کتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات
کتاب کلید جستجو در اینترنت
تاریخ 08 بهمن 1398 ساعت 19:29:04
کد خبر: 008174
کتاب کلید جستجو در اینترنت


کتاب کلید جستجو در اینترنت به قلم محمدتقی مروج، یک دوره آموزشی کوتاه و سریع اما کاربردی و دقیق و با شیوه‌ای نو، درباره جستجو در اینترنت است.

جستجو یا Search ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین عملیاتی است که هر کاربر در اینترنت با آن مواجه می‌شود. مبنای نگارش این کتاب نیازهای واقعی کاربران ایرانی، به ویژه دانشجویان و پژوهشگران است و از ویژگی‌های منحصر بفرد آن نیز این است که علاوه بر مطالب و نکته‌های آموزشی عمومی و مثال‌های مناسب جهت درک بهتر و واقعی‌تر مطلب، برخی نکته‌های تجربی و کاربردی نیز ارائه شده است.

علیرغم اینکه این کتاب بسیار مختصر و کوچک است، اما باید گفت که هیچ نکته‌ی مهمی برای جستجو در اینترنت نیست که در این کتاب به آن اشاره‌ای نشده باشد و با این حال درس‌های کتاب بسیار ساده و روان تنظیم شده‌اند و شما به عنوان یک فرد مبتدی پس از مطالعه کتاب راه‌های فراوانی را برای پیدا کردن مطلب مورد نظرتان در اینترنت خواهید یافت.

روش‌های معرفی شده در این کتاب مربوط به موتور جستجوی خاصی نیستند و در هر زمینه بهترین گزینه‌های موجود معرفی شده‌اند. اما از آن‌جا که در اکثر زمینه‌ها خدمات سایت گوگل بسیار بهتر و متنوع‌تر از دیگر موتورهای جستجو است، لذا بخش زیادی از این کتاب هم به این جستجوگر اختصاص پیدا کرده است.

در حال حاضر این موتور، جز بهترین موتورهای جستجوی اینترنتی بوده و از همه آن‌ها یک سر و گردن بالاتر است. در آرشیو آن بیش از چند میلیارد سایت وجود دارد و سیستم جستجوی آن که بر اساس میزان محبوبیت صفحات است، بسیار مفید و منحصر بفرد است. این سایت روزانه چند صد میلیون بازدید کننده دارد. جالب است بدانید که گوگل نام یک عدد است. عددی شامل یک و صد صفر در سمت راست آن.

آنچه در کتاب کلید جستجو در اینترنت می‌آموزید:

- جستجو در مجله‌های ISI
- جستجو در نقشه شهرها و پیداکردن نشانی مکان‌ها
- جستجو برای عکس، فیلم، فلش و انواع فایل‌های گوناگون
- جستجو در منابع علمی رایگان و سایت‌های اشتراک داده‌ها
- آشنایی با بانک‌های اطلاعاتی، علمی تخصصی و دانشگاهی
- روش‌های متنوع و کاربردی برای پیدا کردن مطالب مورد نظر در اینترنت

فهرست مطالب
پیش گفتار
فصل اول: جستجو در اینترنت
فصل دوم: جستجوی پیشرفته
فصل سوم: فراتر از Google
فصل چهارم: منطق بولی
فصل پنجم: استفاده از شاخه‌های اطلاعاتی وب
فصل ششم: جستجوی تصویری
فصل هفتم: جستجوی ویدیوئی
فصل هشتم: راه‌های دیگر برای جستجوی کارآمد
فصل نهم: دیگر امکانات Google
فصل دهم: توضیحات و راهنمایی‌های تکمیلی
فصل یازدهم: چند مثال کاربردی
فصل دوازدهم: جستجوی علمی
ضمیمه: جستجوی کامپیوتر شخصی توسط Google Desktop