معرفی کتب جدید
کتاب توازن کار و زندگی
تاریخ 25 مهر 1399 ساعت 16:48:01
کد خبر: 014283
کتاب توازن کار و زندگی


کتاب توازن کار و زندگی نوشته‌ی رابرت هولدن و بن رنشو، با بیانی ساده و روان به ارزیابی موفقیت و مفهوم آن پرداخته و سپس با ارائه راهکارهای سودمند به شما کمک می‌کند تا ضمن شناسایی نقاط قوت و ضعف خود در جهت بهبود و ارتقای توانایی‌هایتان اقدام نمایید.

توازن کار و زندگی (Balancing Work and Life) عنوان دیگری از مجموعه «مدیران برجسته» است که بر پایه تحقیقات علمی و با بیانی ساده و ساختاری منسجم چکیده‌ای از بایدها و نبایدهای مدیریتی در جهت موازنه کار و زندگی را برای مدیران، سرپرستان و سایر علاقمندان بازگو می‌کند.

در کتاب توازن کار و زندگی متوجه می‌شویم که موضوع ایجاد تعادل در زندگی روزمره از مباحث مطرح و مهم هزاره سوم میلادی به شمار می‌رود. از طرفی تغییرات بزرگ در ملاک‌های موفقیت و سعادت انسان، اهمیت این موضوع را چندین برابر نموده و از سوی دیگر دگرگونی‌های پرشتاب تکنولوژیک سبب شده تا افراد برای همگام شدن با این تحولات یک سری از ابعاد مهم زندگی‌شان را نادیده بگیرند و در چنگال پدیده ناخواسته کار، کار و باز هم کار گرفتار شوند. در عین حال، سازمان‌ها نیز غالبا از مسئولیت خود در قبال زندگی شخصی کارکنان آن چنان که باید و شاید آگاهی ندارند و یا از انجام آن شانه خالی می‌کنند.

نتیجه‌ی اسارت در زندگی کاری و غفلت سازمان‌ها از پرداختن به زمینه‌های برقراری تعادل بین زندگی شخصی و کاری کارکنان تقریبا در همه جا دیده می‌شود. کاهش کارایی و اثربخشی در عملکرد شغلی، ناتوانی در مدیریت زمان، افزایش استرس و تنش‌های روحی و پایین آمدن سطح علایق کاری و راندمان کارکنان از جمله این پیامدها است.

وجود چنین شرایطی موجب می‌شود تا افراد حتی لذت برخورداری از موفقیت‌های خود را به بهانه و بهای تلاش برای کسب موفقیت‌های جدید از دست بدهند و هر دم به دنبال کسب موفقیت جدیدی باشند که هیچ تضمینی برای ارضا و احساس لذت از تحقق آن وجود ندارد.

بنابراین باید به نحوی با ارتقای توان انطباق و سازگاری با تغییر و تحول و تبدیل تهدیدها و چالش‌های آن به فرصت‌های مغتنم به استقبال تغییر و تحول شتافت و تدابیری برای توانمندسازی فردی، تقویت خود باوری، تعیین اهداف واقع بینانه و بالاتر از همه لذت بردن و بهره‌مندی از موفقیت‌ها اندیشید.

رابرت هولدن (Robert Holden) و بن رنشو (Ben Renshaw) در کتاب حاضر شما را در یافتن معنا و مفهوم واژه‌ی موفقیت یاری کرده و نشان می‌دهد که چطور زندگی را با هدف متعالی و چشم‌اندازی جدید از سر بگیرید.

در بخشی از کتاب توازن کار و زندگی می‌خوانیم:

هدف، انگیزه شما برای انجام یک کار است. هدف چیزی است که به کار و زندگی شما معنا می‌بخشد. هدف پیدا کردنی نیست؛ چیزی است که باید آن را بر اساس آنچه برایتان حائز اهمیت است انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر برایتان مهم است که پدر یا مادر مهربان یا یک همکار دلسوز باشید در آن صورت ایجاد انگیزه در دیگران با استفاده از قدرت شخصیت فردی می‌تواند برایتان یک هدف باشد.

اگر دست یافتن به برخی اهداف شغلی برایتان مهم باشد، در آن صورت تبدیل شدن به یک الگوی نقش مؤثر برای اعضای گروه می‌تواند هدف شما باشد. هدف خود را دقیقا مشخص کنید تا زندگیتان جهت‌دار شود.

فهرست مطالب
ارزیابی موفقیت
شناخت خود
ایجاد تغییر
حفظ توازن