معرفی کتاب
کتاب «ریه‌گه‌ی کاوه»
تاریخ 28 شهریور 1399 ساعت 23:06:35
کد خبر: 014056
کتاب «ریه‌گه‌ی کاوه»

کتاب «ریه‌گه‌ی کاوه» (راه کاوه) جدیدترین اثر «جلیل آهنگرنژاد» شاعر، نویسنده و روزنامه نگار کرمانشاهی توسط انتشارات دیباچه منتشر و روانه بازار نشر شد.

نویسنده کتاب روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این کتاب به تحلیل، بازنمایی و معرفی جریان های ادبیات کُردی (با تکیه بر کُردی کلهری یا کرمانشاه) در جغرافیای کرمانشاه می‌پردازد و ضمن معرفی شاخص‌های ادبی این حوزه‌ی گویشی از زبان کُردی، قبل از هر چیز می‌کوشد به ذائقه‌ مخاطبان فرهنگ و ادب کُردی پاسخ بدهد و دری به آشنایی جدی‌تر با فرهنگ و ادب این سال‌های کُردی در کرمانشاه باشد.

آهنگرنژاد افزود: آنهایی که با فرهنگ و هنر کُردی دمسازند، می‌دانند که شعر کُردی در ۲ دهه‌ اخیر در کرمانشاه به عنوان یک جریان پویای فرهنگی، توانسته است نام‌ها و نشان‌هایی معتبر را به دفتر ادبیات کُردی معاصر بیافزاید.

او تصریح کرد: بازنمایی چنین جریان پویایی به همراه نقد و تحلیل آثار تولید شده یکی از نیازهایی است که اهل قلم باید به آن بپردازند و ضروری است که رهیافت‌ها و تأثیرات فرهنگی _ اجتماعی چنین جریاناتی نیز بازخوانی شوند.

آهنگرنژاد شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار اهل شهرستان گیلانغرب استان کرمانشاه است و تاکنون کتاب‌های دیگری از جمله «نرمه‌واران»(نم نم باران)، «ته‌م»(غبار)، «رووژ»(روز)، تصحیح و پژوهش حماسه کُردی، طعم روزهای نیامده و خواب‌های خانقین منتشر کرده است.

آهنگرنژاد همچنین صاحب امتیاز و مدیرمسوول هفته نامه «صدای آزادی» چاپ کرمانشاه است.