اخبار فناوری
قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان
تاریخ 15 اسفند 1398 ساعت 15:46:36
کد خبر: 011086
قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان

 یک شرکت آمریکایی اعلام کرد که تا چند ماه دیگر قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان را با قابلیت غلبه بر پیچیده‌ترین چالش‌های علمی و تجاری، به بازار عرضه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری «فیز»، شرکت هانی‌ول (Honeywell) دیروز (سه شنبه) با اشاره به این خبر اظهار داشت که به پیشرفت مهمی در زمینه رایانش کوانتومی دست یافته است که از ذرات ریزاتمی برای سرعت بخشیدن به پردازش استفاده می‌کند. این شرکت با تکیه بر این روش، ظرف سه ماه آینده قدرتمندترین کامپیوترهای کوانتومی جهان را به بازار عرضه خواهد کرد.

اساس رایانش کوانتومی بر استفاده از بیت‌های کوانتومی (یا کوبیت) است که می‌تواند تریلیون‌ها محاسبه را در ظرف تنها چند ثانیه انجام داده و در برخی موارد از سریعترین ابررایانه‌ها پیشی بگیرد.

این خبر پس از آن اعلام می‌شود که کمپانی گوگل سال گذشته مدعی شد که با ابداع دستگاهی که از سریعترین ابررایانه‌های جهان عملکرد بهتری دارد، به «برتری کوانتومی» دست یافته است. این غول فناوری می‌گوید که پردازنده سیکامور این شرکت یک مساله محاسباتی که حل آن برای یک رایانه معمولی ۱۰ هزار سال زمان می‌برد را تنها ظرف ۲۰۰ ثانیه حل کرده است.

با این حال شرکت آمریکایی IBM نیز که برنامه رایانش کوانتومی خود را دارد، معتقد است که گوگل درباره قابلیت‌های کامپیوتر سیکامور اغراق می‌کند.