اخبار آزمونها
ابلاغ شیوه‌نامه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد
تاریخ 15 اسفند 1398 ساعت 15:54:06
کد خبر: 011095
ابلاغ شیوه‌نامه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد

 رییس دانشگاه آزاد اسلامی در بخشنامه‌ای، شیوه‌نامه آموزش مجازی در این دانشگاه را ابلاغ کرد.

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در این بخشنامه خاطر نشان کرد:‌ پیرو بخشنامه شماره ۱۰/۸۰۴۲۴ مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ برای عملیاتی‌سازی آموزش غیرحضوری شیوه‌نامه مکمل به صورت

ارائه آموزش مجازی توسط استان ابلاغ می شود.

در این روش استان‌ها مطابق مراحل گفته شده باید عمل کنند، درواقع استان‌های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی می‌بایست از زیرساخت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری واحد الکترونیکی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی واحدهای آن استان به صورت برخط استفاده کنند.

همچنین فرم درخواست سرویس‌های آموزشی (آنلاین) واحد مربوطه برای واحد الکترونیکی در سامانه http://azad.iauec.ac.ir/order تکمیل و ارسال و برای تایید نهایی نامه درخواست با امضای رییس واحد برای واحد الکترونیکی ECE شود.

تکمیل­ و ارسال فایل‌های اکسل موجود در لینک http://azad.iauec.ac.ir/order در فرم مربوطه به صورت الکترونیکی از دیگر اقداماتی است که باید صورت گیرد. همچنین دانشجویان می توانند برای

پیگیری و هماهنگی تلفنی با واحد الکترونیکی از طریق شماره تماس ۰۲۱۴۲۸۶۳۳۷۷ اقدام کنند.

طهرانچی در این بخشنامه تاکید کرد: آموزش اساتید و دانشجویان برای استفاده از کلاس‌های برخط توسط محتواهای آموزشی در آدرس http://azad.iauec.ac.ir/support انجام می‌گیرد. هر استان یک تیم پشتیبانی فنی با مدیریت مدیر فناوری اطلاعات استان تشکیل می‌دهد، در صورتی که دانشجویان یا اساتید در استفاده از کلاس‌های برخط مشکلی داشتند با تیم پشتیبانی فنی استانی تماس خواهند گرفت. البته آموزش تیم‌های پشتیبانی فنی استانی توسط واحد الکترونیکی به صورت آنلاین انجام می شود. تمام استان‌ها فهرست افراد تیم پشتیبانی فنی به همراه شماره موبایل آنها را به واحد الکترونیکی اعلام کنند.

وی در بخش دیگری از این بخشنامه عنوان کرد: نظارت بر حضور و غیاب دانشجویان و تشکیل منظم کلاس‌ها و کلیه امور آموزشی بر عهده واحد دانشگاهی مربوطه است.

رییس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه ممکن است اساتید برخی از واحدها دارای سیستم کامپیوتری شخصی و اینترنت مناسب نباشند، برای بر طرف کردن این مشکل باید محلی در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در ۴۸ ساعت کاری پس از ابلاغ این بخشنامه برای این منظور در نظر گرفته و تجهیز به سیستم کامپیوتری و اینترنت شود. اساتید می‌توانند برای تدریس از مکان دلخواه خود و یا واحد دانشگاهی طبق ساعات برنامه‌ریزی شده درسی اقدام کنند. (در انجام این بند باید الزامات بهداشتی درخصوص تجهیزات ارائه شده به اساتید رعایت شود.)

طهرانچی در بخشی دیگری از این بخشنامه تاکید کرد: اساتید و دانشجویان برای استفاده از سامانه آموزش برخط می بایست سیستم های مورد نیاز و اینترنت طبق الزامات مورد نیاز مندرج در وب سایت http://azad.iauec.ac.ir را تهیه کنند.

مهمان شدن تک درس دانشجویان به واحد الکترونیکی

وی در بخش دیگری از این بخشنامه درباره مهمان شدن تک درس دانشجویان به واحد الکترونیکی عنوان کرد : واحدهایی که به هر دلیلی (مانند نبود دسترسی به استاد حائز شرایط یا فقدان تجهیزات فنی مناسب در آن واحد) توانایی برگزاری کلاس‌های خود را به صورت آموزش مجازی بر خط (بند الف) ندارند، می‌توانند دانشجویان خود را به واحد الکترونیکی مهمان کنند. برای مهمان شدن اقدامات ذیل توسط واحد می‌بایست انجام شود.

رییس دانشگاه آزاد تاکید کرد: هدایت تحصیلی، تدریس و اطلاع رسانی به دانشجویان تا پایان ترم ۲-۹۹-۹۸ به دانشجویان مهمان شده به واحد الکترونیکی برعهده واحد الکترونیکی است (مطابق با ضوابط و شرایط واحد الکترونیکی) و پس از برگزاری آزمون پایان ترم، نمره دانشجو را به واحد دانشگاهی مبدا اعلام خواهد کرد. نظارت بر نحوه تدریس اساتید، محتوای تدریس شده دروس، حق الزحمه اساتید و نظارت بر حضور و غیاب دانشجویان و تشکیل منظم کلاس‌ها و همه امور آموزشی بر عهده واحد الکترونیکی است.

طهرانچی در بخش پایانی این بخشنامه اظهار کرد: برای اجرایی شدن هر یک از بندهای این بخشنامه، استان‌ها می‌بایست به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و به همه اساتید و دانشجویان خویش از طریق سیستم‌های اطلاع رسانی همچون پیامک و شبکه های اجتماعی و وب‌سایت و پیگیری‌های تلفنی و غیره اطلاع رسانی مکفی کنند.