است: "من آدم بانشاط و سرزنده‌ای هستم، دوست دارم در فیلم‌های شاد و خنده‌آور بازی کنم."

احمد پورمخبر که یک بار هم در یازدهمین جشن حافظ به خاطر بازی در مجموعه تلویزیونی "ترش و شیرین" نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد شده بود در آثار تلویزیونی با کارگردانان مطرحی در عرصه طنز همکاری کرد.  

احمد پورمخبر به جز ۲ سریال متهم گریخت و ترش و شیرین در همکاری دیگری با رضا عطاران در تلویزیون در مجموعه "بزنگاه" به روی صحنه رفت و خاطرات ماندگاری را در یاد مخاطبان این اثر به یادگار نهاد که ۱۳۸۷ خورشیدی ساخته شد. پس از آن در مجموعه راه در رو به کارگردانی سعید آقاخانی در ۱۳۹۰ خورشیدی بازی کرد و در مجموعه همسایه‌ها که ۱۳۹۵ خورشیدی مهران غفوریان آن را کارگردانی می‌کرد، حضور یافت.

 

 فعالیت در سینما

احمد پورمخبر هرچند دیر به عرصه بازیگری گام نهاد اما حضور موفق وی در این وادی گواهی بر استعداد ذاتی و درک عمیقش از نیاز مخاطبان بود. او پس از حضور موفقش در تلویزیون بود که کارگردانان سینما از او برای نقش‌آفرینی در فیلم‌هایشان دعوت کردند و او به نقش آفرینی در این عرصه پرداخت که از جمله آنها می توان به فیلم خروس جنگی به کارگردانی مسعود اطیابی، توفیق اجباری به کارگردانی محمدحسین لطیفی، اخراجی‌های ۳ به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، به روح پدرم به کارگردانی سیدجواد رضویان، شیر و عسل به کارگردانی آرش معیریان، زن‌ها فرشته‌اند به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی، کیش و مات به کارگردانی جمشید حیدری، زندگی شیرین به کارگردانی قدرت الله صلح‌میرزایی، سلام بر عشق به کارگردانی اصغر نعیمی، دلقک‌ها به کارگردانی عباس مرادیان و بسیاری فیلم دیگر اشاره کرد که این آثار برجسته در کارنامه فعالیت هنری این بازیگر سینما و تلویزیون می درخشند.

خط پایان احمد پور مخبر

احمد پورمخبر در ۳۰ تیر ۱۳۹۹ پس از یک دوره بیماری بر اثر سکته مغزی در بیمارستان درگذشت اما یاد و خاطره نقش‌آفرینی‌هایش در مجموعه‌ها و فیلم‌های طنز همیشه ماندگار خواهد بود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه