معرفی کتاب
کتاب کاروان امیدکتابی در شرح داستان تری فاکس و کاروان امید او
تاریخ 24 مرداد 1399 ساعت 16:04:26
کد خبر: 013839
کتاب کاروان امیدکتابی در شرح داستان تری فاکس و کاروان امید او

کتاب کاروان امید؛ سرگذشت تری فاکس، دوندۀ معلول و سرطانی، نوشتۀ لسکی اسکرای وینر و با ترجمۀ محمدابراهیم محجوب است که از ۱۳۹۳ از سوی انتشارات گمان، میهمان قفسه‌های کتابخانه‌ها شد.

کاروان امید روایتگر سرگذشت تری فاکس (۱۹۸۱-۱۹۵۸م) است. جوانی ۲۲ ساله که با وجود قطع بودن یک پا و درگیر بودن با بیماری سرطان تصمیم می‌گیرد که عرض کشور کانادا – مسافتی در حدود ۸۵۰۰ کیلومتر- را در حدود ۶ ماه بدود. عزم و برنامه‌ای که با هدف جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تحقیقات پیرامون سرطان انجام می‌گرفت. به عبارتی دیگر، ماراتن امید. دوی صحرانوردی برای کمک به سرطان‌پژوهی!

 

 

کاروان امید روایتی داستانی از منظر دانای کل از شروع و پایان این ماراتن امید است. البته در جاهایی از داستان خواننده با اصلِ یادداشت‌های تری فاکس مواجه می‌شود که در حین مسیر و به صورت روزانه نوشته شده‌اند.

کتاب در دوازده فصل تنظیم شده است. هر فصل به تناوب و تدریج به پاره‌ای از شرح احوال پیمایش این مسیر از سوی تری فاکس اختصاص دارد. گویی خواننده نیز این مسیر بلند ۶ ماهه را آرام آرام با تری فاکس همراه می‌شود. پیمایشی که در جای‌جای مسیر همراه با استقبال و مشایعت و کمک مردم محلی همراه است.

کاروان امید با تمام شدن مسیر از سوی تری فاکس پایان نمی‌پذیرد. چرا که پیمایش نیمۀ دوم مسیر تری فاکس در سه هزار کیلومتر پایانی با عود کردن سرطان تری فاکس متوقف می‌شود. توقفی که به مرگ فاکس و تبدیل شدن او به نمادی الهام‌بخش در کانادا برای استقامت و امیدواری و مبارزه با معلولیت و سرطان همراه است.

پای مصنوعی‌ای که تری فاکس در مسیر کاروان امید از آن استفاده کرد

میراث امید و الهام‌بخشیِ تری فاکس در کانادا با ماراتن امید که به مرگ او ختم شد، بیش از ۲۳ میلیون دلار کمک جمع‌آوری شده، سرمایه‌گذاری دولت ایالتی بریتیش کلمبیا به میزان ۲۵ میلیون دلار به افتخار تری، دو برابر شدن بودجه ۱۵ میلیون دلاری انستیتو ملی تحقیقات سرطان کانادا و دیگر مراکز درمانی، اعطای بورس‌های ویژه و خرید تجهیزات بیشتر در راه تحقیقات درمانی سرطان، اتحاد مردمی در راه کمک با مطالعات و تحقیقات درمانی سرطان و الگوگیری از حرکت او در انجام ماراتن با هدف جمع‌آوری کمک در راستای اهداف انسان‌دوستانه بود.

کتاب کاروان امید از مجموعه کتاب های فلسفه به مثابه هنر زندگی محسوب می‌شود. کتاب هایی که با بهره گرفتن از تجربه دیگران معطوف به مسائل عینی، آشنا و غیرانتزاعیِ – اگزیستانسیل یا وجودی- انسانی و با رویکرد و زبان ویژه خود با آنچه از فلسفه در فلسفۀ کلاسیک و مَدرَسی و نظری که به مباحث کلی و معرفت‌شناختی و هستی‌شناسی می‌پردازد، فاصله می‌گیرند. نوعی از فلسفه‌ورزی در وادی هنر زندگی که بخش از کار افرادی چون نظیر مونتنی، پاسکال، شوپنهاور، کی‌یرکگور، نیچه، امرسون، مارسل و حتی ویتگنشتاین در آن جای می‌گیرد.

اصل کتاب به زبان انگلیسی

گفتنی است که کتاب کاروان امید؛ سرگذشت الهام برانگیز تری فاکس دوندۀ ماراتن معلول و سرطانی، با تألیف لسکی اسکرای وینر و ترجمه محمدابراهیم محجوب از اصل کتاب Terry Fox: His story ۲۰۰۰ و از سوی انتشارات گمان برای نخستین بار در سال ۱۳۹۳ در ۲۳۲ صفحه و ۱۷۰۰ نسخه، در قطع جیبی در اختیار علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است. این کتاب در سال ۱۳۹۸ به چاپ سوم رسیده است.