معرفی کتب جدید
کتاب خاطرات یک سرآشپز
تاریخ 10 مرداد 1399 ساعت 20:16:30
کد خبر: 013727
کتاب خاطرات یک سرآشپز

کتاب خاطرات یک سرآشپز به قلم اعظم مجیدی هنر آشپزی ایرانی را در قالب داستانی زیبا و پرکشش روایت می‌کند و ارتباط حرفه آشپزی و نیاز به آمیخته شدنش با نوآوری‌های جدید را برای کشش و نگهداری مشتری از ارکان هنر آشپزی صنعتی می‌داند.

موضوع کتاب خاطرات یک سرآشپز در مورد چیست؟

این کتاب آشنایی و شناخت مواد اولیه آشپزی، همچنین کاربرد این مواد در طبخ غذای ایرانی و آمیخته‌ کردن آن‌ها با خلاقیت و نوآوری و به ثبت ملی رساندن این ترکیبات را به چالش کشیده است.

علمی شدن صنعت غذا باعث ارتقاء سلامت جسم می‌شود و هنگامی‌که با قواعد روانشناسی تلفیق شود ترمیم کننده روان است که سلامت هم‌زمان جسم و روان به سلامت بدن می‌انجامد.

مهندسی شیمی با شاخه صنایع غذایی نقش عمده‌ای در ساخت فرهنگ غذایی کشور دارد و اگر فصل مشترک‌اش را با طب سنتی ایرانی حفظ و درهم آمیزد، می‌تواند ساختار بنیاد منشانه‌ای را برای صنعت غذایی کشور تدوین ‌کند.

در بخشی از متن کتاب خاطرات یک سرآشپز می‌خوانیم:

یک ساعت به وقت شام مانده بود که به آشپزخانه رفتم تا به آندیا کمک کنم. او مایه ماکارانی را آماده کرده بود و آب‌ جوش را گذاشته بود که من رسیدم و گفتم: می‌شه بقیه کارش را به من بسپاری؟

آندیا گفت: با کمال میل می‌پذیرم و روی صندلی نشست. آب که به جوش آمد در آن نمک ریختم. آندیا یکی از کابینت‌ها را نشان داد و گفت: یک تکه چوب زنجبیل هم در آب بینداز. در کابینت اشاره شده را باز کردم.

چند قوطی بود. یکی از آن‌ها توجهم را جلب کرد! پوست خربزه خشک! قوطی شیشه‌ای را برداشتم و رو به آندیا کردم و گفتم: این چه کاربردی داره؟

آندیا گفت: من سعی می‌کنم از گوشت تازه استفاده کنم و ادامه داد: گوشت تازه زمان پختش زیاد نیست اما اگر گوشت دیرپز به پستم خورده باشد، یک تکه از این پوست‌های خربزه را در آب گوشت می‌ریزم، زمان پختش را کم می‌کند.

گفتم چه جالب!! و قوطی چوب‌های زنجبیل را برداشتم و یک تکه از آن را در آب جوش انداختم و همچنین به توصیه آندیا کمی گل‌پر و زردچوبه و چند قاشق روغن هم در آب به همراه ماکارانی‌ها ریختم. همینطور که مخلفات داخل قابلمه می‌جوشید، پرسیدم: چوب زنجبیل چرا؟

گفت سردی ماکارانی را تا حدودی می‌گیره و بعد از جوشیدن ماکارانی‌ها به راحتی بیرون می‌آید. ماکارانی‌ها را آبکش کردم می‌خواستم آب سرد رویشان بگیرم که آندیا گفت:

بهتر است آن‌ها را نشوری و برای جلوگیری از چسبندگی کمی روغن روی آن‌ها اسپری کن و آهسته ماکارانی‌ها را به روغن آغشته کنی که از چسبندگی آن‌ها جلوگیری کنه و هنگام دم گذاشتن ماکارانی باز به توصیه آندیا کمی گل‌پر مابین ماکارانی‌ها پاشیدم.

ماکارانی را با سالاد شیرازی نوش‌جان کردیم و بعد از مرتب‌کردن آشپزخانه دیگر چشم‌هایم باز نمی‌شد.