نگارش فارسی
کتاب درس‌هایی درباره داستان‌نویسی
تاریخ 03 بهمن 1398 ساعت 15:11:10
کد خبر: 007630
کتاب درس‌هایی درباره داستان‌نویسی


کتاب درس‌هایی درباره داستان‌نویسی از جمله آثار ماندگار و در واقع درسنامه لئونارد بیشاپ در زمینه داستان‌نویسی است که در آمریکا به عنوان کتاب درسی از آن استفاده می‌شود و با بیش از 300 درس و با ذکر مثال‌های کاربردی در زمینه شیوه‌های داستان‌نویسی، به انضمام مصاحبه با ایزاک سینگر و جوزف هلر است.

این کتاب شیوه‌های درست صحنه‌سازی، طرح‌ریزی و شخصیت‌پردازی، ایجاد درگیری و روابط بین اشخاص داستان، استفاده از زوایه دید، گفت‌وگو نویسی، طرح‌ریزی ساختار کلی داستان و صدها نکته دیگر را به نویسندگان می‌آموزد. طوری که نویسندگان بی‌تجربه به خواندن آن متقاعد خواهند شد که اگر ذوق خود را با این فنون پرورش ندهند، نویسنده نخواهند شد.

به علاوه کتاب درس‌هایی درباره داستان‌نویسی (Dare to be a great writer) دربر دارنده‌ی پنجاه و دو نظر دربارۀ نگرش‌ها و تجربیات حرفه‌ی نویسندگی است. بسیاری از مشکلات نویسندگان ناشی از ناتوانایی آن‌ها نیست بلکه این مشکلات به این دلیل به وجود می‌آیند که آن‌ها نمی‌دانند چه تجاربی را باید کسب کنند تا بتوانند به کارشان ادامه دهند. به هر حال هدف اصلی نویسندگان باید این باشد که اثرشان را به شکلی ارائه دهند که ناشران آن را چاپ کنند و خوانندگان آن را بخوانند.

لئونارد بیشاب (Leonard Bishop) داستان‌نویس، روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه در سال 1922 در شهر نیویورک آمریکا به دنیا آمد. وی سال‌ها پیش برای نخستین بار به اتفاق جیمز ت. فارل کلاس‌های نویسندگی خلاق را در دانشگاه کلمبیای آمریکا راه‌اندازی کرد. پس از آن نیز مدت‌ها در دانشگاه‌های نیویورک و کالیفرنیا در برکلی داستان‌نویسی تدریس می‌کرد و به قولی بیشاب یکی از ده استاد برجسته در زمینه تدریس داستان‌نویسی بود. در حدود 14 اثر که بیشتر آن‌ها رمان بود منتشر کرد، از جمله خدای ابدی و ازلی و کشمکش با تقدیر.

فهرست مطالب
درباره نویسنده
یادداشت مترجم
مقدمه نویسنده
مصاحبه با ایزاک بشویس سینگر
مصاحبه با جوزف هلر
واژه‌نامه (فارسی انگلیسی، انگلیسی فارسی)
فهرست موضوعی
آموزش و پرورش نویسندگی
ابداع و فکرها (سوژه‌ها)
افتتاحیه داستان
اندرزهایی به نویسندگان
انواع ادبی
بازگشت به گذشته
بازنویسی
پیش آماده‌سازی
چاپ اثر
درون‌نگری و مکاشفه
زاویه‌ دید
زبان و حال و هوا
ساختار
ساختار صحنه
شخصیت ‌پردازی
صحنه‌پردازی و توصیف
طرح داستان
گفت‌وگو
فهرست راهنما