کتاب اسب‌ها از کنار یکدیگر

کتاب اسب‌ها از کنار یکدیگر

 کتاب «اسب‌ها از کنار یکدیگر» جدیدترین رمان محمود دولت آبادی و از تازه‌ترین آثار منتشر شده در سال گذشته است که نشر چشمه در ۱۲۹ صفحه در مرداد ۱۳۹۹ خورشیدی روانه بازار کرد.

دوستداران رمان های  محمود دولت‌آبادی در مردادماه گذشته شاهد انتشار تازه‌ترین رمان این داستان‌نویس نام آشنای کشورمان با نام «اسب‌ها، اسب‌ها از کنار یکدیگر» بودند که در دهم مرداد همزمان با سالروز تولد وی رونمایی شد. پیش از این نشر چشمه در صفحه اینستاگرامش از انتشار این رمان خبر داد. دولت‌آبادی، نوشتن این رمان را که شخصیت اصلی‌اش یک پدر است، سال گذشته به پایان رسانده بود.

«اسب‌ها، اسب‌ها از کنار یکدیگر» اثر جدید محمود دولت آبادی یک اثر کم حجم است با زبانی شاعرانه که شیوه کار آشنا و همیشگی نویسنده‌اش را برای ما تداعی می‌کند. برخی از اهالی ادبیات این کتاب را نوعی اتوبیوگرافی خوانده‌اند و گفته‌اند دولت آبادی به نوعی درباره خود سخن گفته است و برخی دیگر معتقدند تنها چند شخصیت جدید خلق شده‌اند که به سبب خلق و خوی عرفانی‌ و خاص‌شان خود نویسنده را به ذهن ما می‌آورند.

شخصیت در داستان نویسی از مهمترین موضوعاتی است که علاوه بر مسیر داستان می تواند به روند جذب مخاطب کمک فراوانی کند. «کریما»، «ملک پروان» و «مردی»، آدم‌های کتاب جدید دولت آبادی هستند. کریما به دنبال یک گمشده است و در این مسیر به ۲ نفر دیگر به نام‌های ملک پروان و مردی بر می‌خورد که آنها هم، همچون خود او گمشده ای دارند و روزگار سرگشته و حیرانی را می‌گذرانند. شخصیت نخست این کتاب یک پدر پا به سن گذاشته است و شاید برای همین است که عده‌ای می‌گویند دولت آبادی خودش را نوشته است.

پیشنهاد خواندن این کتاب برای افرادی که انس بیشتری با شیوه نثر و روایت دولت آبادی دارند، مناسبتر باشد. رازآلودگی و ابهام، ایده‌ نویسنده برای پرداخت و جذب مخاطب بوده است و کشف آنچه که نمی‌دانی و تنها سرخط‌هایی از آن به دست آورده‌ای تو را به بیشتر خواندن ترغیب می‌کند. با این حال، اهالی کتاب معتقدند اگر تا کنون هیچ کتابی از دولت آبادی نخوانده‌اید، «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» اصلا شروع خوبی به حساب نمی‌آید. انتخاب مکان‌ها، اسامی و زبان شاعرانه‌ای که در آثار دولت آبادی همیشه بوده در کتاب «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» هم تکرار شده است و بار دیگر امضای مخصوص او را به ما نشان می‌دهد، با این وجود برای ارتباط گرفتن با این اثر باید «حال خوب کتاب خواندن» را داشته باشید نه اینکه چون حوصله‌تان سر رفته به سراغ قفسه کتابخانه بروید.

برای آشنایی بیشتر با نثر و بیان کتاب  «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» بخشی از متن کتاب را مرور می کنیم:

  «ملک پروان. اگر نتوانم خط و خبری از ثَری برایش ببرم می‌میرد و اگر ملک بمیرد، اگر دق کند نمی‌دانم من سروکارم به چه روزگاری بیفتد! کمِ کمش این است که گور و گم می‌شوم از این عالم، اگر تو لجن جوی نفله نشوم. پس اگر راهی به گمانت می‌رسد کاری بکن. من خیالت را از بابت ذوالقدر راحت کردم. آن یکی دیگرم پیداش می‌کنم، پیداش می‌کنیم. گفتی اسمش چی بود؟»

کریما گفت که مهم نیست؛ «نشد هم نشد!»  و چندی گذشت تا بگوید  «این هم زنده بودیِ ماست. به یکدیگر می‌رسیم و از کنار هم می‌گذریم. یادی ـ چیزی از خودمان در دیگری باقی می‌گذاریم یا باقی نمی‌گذاریم؛ و هر کدام به محض گذر از کنار شانه‌ هم در پاشنه‌ پای دیگری گم می‌شویم؛ چه اهمیتی دارد! مرحب جنم خوبی بود، خیلی فکری‌اش می‌شوم. نگرانم حیف شده باشد با آن بی‌باکی‌ای که داشت. »

در بخش دیگری از کتاب می‌خوانیم: «دیگر نمی‌توان دانست نفسی در سینه‌ مرد و رمقی در جان و در تن او باقی مانده برای گریستن، که اگر باقی مانده بود بر آن تپه و در آن شب، در زیر ستاره بارانِ آن آسمان چه حظ و حالی می توانست داشته باشد هوای گریه‌های انباشته‌ یک عمر در سینه و در سر!

و نیز دولت آبادی می‌نویسد: «این هم زنده بودیِ ماست. به یکدیگر می‌رسیم و از کنار هم می‌گذریم. یادی ـ چیزی از خودمان در دیگری باقی می‌گذاریم یا باقی نمی‌گذاریم؛ و هر کدام به محض گذر از کنار شانه‌ هم در پاشنه‌ پای دیگری گم می‌شویم؛ چه اهمیتی دارد! مرحب جنم خوبی بود، خیلی فکری‌اش می‌شوم. نگرانم حیف شده باشد با آن بی‌باکی‌ای که داشت»
 

 رمان «اسب‌ها، اسب‌ها از کنار یکدیگر»،   اثر محمود دولت‌آبادی در ۱۲۹ صفحه و به‌ بهای ۳۰ هزار تومان به وسیله نشر چشمه راهی بازار نشر شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه