کتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات
کتاب آموزش گام به گام جستجو و تحقیق در اینترنت
تاریخ 08 بهمن 1398 ساعت 22:32:17
کد خبر: 008224
کتاب آموزش گام به گام جستجو و تحقیق در اینترنت


کتاب آموزش گام به گام جستجو و تحقیق در اینترنت نوشتهٔ جو کرایناک دربارهٔ گوگل، یکی از مهم‌ترین مرورگرهای دنیاست و ترفندهایی شگفت‌انگیز دربارهٔ چگونگی سرچ پیشرفته در گوگل برای دستیابی هر چه ساده‌تر به موضوع مورد نظر است.

یکی از بهترین موتورهای جستجویی که اکثر مردم جهان برای دستیابی به اطلاعات تحت صفحۀ جهانی وب از آن بهره می‌برند گوگل است. ولی با این حال اکثر مردم نمی‌توانند از حداکثر قدرت و پتانسیل این موتور جستجوی قوی بهره ببرند.

جو کرایناک (Kraynak) در کتاب آموزش گام به گام جستجو و تحقیق در اینترنت (Google: top 100 simplified tips & tricks) قصد دارد نحوۀ سفارشی کردن موتور جستجوی گوگل، نحوۀ استفاده از قابلیت Boolean جهت محدود کردن نتایج جستجو، نحوۀ استفاده از کنترل کنندۀ جستجو در گوگل و استفادۀ بهینه از قابلیت Directory گوگل و هزاران مطلب جذاب را جامع و کامل بیان کند. اکثر مردم، برای جستجوی موضوع مورد نظر خود به صفحۀ اصلی سایت گوگل رفته و کلمۀ مورد جستجوی خود را در کادر جستجو وارد کرده، با کلیک کردن بر روی کلید Search به لیستی از اطلاعات دست پیدا می‌کنند. غافل از اینکه شما می‌توانید با استفاده از ۱۰ اتصال یا لینک سایت به میلیون‌ها راه، جهت استفادۀ بهتر از گوگل دست یابید. اگر با نحوۀ استفاده از جزئیات مختلف جستجو در گوگل آشنا باشید این موتور جستجو در کارهای شما بسیار تأثیر گذار می‌باشد. مثلاً شما با تغییری ساده در تنظیمات گوگل می‌توانید نتایج جستجوی خود را به زبان خاصی مثل فارسی محدود کنید. آشنایی با نحوۀ اعمال کنترل بر عملکرد جستجو در گوگل باعث خواهد شد که به نتیجه گیری بهتری دست یابید.

به علت سادگی صفحه اول موتور جستجوی گوگل اغلب مردم قابلیت‌ها و گزینه‌های قابل تنظیم این ابزار جستجو را نادیده می‌گیرند.

فهرست مطالب
گام ۱: سفارشی کردن نتایج جستجوی گوگل به وسیلۀ Preferences
گام ۲: محدود کردن نتایج جستجو به وسیلۀ Advenced Search
گام ۳: جستجوی یک سایت خاص
گام ۴: تجربۀ جستجوی موضوعی خاص به وسیلۀ Topic-Specific Search
گام ۵: دستیابی به صفحات مشابه
گام ۶: استفاده از اختصارات جستجو
گام ۷: کنترل کننده‌های اصلی جستجو
گام ۸: جستجو بر اساس دامنه‌ای از اعداد
گام ۹: حداکثر قدرت با Google Directory
گام ۱۰: پیدا کردن صفحاتی که متصل به صفحه‌ای خاص می‌باشند